SPORT

Loštice se staly zlatým rájem věčného čekatele. Domácí Emil Hekele dojel dvanáctý

15. ledna 2014, 10:01, téma CYKLO, Petr Fišer
Loštice se staly zlatým rájem věčného čekatele. Domácí Emil Hekele dojel dvanáctý Loštice - Na sobotní závod v Lošticích nikdy nezapomene. Věčný čekatel na titul mistra republiky v cyklokrosu si konečně užíval ve zlatém ráji. Naprosto zaslouženě. Sobotní svátek proměnil v exhibici jednoho muže Martin Bína. V předchozích letech pětkrát stříbrný "smolař", kterému pozice šampiona nestále unikala, neměl konkurenci.

V sobotu před obědem se mu podařilo naplnit předpoklady. "Jednoznačně byl největším favoritem. V současné době má obrovskou formu," ujišťoval reprezentační trenér Stanislav Bambula.

V Lošticích nakonec chyběl Zdeněk Štybar, jenž už přece jen před cyklokrosem upřednostňuje silní cyklistiku. Jestli by stačil na rozjetého Bínu, toť otázka. Pelhřimovský rodák kraloval třiačtyřicetičlennému pelotonu pevnou rukou. Kromě jiného brilantně překonával umělé překážky, na rozdíl od ostatních "eliťáků" při jejich zdolávání vůbec neslézal z kola. Navíc byl dostatečně rychlý a zdobila ho i brilantní technika. Jeho představení bylo po všech stránkách precizní. "V týdnu jsem byl trochu nachcípaný, takže jsem se necítil úplně ideálně. Samotný závod i tak probíhal bez problémů. Po prvním oťukávacím kole jsem za to chtěl vzít a jet si svoje tempo. To se podařilo. Bylo důležité soustředit se na těžší úseky a dobře rozložit síly," bilancoval novopečený šampion, který vyhrál s velkým čtyřicetivteřinovým náskokem před druhým Michalem Borošem. Jedenadvacetiletý talent v napínavé přetahované setřásl o deset let staršího Vladimíra Kyziváta. Pro oba to byla premiérová účast na stupních vítězů v rámci nejprestižnějšího podniku na domácí scéně.

Mistrovství republiky se vrátilo na loštickou půdu po šestnácti letech. Tentokrát se hlavní organizace chopil Emil Hekele "junior", který tak navázal na předchozí velkolepou práci svého otce. Jako stavitel trati připravil okruh v blízkosti fotbalového stadionu a venkovního koupaliště. Byl patřičně pestrý. Nepostrádal náročné výběhy, těžké výjezdy, nelehké schody, vyjeté koleje a v neposlední řadě i klouzavé, blátivé a asfaltové úseky. Hekele myslel i na diváky, kteří měli o dění na bojišti velmi dobrý přehled.

Důležitý závod, jenž se jel zároveň i jako Memoriál Emila Hekeleho staršího a další díl pohárového TOI TOI CUPu, ho prověřil i z pohledu aktivního cyklokrosaře. Postavil se totiž na start elitní kategorie a odvážně prahnul po umístění v nejlepší desítce. Nakonec mu to nevyšlo o pouhé dvě příčky, skončil dvanáctý. Před domácím publikem odvedl po všech stránkách výtečný výkon. "Trať, divácká návštěva i všechno kolem bylo fantastické," vzkázal mu na dálku kouč národního týmu Bambula.


Foto: red
Nový šampion Martin Bína se premiérového titulu dočkal ve třiceti letech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.