ZPRAVODAJSTVÍ

Kauza PMŠ je u soudu

27. září 2016, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Šumperský okresní soud začal minulý týden projednávat kauzu nevymáhané pohledávky Podniků města Šumperka (PMŠ) vůči firmě Jirdos, která měla od PMŠ pronajatý hotel Sport. Žalobce viní bývalého ředitele městské firmy Luďka Šperlicha z porušení povinností při správě cizího majetku, podle státního zástupce totiž důsledně nevymáhal zaplacení pohledávky a nečinně přihlížel jejímu navyšování. U soudu kromě Šperlicha vypovídali i bývalí členové představenstva PMŠ a příště má svědčit starosta města Zdeněk Brož. Z dlužných miliónů město neuvidí ani korunu, Jirdos totiž zkrachoval a nemá žádný majetek.

 „S obžalobou zásadně nesouhlasím. Nic jsem nezatajoval, všichni z představenstva měli možnost o dluzích vědět. Teď hotel Sport provozují samy Podniky, ztráta z provozu je ještě vyšší, spousta lidí to ví a nikomu to nevadí,“ tvrdil u soudu Luděk Šperlich. Ten ve funkci ředitele městské firmy působil od jejího založení až do předminulého roku, kdy skandál s nevymáhanou pohledávkou za firmou Jirdos propukl.
David Mátl, který vypovídal jako člen bývalého i současného představenstva PMŠ, uvedl, že informaci o dluhu sice od Šperlicha dostali, zároveň ale s ujištěním, že Jirdos dluh uhradí. „Přímo nás pan ředitel (o dalším nárůstu dluhu pozn. red.) neinformoval,“ uvedl Mátl.
Podle obžaloby způsobil Luděk Šperlich svou nečinností škodu za zhruba čtrnáct miliónů korun. „Rostoucí dluhy zodpovědně neřešil a o stavu neinformoval nadřízené orgány,“ trvá na vině obžalovaného státní zástupce Lubomír Sedláček.

