KULTURA

Lea Vivot má světovou premiéru v Šumperku

13. května 2009, 09:00, rejdakce
Lea Vivot  má světovou  premiéru v Šumperku Šumperk - Lea Vivot, dnes již světově uznávaná kanadská sochařka českého původu, představuje svoje celoživotní dílo vůbec poprvé a to v Šumperku, odkud pochází.
Ano, výstava LEA VIVOT má celosvětovou premiéru. V loňském roce oslovila Vlastivědné muzeum v Šumperku s návrhem uspořádat velkou výstavu. Na 40 sousoší a soch, od drobných až po sochy v životní velikosti, zcela zaplnilo prostory Galerie Šumperska, která se po dobu výstavy stala rozkvetlou zahradou. Aranžmá výstavy je zcela unikátní a ohromující.

„Muzeum je pro mě jako katedrála, kam může člověk kdykoli vstoupit,“ komentovala Lea Vivot dojem, jakým na ni instalace zapůsobila. Sochy „Vajíčko, základ života“, „Harmonie“ a „Hamack“ našly svoje místo na zrekonstruovaném Pavlínině dvoře u vstupu do Galerie Šumperska. Součástí výstavy je promítání dokumentárního filmu Lea Vivot všude a nikde v Galerii mladých.
 
   

Na vernisáži ji osobně doprovázel její syn Erik a obyvatelé Šumperka její příchod přivítali dlouhotrvajícím potleskem. Galerie doslova praskala ve švech, odhadujeme asi 250 návštěvníků. Pozdravit ji přišly i děti, které v roce 2007 po povodních na Moravě hostila na svém ranči v Torontu. Atmosféra setkání byla plná silných emocí a projevů náklonnosti a lásky k této okouzlující a charismatické ženě.

Umělkyně, tak jak je jejím zvykem v klobouku, který si sama navrhla, a v bílém elegantním plášti velmi hezkou a plynulou češtinou poděkovala obyvatelům Šumperka za jejich vřelé přijetí a VM v Šumperku za realizaci této doslova „těžké“ a náročné výstavy. „Děkuji za cestu zpátky, domů,“ řekla Šumperákům. Ve chvílích dojetí přecházela do angličtiny, která připomenula, že tato drobná „silná“ žena žije a tvoří téměř 40 let za oceánem. Patří mezi slavné české ženy, kterým byla udělena cena Významná česká žena ve světě. Autorkou ceny, Vajíčka, je právě Lea Vivot. Cenu obdržela v roce 2003 a byla jí předána na Pražském hradě, v roce 2007 obdržela cenu Olomouckého kraje za přínos v kultuře.
 
PhDr. Jiří Garčic, vedoucí odboru kultury Olomouckého kraje, paní Lea Vivot, PhDr. Marie Gronychová, ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku a Ing. Petr Krill, poslanec Parlamentu České republiky a herečka Olga Kaštická. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.5.2009 23:26
Titulek: Výstava Lei Vivot
Autor: A. Kulhaj
190
184
Výstava je překrásná. Díla paní Lei Vivot vyzařují pohodu, lásku a harmonii. Odcházel jsem naplněn pozitivní energií, kterou kolem sebe šíří i sama autorka. Hluboce se skláním před uměním paní Vivot.
Zde je pár fotografií z vernisáže http://muskle.rajce.idnes.cz/Vernisaz_Lea_Vivot/
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.