ZPRAVODAJSTVÍ

Malí a velcí spolu

8. listopadu 2017, 07:00, redakce, placená reklama
Malí a velcí spolu Odstartoval pilotní projekt Poznávej svět, poznej povolání Střední školy železniční technické a služeb, Šumperk ve spolupráci s MAS Šumperský venkov a MAS Horní Pomoraví.

 Za myšlenkou projektu stojí Dagmar Evjáková, která společně s Michaelou Kósovou připravila dvouhodinový program, ušitý na tělíčko dětem mateřských škol.
Předškoláci tak mají šanci se seznámit s profesemi, které je obklopují v každodenním životě. Na chvíli se formou kreativních her stanou malými truhláři, kadeřníky, prodavači, techniky a proniknou do světa dospělých.
„Děti dnes nemají mnoho příležitostí seznámit se s tím, jak se pracuje rukama. Naším záměrem je v prostorách školy umožnit dětem poznat jednotlivá řemesla a radost, kterou přináší práce lidských rukou,“ uvedla Irena Jonová, ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb, Šumperk.
Prvních šest desítek předškoláků z mateřské školy Pohádka Zábřeh si prošlo odborné učebny a další pracoviště střední školy. Aby si děti vytvořily představu o práci obráběčů kovů, chopily se šroubováků ze stavebnice Merkur a sestrojovaly jednoduché modely aut, motorek nebo traktorů, radil a pomáhal jim učitel Robert Lubina a učitelka Marie Pregetová. Navštívily také dílnu, kde je přivítal vedoucí učitel odborného výcviku Radomír Nezdařil, Michal Vojtek je pak uvedl do království dřeva.„Víte, jaká je výhoda dřevěných hraček oproti tabletům?“ zeptal se malých návštěvníků a vzápětí pobavil odpovědí, že jim nikdy nedojdou baterky. Předškoláci si se zájmem popovídali o tom, kde vzít dřevo, jaké druhy stromů v lese rostou, na učebních pomůckách se seznámili s tím, jaké jsou mezi nimi rozdíly, mimořádnou pozornost vzbudila opravdická pila. Děti přiložily ruku k dílu a společně smontovaly židli. O tom, že se práce podařila, se přesvědčily, když se posadily a židle k jejich údivu vydržela a neporoučela se k zemi.
V kadeřnictví si kluci nechali vyčesat punková číra, děvčátka dala přednost romantickým princeznovským lokýnkám či naopak vyžehlení kudrnatých vlasů. S novými účesy byli všichni spokojeni a plni očekávání vyrazili do školní kantýny, která slouží pro výcvik budoucích prodavačů. Nejdřív představovali zákazníky, potom si pod vedením učitelky vyzkoušeli přejímku zboží.„Program vrcholí spoluprací malých a velkých, děti z mateřinek si otestují nabyté poznatky formou her se studenty školy. Všechny šikovné děti si zaslouží odměnu. Dnes si děti odnesou domů balonky a deníčky, které si vlastnoručně vyzdobily, firma Pars nova, a.s. jim navíc věnovala pastelky a omalovánky,“ doplňuje Dagmar Evjáková.
„Malí návštěvníci odcházeli s rozzářenýma očima, někteří dokonce volali, že se u nás chtějí vyučit. Jejich nadšení trochu zchladilo zjištění, že je ještě čeká základní škola,“ usmívala se učitelka Jana Drábková.
„Ať už naše děti čeká jakákoliv profesní budoucnost, seznámení se s řemesly je pro ně zajímavé a přínosné. Návštěva se nám líbila a těšíme se na další,“ rozloučily se učitelky z Pohádky.

Autoři: Ing. Krejčí, Ing. Evjáková, Ing. Kósová, Mgr. Winkler


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.