ZPRÁVY

Markéta Doubravská: „Vesmír po nás chce, abychom žili radost.“ROZHOVOR

21. dubna 2015, 11:00, Hana Písková
Markéta Doubravská: „Vesmír po nás chce, abychom žili radost.“ Šumperk - Minulý víkend byl svátkem pro lidi, kteří touží po sebepoznání, po osobním rozvoji, pro lidi, kteří hledají. V Praze se totiž konal velký festival Evolution a Šumperk tam měl také své želízko v ohni. Markéta Doubravská na festivalu slavnostně pokřtila knihu, která ji provází už několik let. Jejím autorem je Angličan Richard Rudd. Kniha se jmenuje Genové klíče a Markéta dlouho pracovala na jejím překladu do češtiny, aby si ji mohlo přečíst víc našinců.

 Vím o vás, že hlavně malujete, věnujete se tanci ve tmě a zajímáte se o vzdělávání, ale že i překládáte knihy, to jsem netušila.
Je to jinak. Když jsem začala asi před šesti lety číst Genové klíče v anglickém originále, pohltily mě natolik a natolik ovlivnily můj život, že jsem si je vlastně začala nejdřív překládat sama pro sebe. Dělala jsem to po svém, šlo o volný překlad, ale čím dál víc mi docházelo, že bych tu knížku chtěla dostat více mezi lidi u nás.

Nejsem odborník, ale ten překlad musel být složitý a navíc knížka je pěkně objemná. Věděla jste, do čeho jdete?
Netušila jsem, co mě všechno čeká. Nakonec na tom překladu a tisku knihy pracoval celý tým profesionálů. Mimochodem ta kniha váží kilo.

Čím je tedy podle vás tak výjimečná, že vám veškeré to úsilí stálo za to?
Myslím, že každý člověk si v životě prochází obdobími, kdy si klade hlubší otázky: „Kdo jsem? Proč tady jsem? A jak to tady všechno vlastně funguje? A když jsem narazila na tu knihu v originále, měla jsem obrovskou radost, že to, co v ní je, já podobně vnímám. To čtení mi přinášelo klid v duši a uspokojující odpovědi na moje otázky.

Chcete říct takový návod pro život?
Paradoxně ta kniha vede k důsledku, že otázky a odpovědi jsou pěkné, ale jenom využívání mysli a logiky nás stejně dovede do slepé uličky. V určitém bodě se otázek a odpovědí stejně musíme vzdát. Ta kniha má mnoho vrstev a má bod obratu, kdy se člověk musí podívat do svého nitra a začít víc cítit a vnímat. Dojde vám, že tu moudrost, která je tam sepsaná slovy, máme uvnitř.

Dá se zjednodušeně říct, že je to o sebepoznání, o využívání intuice?
Je to kniha, která vede k sebepoznání, je to kniha, která člověka obrací dovnitř. Autor knihy Richard Rudd si to nevymyslel, nesepisoval si den po dni, co se děje, ale nějakým způsobem mu ty informace přišly a navazují na staročínský I-t´ing – Čínskou knihu proměn. Dnešní člověk v západním světě je logický, rozumový, potřebuje argumenty, vědu, důkazy.

Právě. Budou tomu lidi u nás vůbec rozumět?
Je to velká moudrost převedená do současného jazyka. Je to pro nás srozumitelnější, je tam pohled vědy, matematiky, fyziky, ale i té mystiky a intuice. Je to syntéza různých přístupů. Každý si tam najde, co potřebuje. Osloví ty, kteří se zajímají o léčitelství, psychologii, lidi, kteří pracují s lidmi.

Genové klíče, to zní dost vědecky, a to o čem spolu mluvíme, zavání ezoterikou. Můžete jednoduše vysvětlit, o co jde?
My v genech neseme nějaké semínko, potenciál, a to, jestli ho rozvineme, jestli ho budeme umět využít, anebo ho budeme potlačovat a budeme žít jen nějakou představu, která je odchýlená od vyššího záměru, to záleží na nás. Ta kniha pomáhá pěstovat sebedůvěru, dodává odvahu svůj potenciál využít.

V takových knihách bývá často větička ve smyslu „čtěte na vlastní nebezpečí“. Je to tak i u této knihy?
Není tam taková věta. Každý má zodpovědnost za sebe. Autor se snaží říct, že neexistuje univerzální návod. Nikdy, ať vám říká, kdo chce, co chce, nemůžete nikoho následovat, protože každý z nás má svou autentickou zkušenost, kterou nemůže nikdo jiný opakovat. Jedno je jisté, vesmír po nás chce, abychom žili radost.

Kniha se pokřtila v Praze, chystáte něco podobného v Šumperku?
Zatím nemám plán. Uvažuju možná o nějakém čtení, aby lidi měli možnost se s ní seznámit. Ale věřím, že ti, kteří ji potřebují, si ji prostě najdou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.4.2015 18:31
Titulek: mám nápad
Autor: aNONYM
122
186
Paní by to měla nabídnout vládě. Ta by vydání knihy zafinancovala a každá rodina by obdržela svůj exemplář. No a pak už by se jen čekalo, kdy v sobě všichni objevíme toho génia a kdy ho začneme uplatňovat v praxi. Do pěti let budeme technologická velmoc. Vyděláme na tom všichni. A nebo to paní aspoň měla hodit ke stažení zadarmo na internet. Vděční géniové by jistě zpětně nešetřili sponzorskými dary.
Reagovat
Datum: 22.4.2015 16:35
Titulek: Vesmír po nás chce?
Autor: mirda
169
194
Ten toho může chtít,kdyby vážená překladatelka v životě něco prožila tak by se takovými blbostmi vůbec nezabývala.Proti chtění vesmíru zde stojí velký nepřítel a tím je ten posametový bordel co tu vládne.
Reagovat