KULTURA

Klášterní hudební slavnosti ukončí proslulé Mozartovo Requiem

12. června 2013, 06:30, téma KLASICKÁ HUDBA, redakce, mošo
Region – Posedmé se mohou příznivci klasické hudby těšit na mezinárodní hudební festival Klášterní hudební slavnosti. Pro letošní ročník pořadatelé připravili nejen nové internetové stránky festivalu, ale také řadu zajímavých a lákavých koncertů. Klášterní hudební slavnosti se uskuteční od 16. června do 14. července. Nabídnou celkem deset koncertů v osmi městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje.
„Také letošní ročník festivalu získal mimořádného patrona, kterým je světoznámá česká houslistka Gabriela Demeterová,“ uvedl pořadatel Roman Janků. „Zahajovacím koncertem v neděli 16. června chceme přilákat milovníky opery. Prodaná nevěsta pochází z pera českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. V Šumperku bude uvedena ve velkém sále Domu kultury Šumperk v nastudování sólistů, sboru a orchestru Moravského divadla v Olomouci,“ doplnil Janků. Začátek bude v 19 hodin.

Na dalších koncertech vystoupí patronka festivalu Gabriela Demeterová se svým souborem Collegium. Na festival přiveze program s názvem Andělé a démoni v hudbě, ve kterém zazní Růžencové sonáty F. I. Biebera, Zima ze Čtvera ročních dob A. Vivaldiho či sonáta Ďáblův trylek G. Tartiniho. Koncerty se uskuteční 1. července v Krnově v kostele Narození Panny Marie, 2. července v Mohelnici v kostele sv. T. Becketa a 3. července v sále kulturního domu v  Rapotíně.
 
První zahraniční hosté vystoupí 4. července v Jeseníku. V tamější Kapli vystoupí nejlepší současné slovenské smyčcové kvarteto Moyzesovo kvarteto. Soubor zahraje skladby L. van Beethovena, L. Burlase a A. Dvořáka. Začátek je naplánován na 19. hodinu.

Dalším koncert se odehraje v Pardubickém kraji. Poutní kostel na Hedeči u Králík bude 7. července od 15 hodin hostit koncert Poznaňského chlapeckého sboru z Polska. Jeden z nejlepších pěveckých sborů Evropy přiváží do České republiky skladby starých evropských mistrů i novější duchovní skladby.

Maďarská varhanice Katalin Mali vystoupí v klášterním kostele v Šumperku 8. července od 20 hodin. Pro milovníky tohoto hudebního nástroje připravila program se skladbami J. S. Bacha, J. J. Frobergera, G. Frescobaldiho, W. A. Mozarta, Z. Kodalyho a dalších.

Zámecké dostaveníčko je podtitul koncertu, který se uskuteční 9. července na zámku v Bludově. Od 19 hodin budou znít v koncertním sále zámku Sbírky smíšených klavírních a zpěvních skladeb pro zkušené a nezkušené hráče v podání cembalistky Edity Keglerové a sopranistky Ivany Bilej Broukové.

Následující koncert nabídne osvěžující soubor Barocco Sempre Giovane, cestující do Olomouckého kraje s hudbou barokní. Po celém světě známé Čtvero ročních dob A. Vivaldiho zazní 11. července od 19 hodin v kulturním domě v Loučné.

Závěrečný koncert celého cyklu proběhne 14. července v klášterním kostele v Šumperku. Od 20 hodin bude tento prostor patřit interpretaci Mozartovy poslední a nedokončené skladby Requiem. Na koncertě zazní také requiem českého skladatele Jana Zacha, od jehož narození letos uplyne tři sta let. Obě skladby uvede Pražský barokní soubor, Pražský komorní sbor a sólisté Alena Hellerová (soprán), Markéta Cukrová (alt), Dušan Růžička (tenor) a Tomáš Král (bas) pod vedením dirigenta Vojtěcha Jouzy.

Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích. Všechny doplňující informace naleznete na webových stránkách festivalu klasternihudebnislavnosti.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).