ZPRAVODAJSTVÍ

Ministryně školství navštívila Střední školu železniční, technickou a služeb, Šumperk

29. září 2016, 16:00, redakce, placená reklama
Ministryně školství navštívila Střední školu železniční, technickou a služeb, Šumperk Paní ministryně školství Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., navštívila v úterý 27. 9. města severní Moravy a svůj náročný program ukončila v Šumperku ve Střední škole železniční, technické a služeb, kam přijela na pozvání ředitelky školy.

 Paní Kateřina Valachová je ministryní rok a čtyři měsíce a za toto krátké období se jí podařilo rozpohybovat české školství, českou společnost tak, jako žádnému předchozímu ministrovi tohoto resortu. Změny, ke kterým dochází v našem konzervativním prostředí, jsou pro někoho více pro někoho méně přijatelné. Všichni však víme, že přijít musely. Vzdělávání si nesmí dovolit být v závěsu za rozvojem vědy, průmyslu.
Beseda se zaměstnanci školy plánovaná na jednu hodinu se protáhla i pro to, že původní téma – sociální situace středoškoláků na Šumpersku – nemá jednoduché řešení. Každoročně z naší školy odcházejí ze vzdělávání kvůli špatným sociálním podmínkám, nedostatku finančních prostředků desítky mladých lidí, žáků, kteří se musí postavit na vlastní nohy, zařadit se mezi nekvalifikovanou pracovní sílu. Na budoucnost tito mladí nemyslí, nemá to pro ně smysl. Žijí dnes. Teď se musí postarat o sebe, často i o svou matku a mladší sourozence. Dotazy vztahující se k sociální inkluzi se přelévaly s otázkami realizace vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se spec. vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, pracovnice studijního oddělení školy potřebovala objasnit aplikaci některých částí nové vyhlášky o vedení dokumentace. Odpovědi na své otázky získali i učitelé odborného výcviku, mluvili jsme o vytváření fondů zaměstnavatelů na podporu odb. vzdělávání, o účasti odborníků z praxe ve výuce, o spolupráci firem na rekonstrukci školních vzdělávacích programů. Učitel – mistr přiznal, že mnozí jeho kolegové jsou „lanařeni“ do průmyslových podniků, které jsou schopny jejich mzdy skokově navýšit. Prostor, který v naší škole učitelé - odborníci dostávají, změny, kterými škola především v praktickém vyučování prochází, viditelné výsledky těchto inovací, které se projevují ve výstupech žáků ve škole i v práci u zaměstnavatele, však učitelům říkají, že jejich činnost má smysl, má budoucnost. Mí kolegové chtěli nastínit i dlouho očekávaný kariérní řád, byly formulovány i dotazy, které se týkaly právního postavení učitele, jeho pravomocí, zakotvení jeho pozice jako úřední osoby. Paní ministryně odpovídala na fundované, velmi konkrétní dotazy ekonoma školy, společně rozebírali pravidla nového financování regionálního školství.Beseda byla i díky bezprostřednosti a zároveň vysoké kultivovanosti paní Mgr. Valachové nesmírně živá. Paní ministryně se převedla jako skvělý, inteligentní diskutér, jež se nebojí vyzvat odbornou veřejnost k účasti na řešení problematiky vzdělávání. Jak sama uvedla, svou neutuchající energii a optimismus čerpá právě z kontaktů s pedagogy i nepedagogy ve školách, z rozhovorů s rodiči i dětmi. Díky jejich podpoře se jí daří nejen rozpohybovat ony stojaté vody, ale vést naše školství tak, aby bylo rovnocenným partnerem všech odvětví naší společnosti, aby školy vychovávaly mladé lidi v dobře uplatnitelných profesích.

Mgr. Irena Jonová

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.