KULTURA

Muzeum skládá hold největšímu Čechovi

15. března 2017, 13:00, Ondřej Polák
Muzeum skládá hold největšímu Čechovi Šumperk - Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius, který dokonce tento status obhájil v celorepublikové anketě Největší Čech, má v Šumperku vlastní expozici. Bohužel ne stálou. Výstava shrnující padesátileté působení Divadla Járy Cimrmana na české scéně a zároveň představující život českého velikána je ve Výstavní síni muzea k vidění do 7. května.

 „Návštěvníci se mohou těšit na desítky zajímavých předmětů z géniova života. K vidění je starý dětský kočárek, lyže či kolo pro celou rodinu. Výstavu doplňují panely s fotografiemi a texty, které návštěvníky seznámí s historií divadla a pozvou je i do zákulisí mužského ansámblu,“ představila expozici ředitelka muzea Marie Gronychová.

Vernisáž se Zdeňkem Svěrákem

Slavnostní otevření výstavy se uskutečnilo minulé úterý za osobní účasti herců Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. Ten zcela zaplněné galerii představil novou knihu Půlstoletí s Cimrmanem, v níž Svěrák bilancuje historii oblíbeného divadelního spolku.
Po vernisáži, které se zúčastnil také hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, následovala autogramiáda, opět za velkého zájmu veřejnosti.
„Jsem nadšená z koncepce samotné výstavy i z toho, že jsem si mohla udělat společnou fotografii s mými oblíbenými představiteli Divadla Járy Cimrmana. Na dnešní den jen tak nezapomenu,“ řekla jedna z divaček Marcela Jánská z Bludova.
Z muzea se umělci přesunuli do šumperského divadla, kde večer odehráli Cimrmanův kus Posel z Liptákova. Ten vidělo o dva dny dříve také publikum v Zábřeze.


Foto: Ondřej Polák

O výstavu, shrnující padesátileté působení Divadla Járy Cimrmana, má veřejnost mimořádný zájem.


 

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.