KULTURA

Město čte knihu 2007

26. října 2007, 05:31, Zdeňka Daňková
Město čte knihu 2007 Šumperk - Třetí ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu proběhne od 8.11. do 14.11. Pořadatelé se tentokrát zaměří na dílo Jiřího Suchého.

Jeho jméno asi není třeba představovat; starší generace je má nerozlučně spjato s divadlem Semafor, mládež se s jeho básněmi setkává v čítankách, některé písničky doslova zlidověly. Suchého tvorba je ale tak rozsáhlá a rozmanitá, že stojí za to tohoto dnes již   klasika divadla, poezie, výtvarného umění a intelektuálního humoru připomenout trochu důkladněji. 

 

Co budeme číst?

 

Knihu Život není jenom legrace (i když většinou ano).

 

Výběr povídek a próz Jiřího Suchého vydává u příležitosti akce Město čte knihu nakladatelství VEDUTA Štíty. Kromě textů a ilustrací samotného autora, které již tu i onde vyšly, jsou zastoupeny i prózy nové, dosud nepublikované. Jak ostatně napovídá název, nejsou všechny veselé; rozhodně ale svědčí o autorově poetickém naturelu, o smyslu pro humor a ironický nadhled. Dárkem pro posluchače je (s laskavým svolením pana Suchého) Městem a Gymnáziem samostatně vydaná poema Černá vzducholoď, a to s ilustracemi šumperského výtvarníka Aleše Kauera.

 

Co připravujeme?

 

Slavnostní zahájení a první podvečer s knihou ve čtvrtek 8.listopadu tam, kde loňský ročník festivalu vyvrcholil  - v šumperském divadle. Další dny se bude číst - vždy od 17 hodin - v kulturních a společenských institucích. Vzpomínkový text Jak vznikaly písničky a jiné prózy, obsažené v knize Život není jenom legrace. Četbu doplní stejně jako v minulých letech hudba a zpěv.

Na podvečerní čtení budou navazovat v 18.30 filmová představení v kině OKO. Součástí festivalu jsou speciální bonusy - např. v pátek večer zazní v divadle na Hrádku epická báseň Černá vzducholoď, v neděli večer nabídneme zájemcům klubové setkání při čaji s poslechem audionahrávek Semaforu. Součástí filmové přehlídky bude videoprojekce televizní inscenace Dobře placená procházka, záznam z divadelního představení Noc v synagoze, který představí novější tvář Semaforu, dnes již archívní filmy Bylo nás deset, Konkurz, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu.

V rytířském sále muzea bude k vidění výstava kreseb Jiřího Suchého. Kromě podvečerních a večerních akcí uspořádají čtení některé školy pro své žáky. Suchého kniha bude opět k dispozici školám, zájemcům v kulturních organizacích, kavárnách, klubech….Výlučně na festivalových akcích bude ke koupi výtisk s vloženým grafickým listem autora.

Festival ukončí ve středu 14.10. v 19.30 pohostinské představení divadla Semafor s představením Život je náhoda v obnošený vestě. (Na toto představení bude klasický předprodej vstupenek v pokladně divadla). Ohlédnutím za celou akcí pak bude Ex post Město čte knihu na festivalu Blues Alive - Suchého prózy zazní v podání členů šumperského divadla na čtvrtečním koncertě Michala Prokopa a Vladimíra Mišíka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.10.2007 17:39
Titulek: čtené a mluvené slovo
Autor: Čepinka Toník
27
121
Pan Suchý má krásné hry,plné duchaplných myšlenek a je jen na těch co je přednesou,aby se dostaly docela nenásilně ke svým posluchačům.Je dobře,že takové pořady jsou v Šumperku k vidění.Již se na toto čtení a také výše uvedené představení těším.Jen houšť a více.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.