KULTURA

Kontrasty představují duševní tvorbu plnou snů, harmonie i lidských těl

6. listopadu 2013, 09:45, Ondřej Polák
Kontrasty představují duševní tvorbu plnou snů, harmonie i lidských těl Šumperk - Dvěma neobyčejným výtvarníkům dává od soboty prostor Galerie divadla. Návštěvníci šumperského chrámu Thálie se mohou seznámit s tvorbou Miriam Kocurkové Rochové, která pochází z Valašska, a Güntera Hujbera, šumperského rodáka, který v současné době žije a tvoří ve Velkých Losinách.

Společná výstava Hujbera a Kocurkové má výmluvný název Kontrasty a potrvá do 13. prosince. Výtvarník Günter Hujber vystudoval VUT Fakultu strojní v Brně a pověstný „strojařský“ smysl pro přesnost a preciznost dal jeho tvorbě typickou podobu. Dříve se věnoval klasické olejomalbě na plátně, dnes tvoří převážně ex libris, grafické techniky a techniky založené na kombinaci malby akrylovou a olejovou barvou na dřevěných deskách s kovovými fragmenty. Hujberovo dílo je plné symbolů a vícesmyslů.

„V hlavě mám vždycky několik motivů současně, většinou zachycené rychlými skicami, ze kterých vznikají hotové kresby. Přenášen je pouze základní motiv, většina detailů vzniká až při další inspiraci přímo při tvorbě hotového díla,“ popisuje tvůrčí proces výtvarník z Velkých Losin.

„Největší inspirací je pro mě lidské tělo, v celé své dokonalosti i nedokonalosti. A sny, které jsou nekonečný zdroj inspirace. Často se probouzím a musím si zaznamenat vjemy aspoň rychlou skicou, aby se do rána neztratily,“ doplňuje Günter Hujber.

Kromě malování se zabývá psaním básní, natáčením improvizované elektronické hudby, tvorbou krátkých surrealistických filmů a pořádáním performancí.

V šumperském divadle doplňuje Hujberovy obrazy Miriam Kocurková, která pracuje originální kombinovanou technikou a vytváří poeticky symbolické obrazy svého niterného světa, podané s výjimečnou citlivostí pro barevné harmonie a kultivovanou dekorativnost.

„Vše je komponováno tak, aby energie sálající z plátna pozitivně působila na tělo i mysl a harmonicky ladila své okolí,“ dodává ke svému dílu umělkyně z Valašska, s jejíž tvorbou se může seznámit veřejnost v Šumperku poprvé.


Foto: Pavlína Koncošov

Úspěšní výtvarníci Günter Hujber a Miriam Kocurková Rochová zahájili v šumperském divadle výstavu s názvem Kontrasty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.