KULTURA

Muzeum skládá hold největšímu Čechovi

15. března 2017, 13:00, Ondřej Polák
Muzeum skládá hold největšímu Čechovi Šumperk - Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius, který dokonce tento status obhájil v celorepublikové anketě Největší Čech, má v Šumperku vlastní expozici. Bohužel ne stálou. Výstava shrnující padesátileté působení Divadla Járy Cimrmana na české scéně a zároveň představující život českého velikána je ve Výstavní síni muzea k vidění do 7. května.

 „Návštěvníci se mohou těšit na desítky zajímavých předmětů z géniova života. K vidění je starý dětský kočárek, lyže či kolo pro celou rodinu. Výstavu doplňují panely s fotografiemi a texty, které návštěvníky seznámí s historií divadla a pozvou je i do zákulisí mužského ansámblu,“ představila expozici ředitelka muzea Marie Gronychová.

Vernisáž se Zdeňkem Svěrákem

Slavnostní otevření výstavy se uskutečnilo minulé úterý za osobní účasti herců Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. Ten zcela zaplněné galerii představil novou knihu Půlstoletí s Cimrmanem, v níž Svěrák bilancuje historii oblíbeného divadelního spolku.
Po vernisáži, které se zúčastnil také hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, následovala autogramiáda, opět za velkého zájmu veřejnosti.
„Jsem nadšená z koncepce samotné výstavy i z toho, že jsem si mohla udělat společnou fotografii s mými oblíbenými představiteli Divadla Járy Cimrmana. Na dnešní den jen tak nezapomenu,“ řekla jedna z divaček Marcela Jánská z Bludova.
Z muzea se umělci přesunuli do šumperského divadla, kde večer odehráli Cimrmanův kus Posel z Liptákova. Ten vidělo o dva dny dříve také publikum v Zábřeze.


Foto: Ondřej Polák

O výstavu, shrnující padesátileté působení Divadla Járy Cimrmana, má veřejnost mimořádný zájem.


 

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.