ZPRÁVY

Mohelnická spalovna ještě nestojí a už vyvolává problémy

19. listopadu 2013, 05:00, Jaroslav Kropáč
Mohelnice - Původně to vypadalo úplně jednoduše. Mohelnická starostka Jana Zwyrtek Hamplová plánovala zorganizovat cestu radních do Japonska, kde by okoukali technologii tamní spalovny a pak o ní referovali občanům. Následovat mělo veřejné referendum s předem očekávaným výsledkem, v němž by lidé čistou technologii spalování odpadu v Mohelnici podpořili. Teď se však ambiciózní plán začíná hroutit. Proti záměru starostky se totiž ostře ohradili někteří zastupitelé.
„Respektuji samozřejmě vůli lidu v referendu, ale základem jsou objektivní informace. A ty se od paní starostky bohužel nedostávají. Nepůjde totiž o žádnou lokální spalovnu, jak tvrdí, ale o zařízení výkonem obdobné, jaké má připravovaná centrální spalovna pro celý Olomoucký kraj,“ tvrdí zastupitel Antonín Navrátil. Z mediálního prohlášení starostky přitom vyplývá, že o přínosu spalovny nemůže být pochyb. Oponuje moderními technologiemi i vytvořením nových pracovních míst. Výhod má být celá řada. „Pokud má někdo jiný recept na to, jak Mohelnici posunout dál, ať s tím přijde. Stagnovat si prostě nemůžeme dovolit. Nebo můžeme, ale pak budeme stále živořit,“ uvádí v tiskové zprávě Hamplová.

Sejde se mimořádné zastupitelstvo

O tom, že je situace vážná, svědčí skutečnost, že na téma spalovny svolali nespokojení zastupitelé mimořádné zastupitelstvo. To se uskuteční na začátku prosince a slibuje opravdu mnoho. „Po vedení města budeme požadovat především záruku zveřejňovaní objektivních informací občanům, protože jedině pak se lidé mohou správně rozhodnout,“ upozorňuje Navrátil. Okolnosti kolem mohelnické spalovny nápadně připomínají blamáž s podobným projektem v sousedním Zábřehu. Tam vedení města se spalovnou Wanemi původně souhlasilo, noví zastupitelé ale otočili o sto osmdesát stupňů a s propagátory projektu jsou v otevřené válce. Místo nábojů létaly vzduchem referenda, petice a nově i soudní žaloby.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.11.2013 06:47
Titulek: Chceme Fukušimu do Mohelky!
Autor: takyhovado z Putimě
26
117
Svatouškovi Sommerovi za KDU-ČSL taky, krom náboje, přiletěl dopis psaný na toaletním papíře
Reagovat
Datum: 21.11.2013 18:36
Titulek: Pan Navrátil, neschopný odvolaný starosta perlí . A škodí,
Autor: Vladimír
27
Ctěl by informace, které budou později, po vyjasnění způsobu provozu, technologií. Jako by chtěl rozbor lejna, které ještě nepřišlo na svět. Holt-pan neuznaný neschopný člobrdík. Ale škodit je jeho silná stránka.Pomoci, udělat něco pro občany, to neví co to je. Kde se ta zloba v tomto člověku bere. Bortit, škodit, kydat.Éto choróšij čelověk.
Reagovat
Datum: 21.11.2013 18:50
Titulek: Re: Pan Navrátil, neschopný odvolaný starosta perlí . A
Autor: Vratislav
26
A s kým pane Vladimíre "vyjasňujete způsob provozu a technologie"?
Reagovat
Datum: 23.11.2013 04:09
Titulek: Spalovna v Mohelnici - sliby chyby
Autor: Vladimír Kolář
38
zajímavé, že zatím žádný ze slibů co všechno pozitivního spalovna Mohelnici přinese nebyl vedením města doložen. Radnice má mezeri v komunikaci a poslední reakcí ne asi nepříjemné dotazy bylo zrušení diskuzního fóra. Do toho se lidé po změně pravidel museli registrovat, paní Zwyrtek-Hamplová po nástupu upravila jeho strukturu. Založila sekci Dotazy na vedení města, v něm se ale v naprosté většině tazatel odpovědi nedočkal. Kdo má o téma zájem navštivte web: http://spalovnamohelnice.webnode.cz/
Reagovat
Datum: 23.11.2013 04:10
Titulek: Re: Spalovna v Mohelnici - sliby chyby
Autor: Vladimír Kolář
154
sakra :)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.