ZPRAVODAJSTVÍ

Martin Žaitlik: „Pomáhat lidem se vyplatí.“

22. června 2016, 11:00, Hana Písková
Martin Žaitlik: „Pomáhat lidem se vyplatí.“ Šumperk - V minulém týdnu se v Šumperku konal Veletrh sociálních služeb. Představily se na něm obecně prospěšné společnosti, spolky a další zařízení, které ve společnosti pomáhají v různých oblastech. Jedním z nich byl také Bezpečný Šumperk, spolek, který založili zejména záchranáři v čele s ředitelem územního odboru Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Martinem Žaitlikem. Ten prozradil, že k jeho profesi ho přivedli dobrovolní hasiči z Petrova nad Desnou, odkud pochází. Povídali jsme si nejen o tom, proč mají hasiči při své náročné práci potřebu zakládat ještě spolky, ale také o horkých letních dnech, kdy mají lidé v záchranářských profesích lehké spaní.

Máte náročnou profesi. Co vás vedlo k tomu zakládat ještě spolek, který vám určitě spolyká spoustu volného času?
Spolek Bezpečný Šumperk má už šestiletou historii. Sdružujeme lidi, kteří mají zájem o prevenci, zdraví, zdravý životní styl. Když vidíme při své práci lidské neštěstí, ke kterému někdy dochází úplně zbytečně, měli jsme potřebu založit takový spolek, jehož posláním je především propagovat a podporovat preventivně výchovnou činnost. A musím dodat, že členy našeho spolku jsou nejen příslušníci z řad hasičského záchranného sboru, ale i policie, městské policie a dalších veřejných institucí a jsou mezi námi i občané, kteří chtějí dělat něco dobrého, přínosného pro okolí.

Všichni víme, že prevence je důležitá, podvědomě asi i víme, co bychom měli dělat, ale v praxi to stejně neděláme. Nemáte občas pocit marnosti, když pořád lidem vysvětlujete, jak nebezpečí předejít, a oni si přesto často nedají říct?
Snažíme se působit opravdu všestranně. Zaměřujeme se na všechny věkové skupiny a všechna možná odvětví, ale potvrzuje se nám, že dokud člověk neprojde tou mimořádnou událostí nebo neprožije nějaké neštěstí, prostě tu preventivní činnost tolik nevnímá. Přesto jsem přesvědčen, že Bezpečný Šumperk má smysl.

Co v té prevenci nejvíce hoří? Na co lidi při vašich akcích upozorňujete nejvíce?
Každé roční období má svoje specifika. Máme před sebou léto a předpokládáme, že podobně jako to loňské bude teplé a velice suché. Takže v tomto období upozorňujeme lidi na bezpečnou manipulaci s otevřeným ohněm, zákazem kouření na určitých místech a zodpovědné chování. Nebezpečí požáru nehrozí jen v lese, ale také na volných prostranstvích. Pro nás je také důležité, aby lidé, kteří požár zpozorují, ho co nejrychleji nahlásili, protože ho pak můžeme rychle lokalizovat a likvidovat a nemusí dojít k takovým rozměrům požárů, kdy je jejich zvládnutí velice náročné a následkem mohou být i obrovské škody.

V dnešní době hasiči nehasí jen požáry, ale řeší i další nebezpečné události.
Ano, další otázka je předcházení úrazům například při koupání, čím dál oblíbenějších cyklistických výletech, ohleduplné chování na silnici, správné označení kol, používání reflexních prvků tak, aby docházelo co nejméně k dopravním nehodám. A apelujeme také na řidiče, aby nesedali za volant s alkoholem v krvi.
Mám spolužačku, jejíž manžel je hasič. Občas si ztěžuje, že jí i doma pouští videa ze záchranných akcí při dopravních nehodách, aby při řízení auta nedělala hlouposti. Máte také takové profesní postižení?
Máte pravdu. Myslím, že každý je svým povoláním nějak poznamenaný. A u nás, kteří pracujeme v záchranných složkách, je to, myslím si, více znát, protože se setkáváme zejména s neštěstím jiných. Víme, jaké to má dopady. I tady na veletrhu máme obrazovku, na které lidé mohou vidět reálné situace, jež pak musíme řešit. Smyslem je předcházet těm příčinám nešťastných událostí tak, aby co nejméně ovlivňovaly náš život.

Když jsem přicházela k vašemu stánku, zaslechla jsem, jak lidi upozorňujete na nebezpečí wifi. Co jim říkáte?
Neřekl bych, že jsou nebezpečné přímo wi-finy jako takové, ale lidé si mnohdy nečtou návody použití a neinstalují tato zařízení přesně podle nich. Podceňují takové skutečnosti, že tato elektronická zařízení vyvíjejí teplo a že musí být zajištěno jejich řádné větrání. Pokud se nevětrá, dochází k jejich přehřívání, a je to jeden ze zdrojů požárů, se kterými se setkáváme. Jsou to bytové požáry a jsou velmi nebezpečné. Mnohdy k nim dochází totiž v noci, kdy lidé spí. Proto také dáváme velký důraz na vybavení domácností hlásiči požárů, které dávají lidem šanci, že se v případě nebezpečí probudí. Zařízení, jako je wifi, má dnes doma skoro každý a my lidem připomínáme, že si zaslouží pravidelnou kontrolu i pozornost věnovanou technickému stavu.

Dokážete ve volném čase vůbec vypnout?
Myslím, že to tak mají všichni záchranáři. Ve volném čase se připravují na službu. Většinou hodně sportují tak, aby měli dobrou fyzickou kondici, a snaží se udržovat i správnou duševní hygienu, aby zvládli ty strasti a stresové situace, kterým jsou v rámci své profese vystavováni. Tohle povolaní dělají lidé se srdíčkem. Často jsou právě ve spolcích a věnují se různé dobrovolnické činnosti, jsou ochotni pomoci.

Bezpečný Šumperk je za to i oceňuje.
Ano, to je také mimo jiné smyslem našeho spolku, oceňovat zachránce životů a významné činy. Tím oceňováním je i určitá publicita v rámci toho morálního ocenění. Lidé potřebují vzory a musí vědět, že pomáhat se vyplatí. Člověk se nesmí bát, protože ty výsledky – zachráněné lidské životy - za to stojí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.