ZPRÁVY

Mezinárodní den Romů se na Šumpersku neslaví

15. dubna 2014, 02:00, Hana Písková
Šumperk - V minulém týdnu si na mnoha místech naší republiky připomínali Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna. Na Šumpersku se nic takového nedělo. Romové, kteří se sem často přestěhovali ze všech koutů republiky tradice a nejrůznější svátky na další generace už nepřenášejí. Lidé z Občanské poradny Šumperk společnosti Spolu - Jekhetane tvrdí, že mnohé romské děti už ani neumí romský jazyk.

„Na Šumpersku jsme se nesetkali s tím, že by Romové svůj mezinárodní den nějak uznávali a slavili. Tím, že náš kraj je specifický, starousedlíků je málo a žijí tu Romové přistěhovaní z celé republiky, nejsou tu moc ukotveny nějaké tradice. Zdejší Romové často žijí na ubytovnách a chybí taková ta rodinná sounáležitost, která tu romskou kulturu utvářela," říká Lenka Čermáková, vedoucí terénních programů a sociálně aktivizačních služeb ze společnosti Spolu - Jekhetane . Podle ní v dnešní době některé děti z romské komunity už ani neumí romsky, protože je to rodiče neučí. Lenka s dalšími kolegy vyjíždějí denně do terénu, kde pomáhají nejen romským rodinám řešit problémy v jejich přirozeném prostředí. Nejčastěji pomáhají řešit neutěšenou bytovou situaci a zaměřují se zejména na děti a mladistvé. „Za tři roky, kdy pracuji v našem sdružení, jsem bohužel nenarazila na mladého Roma, který by vystudoval střední školu. Ti nejodvážnější začnou studovat, ale školu většinou nedokončí. Přesto se snažíme, aby romské děti chodily co nejdéle do běžné školy. Doufám, že se myšlení lidí posouvá a že chápou, že práce, které se věnujeme, neslouží pouze Romům. Když se nám daří v rámci sociálně aktivizačních služeb Romy něco naučit a dokážeme je zabavit, je to přínos pro celou společnost,“ dodává Čermáková.

Základem je vzdělání

Nejpalčivější situace, co se týká romské problematiky na Šumpersku, je v Hanušovicích. Snem terénních pracovníků ze Spolu - Jekhetane je, aby tu vzniklo centrum, kde se budou moci romské děti i se svými rodiči scházet. „Usilujeme o to, aby co nejvíce mladých Romů dostalo šanci se vyučit nebo vystudovat střední školy. Mohli by tak získat větší motivaci, že život může vypadat jinak, než to, co běžně znají, shodují se sociální pracovníci. V rámci romské komunity se v současné době hodně řeší i dluhová otázka. Romové se na nás bohužel obracejí často až ve chvíli, kdy klepe exekutor na dveře a zpravidla nejde o jediný dluh v rodině,“ potvrzuje poradenská pracovnice Občanské poradny Šumperk Miroslava Koutná. Ona i ostatní kolegové z šumperské poradny věří, že projekt terénních programů a sociálně aktivizačních služeb, který je dvouletý, se udrží i v budoucnu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.4.2014 00:56
Titulek: Vzdělání
Autor: A
158
Pokud slečna píšící článek nezná cikána, který by nebyl vzdělaný, je to pouze její omezení. Jsem z cikánské rodiny a ano, mám maturitu a mí dva bratři mají výuční list a dodělávají si maturitu. Bohužel, nechováme se a ani nevyvoláváme problémy, proto se na nás zrak lidí neupíná natolik jak na tu "menšinu", která se vzdělávat nechce.
je mi upřímně líto, že i zde na šumpersku, kde žiji od mala se musím pořád setkávat s tím jedním a to je - POKUD JSI CIKÁN, TAK JSI CIKÁN. už si ale nikdo neuvědomí, že i cikán může být poctivý a vzdělaný, a obyčejný bílý člověk může být taky nevzdělán a zloděj (viz. naše politika - samej bílej a samá krádež).
Reagovat
Datum: 22.4.2014 08:55
Titulek: Re: Vzdělání
Autor: certvico
62
... může, ale je jich jako šafránu...
Reagovat
Datum: 16.4.2014 07:27
Titulek: oslava
Autor: Jimbo
69
110
mohli by svuj svatek oslavit pro ne nezvyklou cinnosti - praci
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.