Druhé kolo za měsíc


První soudní líčení trvalo tři hodiny, další má proběhnout 24. října a vypovídat má před soudem starosta Šumperka Zdeněk Brož, který v čele představenstva PMŠ v inkriminované době působil. Rostoucí pohledávku za Jirdos neodhalily ani opakované audity v městské firmě a ani jeho představenstvo, právě na tom obhajoba bývalého ředitele PMŠ stojí.
Kromě kauzy hotelu Sport se policie zabývá také případem krádeže miliónů korun z PMŠ, které se měly několik let ztrácet přímo z pokladny firmy v hotovosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2016 07:26
Titulek: Ryba smrdí od hlavy
Autor: Pavel
196
158
Ryba opravdu smrdí ode hlavy.
Reagovat
Datum: 27.9.2016 09:01
Titulek: starosta PMŠ, a.s řídil, Luďa to odskáče
Autor: Jarin
186
177
Pokud PMŠ,a.s.,pan starosta řídil, pak nese vlastní díl viny. Nikdo není oprávněn udělovat představenstvu pokyny týkající se obchodního vedení, což znamená, že v kompetenci starosty (předsedy představenstva) bylo rozhodování o organizačních, technických, obchodních, personálních a finančních otázkách, řízení zaměstnanců, rozhodování o podnikatelských záměrech a o provozních záležitostech, jako jsou např. zásobování, odbyt, reklama, vedení účetnictví, postup při vymáhání pohledávek společnosti a další.Pro vznik odpovědnosti za škodu se nevyžaduje úmysl způsobit škodu, ale bude postačovat nedbalostní jednání (zanedbání svých povinností, neopatrnost). Jedná se o tzv. odpovědnost za výsledek.Pane starosto už to přiznejte, nezvládl jste to.
Reagovat
Datum: 27.9.2016 09:19
Titulek: Re: starosta PMŠ, a.s řídil, Luďa to odskáče
Autor: aNONYM
208
167
Samozřejmě, že představenstvo není jen pro to, aby si politici za svou činnost v něm mohli „odklánět“ veřejné peníze, ale proto, aby za ty peníze něco dělali. Mimo jiné dozorovali činnost. A pokud se to neděje, vznikne škoda. To je naprosto jednoduchá logika. Pokud tedy někdo tvrdí, že zvládne víc funkcí a toto je výsledek, pak je prostě očividně nezvládl a je méně schopný než se holedbal. Pak je tu ale i druhá možnost, že je v té ztrátě nějak zainteresován... Jinými slovy - takový politik je buď lama (v dnešní řeči mládeže) nebo poberta.
Reagovat
Datum: 27.9.2016 12:34
Titulek: Re: starosta PMŠ, a.s řídil, Luďa to odskáče
Autor: Anonym
144
168
No klasická TRAFIKA a starosta byl trafikant. A ještě k tomu muzikant (já nic, já muzikant, to všechno oni, vlastně on - Šperlich). O ničem jsem nevěděl, nic jsem netušil. A hlavně - !NEVZPOMÍNÁM si!. 24.10. by se měli všichni šumperáci přijít podívat na to divadýlko.
Reagovat
Datum: 27.9.2016 17:54
Titulek: Re: starosta PMŠ, a.s řídil, Luďa to odskáče
Autor: aNONYM
192
158
Kroutit se a lhát může, ale fakt, že bral městské peníze za to, aby taková situace nenastala, prostě neokecá. Ale to by musel být chlap, aby to přiznal.
Reagovat
Datum: 27.9.2016 22:37
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
179
164
Brožovi, dejte k tomu soudu kýbl s pískem, aby si tam nerozbil kebuli o parkety...
Reagovat
Datum: 27.9.2016 23:38
Titulek: nic se neztratilo
Autor: emil
178
187
V Brožoperku se nic neztratilo, vždyť je to jen virtuální pohledávka, tak co blbnete. Luďa jim vysvětlí, že jim říkal, že ty miliony si jen půjčil (však je chtěl i vrátit ale nikdo je nechce), chtěl je donést v igelitce, nejenom z té pokladny, ale i to co se utratilo na Sportu. Zdenda mu zajisté dobře poradil, strč hlavu do písku a nic neříkej jako ostatní.
Reagovat
Datum: 28.9.2016 07:36
Titulek: Povinnosti zanedbalo především představenstvo a dozorčí rada
Autor: Renda
189
155
Je absurdní, že představenstvo vystupuje u soudu v roli svědků. Představenstvo je podle zákona pověřeno obchodním vedením společnosti, má nahlížet do účetnictví, kontrolovat ředitele, nastavovat vnitřní pravidla kontroly ve společnosti... Předseda představenstva pak osobně podepisuje účetní závěrku a tu předkládá válné hromadě ke schválení. Ten jeho podpis je tam tedy k čemu, jestli se neobtěžoval zkontrolovat, zda informace sedí s účetnictvím a pokud narazil na nestandartně vysoké částky, tak už se neobtěžoval zabývat jejich vymáháním. JIRDOSu se měla po 2 měsících neúhrad vypovědět smlouva. To by ale muselo vedení městské firmy důkladně odvádět svoji práci, což se nedělo. Bohužel funkce jsou přijímány takovými lidmi jen kvůli dalším příjmům, ale odpovědnosti se zříkají, když na ni přijde řada. Je na soudu, zda je té odpovědnosti začne konečně učit. Pokud ne, tak se nedivme, že v naší společnosti jsou tyto funkce stále jen legálním způsobem uplácení poslušných politiků.
Reagovat
Datum: 28.9.2016 22:24
Titulek: Re: Povinnosti zanedbalo především představenstvo a dozorčí
Autor: emil
192
161
Ano Rendo, citováno Jarinem. Je to tak !!!! Zastupitelé by měli konat !
Reagovat
Datum: 28.9.2016 10:21
Titulek: Kopec srandy
Autor: Kouzelník
166
164
David Mátl, který vypovídal jako člen bývalého i současného představenstva PMŠ, uvedl, že informaci o dluhu sice od Šperlicha dostali, zároveň ale s ujištěním, že Jirdos dluh uhradí. „Přímo nás pan ředitel (o dalším nárůstu dluhu pozn. red.) neinformoval,“ uvedl Mátl.
Informace o dluhu, dle člena představenstva, byla ředitelem PMŠ vyřčena a zároveň i padlo ujištění, že se uhradí. Nárůst dluhu vám asi nevadil. Tak se snad ptám ředitele, jestli bylo vše uhrazeno nebo domluven splátkový kalendář, ale představenstvo a dozorčí rada asi neměli čas nebo si to už nepamatovali. To je komedie. Tento člen představenstva se nechal opít rohlíkem? A co na to dozorčí rada? Taky jí stačilo toto ujištění? Borci, nepatříte na svědeckou lavici, ale na tu jinou, vedle bývalého pana ředitele a volebního manažera NV.
Reagovat
Datum: 29.9.2016 11:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Jája
souhlas
3
nesouhlas
0
Dělají z lidí ... (sorry za ten výraz).
Škoda dalších slov.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.