KULTURA

Muzeum představuje svá nej!

7. října 2015, 07:00, Ondřej Polák
Šumperk - Nejstarší, nejmenší, nejslavnější, nejnebezpečnější… V prostorách Výstavní síně šumperského muzea začne 8. října výstava, která si vzala na mušku nejzajímavější předměty z muzejních sbírek.

 Příští rok oslaví Vlastivědné muzeum v Šumperku 120 let od založení německého městského muzea, jehož sbírky se staly základním kamenem pro ty současné, čítající téměř 153 000 evidenčních čísel sbírkových předmětů. Pracovníci muzea se rozhodli u příležitosti blížícího se jubilea prezentovat na výstavě pojmenované Muzejní nej sbírky šumperského, zábřežského a mohelnického muzea, Havelkova muzea, Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnického muzea v Úsově.
„Hlavním cílem výstavy je představit předměty z našich sbírek trochu netradičně, respektive s příznačným, leč v některých případech poněkud odlehčeným přízviskem „nej“,“ vysvětluje mluvčí muzea Martina Buchtová.
„Při výběru exponátů nezůstalo pouze u běžných charakteristik největší či nejstarší, ale vybíraly se také exponáty nejexotičtější či nejokatější. Návštěvníci se mohou těšit například na nejextravagantnější muzejní předměty, kterými jsou modely od návrháře Luďka Hanáka, při jejichž tvorbě autor využívá kombinaci netradičních materiálů a originálních střihů vymykajících se zaběhnutým módním trendům,“ prozradila Buchtová.
Návštěvníci výstavy poznají nejjedovatější rostlinu oměj šalamounek nebo nejdražší restaurovaný předmět dřevěné projížďkové sáně s malovaným žerotínským erbem datované do poloviny 19. století.
„Záměrem výstavy je rovněž přiblížit práci kurátora sbírek, jejíž podstatnou část tvoří právě péče o sbírky, jejich kvalitní doplňování, zhodnocení a prezentace. Proto bude na výstavě vytvořen na několik měsíců cvičný depozitář, ve kterém si zájemci mohou vyzkoušet, co obnáší odborná činnost v muzeu, kupříkladu jak se vytváří evidenční záznam o předmětu,“ doplnila k nové výstavě tisková mluvčí muzea.
Výstavu Muzejní nej zahájí vernisáž ve čtvrtek 8. října v 17 hodin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.