KULTURA

Muzeum popisuje zimní starosti silničářů

2. ledna 2018, 09:00, Jan Kratochvíl
Muzeum popisuje zimní starosti silničářů Vikýřovice - Se zimními měsíci mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout výstavu Zimní starosti silničářů aneb Z historie zimní údržby. Expozice připomíná první dochované zprávy o zajišťování zimní údržby, které pocházejí z poloviny 19. století, kdy tuto povinnou službu na říšských silnicích stanovil zákon z ledna 1877.

 „Až do poloviny 20. století se kromě lidské síly a dřevěných sněhových pluhů tažených koňmi většinou žádné specializované zimní silniční mechanismy nepoužívaly,“ uvedla vedoucí muzea Alena Turková.
Ještě v 60. letech minulého století udržovaly cesty dřevěné pluhy tažené kolovými nebo pásovými traktory, stále více se ale prosazovaly nákladní automobily s předsazenými pluhy nebo se zavěšenými strojními sypači. K odstraňování sněhu se používaly většinou sněhové frézy sovětské výroby montované na podvozcích nákladních automobilů značky ZIL. Ty se občas využívají ještě dnes, především při sněhových kalamitách, a to přesto, že mají spotřebu 100 litrů motorové nafty na 100 kilometrů.
„Naše výstava nabízí množství unikátních fotografií, mezi nejzajímavější patří určitě kolekce snímků ze zimní údržby silnice přes Červenohorské sedlo. K vidění jsou také nejrůznější zajímavé exponáty. Část materiálů připomíná diskuzi na téma užití posypové soli a její vliv na životní prostředí,“ doplnila Alena Turková.
Výstava Zimní starosti silničářů potrvá ve vikýřovickém muzeu do března.


Foto: archiv ms

Silniční muzeum má ve své sbírce unikátní fotografii z počátku 40. let, na které je vidět využití motorového sněhového pluhu v Bukovicích na Štítecku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).