KULTURA

Město čte knihu 2007

26. října 2007, 05:31, Zdeňka Daňková
Město čte knihu 2007 Šumperk - Třetí ročník literárního a filmového festivalu Město čte knihu proběhne od 8.11. do 14.11. Pořadatelé se tentokrát zaměří na dílo Jiřího Suchého.

Jeho jméno asi není třeba představovat; starší generace je má nerozlučně spjato s divadlem Semafor, mládež se s jeho básněmi setkává v čítankách, některé písničky doslova zlidověly. Suchého tvorba je ale tak rozsáhlá a rozmanitá, že stojí za to tohoto dnes již   klasika divadla, poezie, výtvarného umění a intelektuálního humoru připomenout trochu důkladněji. 

 

Co budeme číst?

 

Knihu Život není jenom legrace (i když většinou ano).

 

Výběr povídek a próz Jiřího Suchého vydává u příležitosti akce Město čte knihu nakladatelství VEDUTA Štíty. Kromě textů a ilustrací samotného autora, které již tu i onde vyšly, jsou zastoupeny i prózy nové, dosud nepublikované. Jak ostatně napovídá název, nejsou všechny veselé; rozhodně ale svědčí o autorově poetickém naturelu, o smyslu pro humor a ironický nadhled. Dárkem pro posluchače je (s laskavým svolením pana Suchého) Městem a Gymnáziem samostatně vydaná poema Černá vzducholoď, a to s ilustracemi šumperského výtvarníka Aleše Kauera.

 

Co připravujeme?

 

Slavnostní zahájení a první podvečer s knihou ve čtvrtek 8.listopadu tam, kde loňský ročník festivalu vyvrcholil  - v šumperském divadle. Další dny se bude číst - vždy od 17 hodin - v kulturních a společenských institucích. Vzpomínkový text Jak vznikaly písničky a jiné prózy, obsažené v knize Život není jenom legrace. Četbu doplní stejně jako v minulých letech hudba a zpěv.

Na podvečerní čtení budou navazovat v 18.30 filmová představení v kině OKO. Součástí festivalu jsou speciální bonusy - např. v pátek večer zazní v divadle na Hrádku epická báseň Černá vzducholoď, v neděli večer nabídneme zájemcům klubové setkání při čaji s poslechem audionahrávek Semaforu. Součástí filmové přehlídky bude videoprojekce televizní inscenace Dobře placená procházka, záznam z divadelního představení Noc v synagoze, který představí novější tvář Semaforu, dnes již archívní filmy Bylo nás deset, Konkurz, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu.

V rytířském sále muzea bude k vidění výstava kreseb Jiřího Suchého. Kromě podvečerních a večerních akcí uspořádají čtení některé školy pro své žáky. Suchého kniha bude opět k dispozici školám, zájemcům v kulturních organizacích, kavárnách, klubech….Výlučně na festivalových akcích bude ke koupi výtisk s vloženým grafickým listem autora.

Festival ukončí ve středu 14.10. v 19.30 pohostinské představení divadla Semafor s představením Život je náhoda v obnošený vestě. (Na toto představení bude klasický předprodej vstupenek v pokladně divadla). Ohlédnutím za celou akcí pak bude Ex post Město čte knihu na festivalu Blues Alive - Suchého prózy zazní v podání členů šumperského divadla na čtvrtečním koncertě Michala Prokopa a Vladimíra Mišíka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.10.2007 17:39
Titulek: čtené a mluvené slovo
Autor: Čepinka Toník
27
121
Pan Suchý má krásné hry,plné duchaplných myšlenek a je jen na těch co je přednesou,aby se dostaly docela nenásilně ke svým posluchačům.Je dobře,že takové pořady jsou v Šumperku k vidění.Již se na toto čtení a také výše uvedené představení těším.Jen houšť a více.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.