KULTURA

Klasika Viva představí italské klavírní duo

6. dubna 2011, 16:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Klasika Viva představí italské klavírní duo Šumperk - Cyklus koncertů Klasika Viva představí na dubnových koncertech mimořádné italské umělce, klavírní duo sourozenců Francesca a Vincenza de Stefanových. Tito mladí umělci se v roce 2009 stali laureáty Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua Jeseník a v letošním roce se do České republiky opět vracejí. Francesco a Vincenzo de Stefano vystupovali téměř po celém světě.
Koncert v Šumperku se bude konat v úterý 12. dubna 2011 od 19 hodin v Klášterním kostele v Šumperku a ve středu 13. dubna 2011 od 19 hodin v Kapli v Jeseníku. V Jeseníku je koncert současně zahajovacím koncertem XVII. Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua Jeseník 2011.


Program koncertu v Šumperku - F. Schubert: Allegro in a minor "Lebensstüme" D 947, F. Liszt: Les Préludes S 97, B. Smetana: Vltava, J. Brahms: Uherské tance č. 12 a č. 15, F. Liszt: Uherská Rapsodie č. 2 (transkripce pro 4 ruce)

Program koncertu v Jeseníku - F. Liszt: Parafráze na témata z opery Rigoletto pro dva klavíry, F. Liszt: Concerto pathetique pro dva klavíry, B. Smetana: Vltava (pro 4 ruce), F. Liszt: Les Préludes S 97, C. Saint-Saens: Danse macabre op. 40 pro dva klavíry


V Šumperku vystoupí na koncertě jako hosté klavírní duo ZUŠ Šumperk Kateřina Šebestová a Aneta Bočková, vítězky celostátní soutěže pro klavírní dua „Dvořákův Lipník“ v kategorii do 12 let.


"Již nyní bychom Vás rádi pozvali na květnové koncerty Klasika Viva 17. a 18. května 2011, na kterých vystoupí komorní orchestr Barocco sempre giovane. Na programu zazní mj. Čtvero ročních dob A. Vivaldiho a Kánon J. Pachelbela,"
zve na další koncerty  MgA. Roman Janků.


Francesco a Vincenzo De Stefano piano duo

De Stefano klavírní Duo jsou dvojčata Francesco a Vincenzo De Stefano. Bratři se narodili v Reggio di Calabria dne 26. ledna 1986. V 9 letech se poprvé objevili na veřejnosti. V patnácti letech absolvovali s nejvyšším uznáním na konzervatoři Vibo Valentia pod vedením Paola Pollice. Poté studovali na Mezinárodní akademii "Incontri kon il Maestro" di Imola, kde obdrželi diplom "magistr". Následně pokračovali ve zdokonalování svých uměleckých schopností na univerzitě Mozarteum v Salcburku u Vincenza Balzaniho a Aquilese Dellem Vigne a na Codarts-Hogeschool voor Muziek v Rotterdamu, kde v roce 2007 absolvovali diplomem "Cum Laude" a titulem Master of Music Specialist.

Bratři De Stefano koncertovali v nejprestižnějších koncertních sálech na světě: Carnegie Hall v New Yorku, Lincoln divadlo a divadlo kolonie v Miami, Wiener Saal a Großer Saal v Salcburku, De Doelen divadlo v Rotterdamu, Leipzig Gewandhaus, Vídeň Bösendorfer sál, Liszt Hall v Budapešti, Dal Verme a Sala Verdi v Miláně, sál filharmonie v Brně, Univerzity La Sapienza v Římě, Kodaira kulturní sál Tokio, Čajkovského konzervatoř v Moskvě, Gasteig Carl Orff-Saal Mnichov. Jsou pravidelně zváni významnými koncertními institucemi: "MiTo" Festival, Serate Musicali Milana, Radio Vaticana, Bellini v Messině, Festivaly v Brně, Lipsku, Oslo, Nice, Spoleto, Antidogma Turín, Ibla Festival v New Yorku, Evropský den židovské kultury.

 
Bratři vydali DVD (výklady Stravinského Le Sacre du Printemps a reminiscence de Don Juan Liszt), které v roce 2008 získalo cenu Perrenoud Nadace Mezinárodní soutěže ve Vídni. Dále také nahráli CD pro "Suonare Records", což je vydavatelství předních hudebních novin v Itálii Suonare News. Česká televize natočila reportáž o jejich koncertním debutu v Brně.

V roce 2009 získalo klavírní duo De Stefano druhou cenu na Schubertově klavírní soutěži, kterou budou v letošním roce zahajovat.

V poslední době bratři koncertují s klavírním duem Olgou a Natalií Tatievskými, dvojčaty z Ruska, repertoár na dva klavíry pro osm rukou.

Jejich repertoár sahá od baroka až po skladby současných skladatelů, jako je Chick Korea.

Oba vyučují na konzervatořích: Francesco je profesorem na konzervatoři klavíru "Duni" v Mateře a Vincenzo na konzervatoři "Cimarosa" v Avellino.

 


Klavírní duo Kateřina Šebestová /1998/ a Aneta Bočková /1998/

spolu hraje od roku 2008 na ZUŠ v Šumperku ve třídě Jany Valentové.

V loňském roce získalo 1. cenu v celostátní soutěži pro klavírní dua „Dvořákův Lipník“ v kategorii do dvanácti let. Současně mladé klavíristky získaly zvláštní interpretační cenu Nadace Leoše Janáčka.

V programu uslyšíme z jejich repertoáru skladby skladatelů J. Zimmera , J. Ch. Bacha a L. Hurníka.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.