ZPRÁVY

Konopí i pralinky se řadí k novým originálním produktům Jeseníků

27. listopadu 2012, 12:44, téma JESENÍKY, BH
Konopí i pralinky se řadí k novým originálním produktům Jeseníků Region – Surovina, přírodní produkty, lahodná čokoláda, textilní i řemeslné výrobky se nově řadí do skupiny označené JESENÍKY originální produkt®. Certifikační komise, která zasedla v polovině listopadu, také obnovila certifikát šestnácti stávajícím produktům. Značku s jesenickým zvonkem má v současné době čtyřicet tři výrobků.

Mezi nově certifikované se řadí technické konopí, surovina pro léčebné účely i k dalšímu zpracování. Konopí, jehož pěstování mělo v regionu tradici pro textilní průmysl, roste a zpracovává se přímo na Jesenicku. Certifikát získal květ a list této rostliny.

Společnost VS Rychleby požádala o značku originality pro své dva produkty. Bylinné čaje, na něž tamní pracovníci sbírají suroviny buď ve volné přírodě nebo je pěstují. Dalším produktem společnosti jsou ovocné šťávy. „Zakládáme si na tom, abychom zpracovávali suroviny od jara do podzimu. V zimě balíme čaje, v létě děláme mošty,“ uvedl Miroslav Přibyl z VS Rychleby, která poskytuje práci v regionu především romské menšině.

Ručně vyráběné čokoládové bonbóny s různými náplněmi patří mezi velmi originální produkt Jeseníků. Jejich autorka, cukrářka Jana Kašparová je pojmenovala Velkolosinskými pralinkami a za rok existence výrobny si na poptávku po svých delikatesách nemůže stěžovat. Mezi náplně, které mohou její zákazníci ochutnat, patří perníková, bezinková, višňová či vanilková.

V rodinném domě v Libině vznikají užitková keramika a textilní výrobky. Kateřina a Jana Dvořákovy se zabývají tvorbou předmětů, které jsou jejím zákazníkům k užitku a současně i k ozdobě. Z jejich dílny pochází převážně točená keramika od hrníčků, džbánů a dóz až po cukřenky či zapékací misky. Nechybí však ani dekorativní předměty jako jsou vánoční ozdoby či šperky. Textilní výrobky se dělí na bytový textil a na oblečení a doplňky.

Veškeré produkty i služby, které nesou značku JESENÍKY originální produkt® se nachází na webu http://www.regionalni-znacky.cz/jeseniky. Letos přibudou ještě nově certifikované subjekty poskytující stravovací a ubytovací služby. Pilotně se v rámci České republiky objeví i originální zážitky, které lze prožít jen v Jeseníkách.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.