SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Šumperské piano je potřeba zbavit skřípavých tónů

28. listopadu 2019, 15:00, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Šumperské piano je potřeba zbavit skřípavých tónů Šumperk – Věřil, že může divizní fotbal v Šumperku pozvednout na vyšší level. Zdeněk Opravil po jmenování do funkce hlavního trenéra doufal, že dokáže to, po čem toužil jeho předchůdce Bohdan Hecl. A sice udělat z mužského áčka obávaný tým, který se usadí v horní polovině tabulky. Zatím zůstalo jen u zbožného přání.

Šumperský výběr více než cokoliv jiného postrádal větší zkušenost v podobě ostřílenějších špílmachrů a vyzrálejších harcovníků, co se vyznají v těsné tlačenici. Chyběl mu někdo, kdo by mladé mužstvo usměrnil a pozvedl v kritických chvílích, a uměl ho vrátit zpátky na hladinu potom, co se nalokalo kalné vody.
Vyskytlo se až příliš zápasů, v nichž byla patrná nadprůměrná dávka ostychu a zbytečného strachu. A to hlavně ve venkovních utkáních. Kolikrát stačil jeden inkasovaný gól a okamžitě se rozhořel požár vydatných rozměrů. Opravilovi hoši znejistěli, báli se zodpovědnosti a skoro nic si nedovolili. Místo odvážnějšího postupu vpřed volili opatrné, alibistické a nekonstruktivní přihrávky dozadu. Navíc kupili chyby v defenzivní činnosti a velmi často selhávali při bránění i zahrávání standardních situací.

Neměli jste nechat odejít Rozsívala, hudrovala část nakrknutých fandů. Tvořivé schopnosti a kopací technika kontroverzního středopolaře se vznětlivou povahou by se hodily asi každému. Zvláště v případech, kdy se vám nepodaří získat vhodnou náhradu a vaříte víceméně z vody. Zároveň se však musí zohledňovat charakterové a morální vlastnosti a v tomto ohledu bývalý záložník Mladé Boleslavi zaostával jako nikdo jiný. „Když ho neukočíroval někdejší trenér reprezentace Jarolím, jak ho můžu ukočírovat já,“ rozhazoval často rukama nad nepochopitelnými manýry věčně nespokojeného svěřence utrápený kouč Bohdan Hecl.

Na Šumperku je sympatické, že se nebojí dávat šanci odchovancům a mladým hráčům. S ohledem na budoucnost jednoznačně velké plus. Podzimní sezóna ale v plné nahotě odhalila, že to bude chtít bonusový nadstandard. Něco navíc. Něco zásadního, co ukončí přešlapování na místě. Jinak může být zle. Ač je to proces náročný a nelehký, nezbytné nutnosti se rovná doplnění družstva o opravdové posily a rozdílové hráče. Zapotřebí bude i trocha štěstí na zranění a při léčebném procesu zdravotně indisponovaných smolařů. Každá absence se jevila jako hodně bolavá.
Zdeněk Opravil dobře ví, kde a v čem je zakopaný pes. Málokdo žije fotbalovým řemeslem jako on.
O to byl z podzimního průběhu zklamanější. Jestli bude schopen dopravit proděravělou loď do záchranářského přístavu, nebo jarní plavba skončí sestupovou katastrofou, to ukáže až čas. Vydařenější duely spojené se slušným herním projevem dávaly tušit, že by pomyslné týmové piano nemuselo být daleko od zdárného vyladění. Jen se musí zbavit některých přetrvávajících skřípavých tónů.

PODZIMNÍ VYSVĚDČENÍ

KLUB: FK Šumperk SOUTĚŽ: Divize E
TRENÉR: Zdeněk Opravil KAPITÁN: Jiří Bernard

Umístění: 4
Herní projev: 3-
Brankáři: 3
Defenzíva: 4-
Ofenzíva: 4
Zápasová morálka: 3
Tréninková morálka: 2-

HODNOCENÍ TRENÉRA: „Chtěli jsme hrát v horní polovině tabulky, což jsme nesplnili. Na druhou stranu odešli Rozsíval a Horák a mužstvo doplnili odchovanci. Kluci mají navíc, je to o hlavě a sebevědomí. Na jaře uděláme všechno pro to, abychom se co nejrychleji dostali ze spodních pater a pohybovali se v klidném středu.“


Foto: Petr Fišer
Dvojice Ladislav Šabo – Zdeněk Opravil má plnou hlavu starostí. Podzimní část se Šumperku nepovedla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.11.2019 16:07
Titulek: hophophop
Autor: Jarda Hofman
Fotbalisté musí dostat tolik peněz jako dostávájí hokejisté, příklad, 3 mil hokejisté, tři mil. fotbalisté, nic jiného neexistuje. Tvrzení pana starosty Spurného, že hokej je dominantní sport...? považuji za demagogické a urážlivé ke všem lidem kolem fotbalu v Šumperku.
Pokud by dostávali v budoucnu fotbalisté FK Šumperk dotaci v řádu 1,5 mil na rok, což je v rámci narovnání mezi hokejama a fotbalistma jediné spravedlivé řešení, možná bychom nemuseli společně s Fišerem dumat nad postavením v tabulce v divizi, ale v MSFL, to je realita.
Reagovat
Datum: 30.11.2019 12:47
Titulek: Re: hophophop
Autor: aNONYM
Honipuci už mají větší dotace než mančafty z první ligy, tak už by snad konečně mohli postoupit :-/
Reagovat
Datum: 28.11.2019 16:48
Titulek: Fotbal Šumperk
Autor: Martin Gajdoštín
Šumperk - Vsetín
Martin Gajdoštín Toto byl naprosto špatně zahraný fotbal. Hráči se nedokázali ani na 5 metrů nahrát spoluhráči, když už míč někam odkopli, tak zůstali stát na místě, místo, aby nabíhali do prostoru pro další přihrávku. To nebyl fotbal, ale odkopâvaná. Takto jsem hráče, dokud jsem dělal trenéra, nikdy hrát nenechal. Hráči musí u hry přemýšlet a mít periferní vidění. Fotbal se nehraje pouze nohama, ale hlavně hlavou. Takto "Potěš pámbu" šumperský fotbal. Škoda, že není na co koukat. To mě připadalo stejné, jako kdysi odborářské soutěže. Odkopnout míč dopředu a všichni běží za míčem. Gajdoštín Martin srarší, 605 135 042
Reagovat
Datum: 29.11.2019 14:44
Titulek: Bez titulku
Autor: Xxx
Nejakej novej trener Gajdostin??? :)))))) neznám
Reagovat
Datum: 2.12.2019 08:19
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Martin Gajdoštín
Možná je to Vašim věkem. Už je mi 83, tak už mě nepamatujete.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.