KULTURA

„Jarošovský pivovar nás proslavil,“ říkají členové skupiny Argema.ROZHOVOR

21. září 2016, 11:00, redakce
„Jarošovský pivovar nás proslavil,“ říkají členové skupiny Argema. Šumperk - Hvězda skupiny ARGEMA září na české hudební scéně přes třicet let. Špička tuzemské agrorockové scény oslovuje fanoušky svými svižnými melodiemi i podmanivými baladami. Největší hity z bohaté diskografie Argemy zazní v pátek 23. září v šumperském Domě kultury.

Hrajete třicet čtyři let. Co se vám vybaví ve spojitosti s vašimi začátky?
Velké nadšení, spousta problémů se sháněním dobré aparatury, která v té době byla nedostatkovým zbožím, ale hlavně spousta snů o tom, že jednou budeme hrát před publikem. Nebylo to v té době vůbec jednoduché, ale čas ukázal, že bylo dobře, že jsme vydrželi a nenechali se umlčet tehdejšími mocipány.

Dali jste si tehdy název podle největšího afrického nočního motýla. Co to má symbolizovat?
Měli jsme s klukama nápadů podstatně víc, ale v kapelním hlasování tento název zvítězil. Tehdy byly anglické názvy kapel zakázané, přestože tohle nebyl ten příklad, i tak jsme museli název obhajovat. Nakonec to prošlo, ale nebylo to jednoduché.

Který okamžik v kariéře byl podle vás tím zlomovým?
Každopádně byly dva. Ten první, když jsme udělali komponovaný program Velká Morava, to ještě v dobách normalizace, a ten druhý a hlavní byl po vydání prvního desky s písničkou Jarošovský pivovar. Tím jsme v podstatě odstartovali celorepublikové povědomí o Argemě.

Za dobu své existence jste se museli vypořádat s řadou personálních změn. Jak se na to s odstupem času díváte?
Všechno zlé je k něčemu dobré. V současné době máme určitě nejlepšího zpěváka, který kdy v Argemě působil, a hlavně je to skvělej člověk i v soukromí. Sestava je teď už delší dobu ustálená a počet vystoupení svědčí o tom, že Argema nabrala druhý dech. Funguje nám to i po lidské stránce – a to je to hlavní.

Změnilo se za těch uplynulých třicet čtyři let vaše publikum?
Určitě, publikum se mění, i když pár skalních fanoušků se jednou za čas taky přijde podívat, jak nám to po těch letech hraje. Přicházejí na koncerty i s dětmi, a tak nám pěstují nové fanoušky. A to je moc dobře.

Jaký je podle vás recept na dlouhodobý úspěšný život kapely?
My si nehrajeme na žádné megastars, jsme pohodoví. Vždyť sláva je tak pomíjivá, dneska jsi nahoře a zítra můžeš být velice rychle dole.

Vybavíte si zážitek z koncertu, který předčil všechny ostatní?
Skvělých koncertních zážitků bylo za tu dobu opravdu hodně. Ale jestli máme něco vypíchnout, tak v poslední době to byl koncert ke třicátému výročí Argemy, kde se sešli skoro všichni muzikanti, kteří v Argemě působili. Skvělá akce, na kterou se sjeli fanoušci z celé republiky, ale i ze Slovenska, a vytvořili nám úžasnou atmosféru.

Kdo je pro vás hudebním vzorem a které interprety si rádi poslechnete ve volném čase?
Hudební vzory asi tak úplně nemáme, ale jinak posloucháme vše, co se nám líbí. Je toho spousta a nevybíráme si, co zrovna teď budeme poslouchat. Prostě je to o náladě a momentálním rozpoložení.

O vaší kapele je známo, že často a pravidelně vydává nová alba, přitom dnes se desky spíše stahují, než kupují. Co si o tom všem myslíte a kdy by mohlo vyjít vaše další CD?
Je to bohužel pravda. Ale to holt s sebou přináší nová doba a jak se říká, pokrok nezastavíš. Bohužel se tomu musíme všichni přizpůsobit. My každopádně připravujeme nové CD, které bychom rádi příští rok vydali. Název zatím ještě nemáme vymyšlený, ale pomalu připravujeme materiál, který bychom rádi v zimě natočili a v průběhu příštího roku vydali.

Jaké jsou vaše nejbližší plány do budoucna, o které byste se chtěli podělit s našimi čtenáři?
Určitě spousta koncertů, ale hlavně je na dobré cestě už dlouho avizovaná kniha o Argemě, tak se nám snad povede ji konečně vydat. Náš bývalý baskytarista Pepa Holomáč se toho ujal a texty vypadají moc dobře. Tak snad to klapne.

Na závěr se samozřejmě musím zeptat, jak se těšíte po mnoha letech na koncert do Šumperka?
Bude to určitě super koncert. Zahrajeme naše největší hity jako Jarošovský pivovar, Tohle je ráj a Modrý pondělí, ale zazní taky některé novější songy.Foto: archiv
Jihomoravská kapela Argema hraje už více než třicet let.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.9.2016 19:41
Titulek: Jooo to byly časy
Autor: Dušan Masár
55
Jak se řekne Argema, vždycky musím zamáčknout slzu v oku při vzpomínce na svá sexuálně aktivní léta. To byly časy! Každý víkend karneval, po karnevalu - nebo už i během - se sbalila nějaká holka, někdy i kluk, a vlítli jsme na to. Miloval jsem tyhlety jednorázovky. To dneska už jsem jak uschlá švestka. Ale jak zazní Jarošovskej pivovár, tak mi ještě aspoň trošku zacuká.
Takže - díky chlapci!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.