ZPRÁVY

Libuše Deutschová: „Neseďte u televize s rukama v klíně.“ROZHOVOR

4. srpna 2015, 13:00, Hana Písková
Libuše Deutschová: „Neseďte u televize s rukama v klíně.“ Šumperk - Facebook ovládá líp než mnozí lidé o několik generací mladší. Když jí zavoláte a požádáte ji o schůzku, ráda se s vámi sejde, ale musí najít volnou skulinu v diáři, který je napěchovaný událostmi. Miluje kulturu, a to čemu věnuje nejvíce času, je pěvecká sekce folklórního souboru Senioři Šumperk, se kterou připravuje další a další vystoupení. Libuši Deutschovou znají také generace dětí, které vedla v pěveckém sboru Jitřenka na jedné ze šumperských základních škol. Když si myslíte, že už vás ničím nemůže překvapit, vždycky přijde s něčím novým. Při našem rozhovoru mi ukazovala fotky z Olomouckého půlmaratonu, v rámci kterého si zaběhla alespoň kousek z recese se svou rodinou.

 Vím, že v těchto dnech slavíte kulaté narozeniny. Zatímco někteří lidé jsou unavení už ve čtyřiceti, vy máte pořád hodně energie. Jaký je váš recept, abychom si udrželi vitalitu co nejdéle?
Hezky to zaznamenala kronikářka našeho pěveckého souboru Eliška Šebestová. Napsala něco v tom smyslu, že nejsme ty, které sedí u televize s rukama v klíně. Každé pondělí se potkáváme na pěvecké zkoušce, ale protože máme hezký kolektiv, je nás třiadvacet, setkáváme se i jindy. Nemyslete si, v mém věku mě samozřejmě už to dirigování zmáhá. Ale mám sedět doma? Chci být aktivní, ale musím rozložit síly a více odpočívat.

Co vy vlastně všechno děláte?
Jsem vedoucí zpěvaček folklórního souboru Senioři Šumperk, jednatelkou klubu důchodců, ráda chodím na kulturní akce, mám předplatné do divadla, ráda si zajdu na koncert. Je toho víc.

Vy jste studovala zpěv?
Já jsem absolvovala v Olomouci pedagogickou školu. Už jako začínající kantorka jsem začala vést dětské soubory. Byla jsem pravidelně zvána na Hukvaldy, kde jsem v rámci školení získávala teoretické i praktické zkušenosti se sborovým zpíváním a dirigováním. Mohla jsem se učit od takových osobností, jako byl Petr Eben, Ilja Hurník nebo Ladislav Daniel.

Do Šumperka jsem přišla až v devadesátých letech, ale stejně jsem neunikla informacím a vzpomínkám mnoha lidí na váš školní pěvecký sbor Jitřenka.
Ten jsem založila v roce 1970 na páté základní škole v Šumperku. O deset let později jsme přešli pod šumperský dům kultury, který nás dotoval. Získali jsme tak díky němu třeba pěvecké kroje. Taková byla doba. Jezdili jsme po republice i na Slovensko, vyhrávali jsme soutěže, mívali jsme kolem padesáti koncertů ročně.

A jako malá holka jste chodila do sboru?
Vlastně ne. Tu lásku k hudbě mám asi po mém tatínkovi. Ten byl muzikant. Narodila jsem se v Kolšově, kde dostal místo jako začínající učitel a když mi byly dva roky, přestěhovali jsme se do Bartoňova, kde jsme přečkali celou válku. Po válce táta zakládal ve Frankštátě nynějším Novém Malíně českou školu. A teprve v roce 1948 jsme se stěhovali do Šumperka, abychom to s bratrem měli snazší a neměli gymnázium z ruky. Táta pak učil na Hlucháku.

V kronice Seniorů Šumperk máte fotky ze spousty zájezdů. Kde jste zpívali?
Třeba jsme jeli do Kodaně na evropské setkání důchodců. Začali jsme zpívat pod Sdružením přátel folkloru severní Hané, který vede Libuše Drtilová. Byli jsme v Řecku, v Litvě, Španělsku, Itálii, Slovinsku nebo Chorvatsku, máme krásnou kroniku. Až v roce 2013 jsme se jako pěvecký soubor osamostatnili a teď se soustředíme hlavně na Šumpersko. Přece jen stárneme.

Jaký repertoár zpíváte nejraději?
Program dokážeme přizpůsobit starší, ale i střední a mladší generaci. Rádi zpíváme písničky severní Hané a hlavně písničky z okolí Šumperka: Okolo Bludova, Okolo Bohotína, Olšanská dědina, Hrabenovský kostelíček a další. Písničky většinou prokládáme i básněmi. A když zpíváme pro starší generaci, lidé hlavně v poslední části koncertu zpívají s námi.

Co vás v nejbližší době čeká?
Těšíme se na Pekařovskou pouť na setkání flašinetářů, kam nás pozvali už podruhé. Čeká nás koncert v Olomouci, slíbili jsme návštěvu v Sobotíně nebo v Červené Vodě. Další koncerty mám v diáři.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.