KULTURA

Muzeum popisuje zimní starosti silničářů

2. ledna 2018, 09:00, Jan Kratochvíl
Muzeum popisuje zimní starosti silničářů Vikýřovice - Se zimními měsíci mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout výstavu Zimní starosti silničářů aneb Z historie zimní údržby. Expozice připomíná první dochované zprávy o zajišťování zimní údržby, které pocházejí z poloviny 19. století, kdy tuto povinnou službu na říšských silnicích stanovil zákon z ledna 1877.

 „Až do poloviny 20. století se kromě lidské síly a dřevěných sněhových pluhů tažených koňmi většinou žádné specializované zimní silniční mechanismy nepoužívaly,“ uvedla vedoucí muzea Alena Turková.
Ještě v 60. letech minulého století udržovaly cesty dřevěné pluhy tažené kolovými nebo pásovými traktory, stále více se ale prosazovaly nákladní automobily s předsazenými pluhy nebo se zavěšenými strojními sypači. K odstraňování sněhu se používaly většinou sněhové frézy sovětské výroby montované na podvozcích nákladních automobilů značky ZIL. Ty se občas využívají ještě dnes, především při sněhových kalamitách, a to přesto, že mají spotřebu 100 litrů motorové nafty na 100 kilometrů.
„Naše výstava nabízí množství unikátních fotografií, mezi nejzajímavější patří určitě kolekce snímků ze zimní údržby silnice přes Červenohorské sedlo. K vidění jsou také nejrůznější zajímavé exponáty. Část materiálů připomíná diskuzi na téma užití posypové soli a její vliv na životní prostředí,“ doplnila Alena Turková.
Výstava Zimní starosti silničářů potrvá ve vikýřovickém muzeu do března.


Foto: archiv ms

Silniční muzeum má ve své sbírce unikátní fotografii z počátku 40. let, na které je vidět využití motorového sněhového pluhu v Bukovicích na Štítecku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.