ZPRAVODAJSTVÍ

Iva Kovářová: „Zábřežsko je v těchto dnech rájem pro běžkaře.“

24. ledna 2017, 15:00, Hana Písková
Iva Kovářová: „Zábřežsko je v těchto dnech rájem pro běžkaře.“ Zábřeh - Narodila se v Ústí nad Orlicí. Když jí byl jeden rok, přestěhovala se její rodina do strážního domku u rybníka Oborník v Zábřeze. Místo, kde strávila celé dětství, si zamilovala a ráda se sem vrací. O zajímavostech Zábřeha a okolí dokáže nadšeně vyprávět, je to vlastně důležitá součást její práce. Iva Kovářová vede od prvopočátku Turistické informační centrum Zábřeh. V těchto dnech doporučuje návštěvníkům města běžkařské trasy v okolí a zve je na populární Welzlování.

 Už když jsme si domlouvaly schůzku, zmiňovala jste bílé stopy na Zábřežsku. To je teď podle vás největší lákadlo, které Zábřeh nabízí?
Těch důvodů, proč přijet v zimě do Zábřeha, je samozřejmě víc. Ale letošní sněhové podmínky jsou u nás pro běžkařský sport ideální. Okolí města je protkáno desítkami kilometrů přirozených běžkařských tras. Můžete se odtud vydat na Račici, do Růžového údolí, do Zborova, na Kocandu nebo na druhou stranu směrem na Jestřebí, Krchleby, Dolní Bušínov. Jen kolem rekreačního střediska Bozeňov je přibližně 40 kilometrů tras. Zábřeh je pro mě nádherné město uprostřed přírody. Lidé vyjdou z domu, mohou nasadit běžky a vyrazit do bílé stopy. Zrovna včera jsem potkala tři nadšené tu běžkaře, kteří mě jen žádali, abychom dělali ještě větší osvětu v souvislosti s pohybem v běžkařských stopách.

V jakém smyslu?
Říkali, že je mrzí bezohlednost lidí, kteří vyrážejí do okolí města pěšky s dětmi a na procházky se psy. Šlapou v běžkařských stopách, což je proti jakýmsi pravidlům, jak se chovat v zimní přírodě. Takové narušení stopy může být velmi nebezpečné pro rozjetého běžkaře. Já doufám, že jde spíš o nevědomost lidí, kteří neholdují běžkařskému sportu a do přírody nechodí tak často. Budeme se snažit na to upozorňovat.

Máte vy osobně místo, které na Zábřežsku milujete a jak se říká, dobíjíte tam baterky?
Já miluju zříceninu hradu Brníčko. Chodím tam celoročně, teď už tedy v Brníčku i bydlím. Naposledy jsem tam byla o vánočních svátcích. Když je dobrá viditelnost, je odtud nádherný výhled na Jeseníky, Praděd. Potkávám tu lidi všech generací, turisty i cyklisty. Je tu i tábořiště, kde si můžete opéct buřty. A miluju Bozeňov. Když mám čas, jdu se projít k horní přehradě, k molu. To je taky krásné, fotogenické místo, na které se rádi jezdí fotit třeba i svatebčané. Baterky dobíjím ráda taky houbařením, pro které jsou u nás skvělé podmínky. Jsem vášnivá houbařka.

Vlastně ani nevím, vy jste zábřežská rodačka?
V podstatě jsem Zábřežačka. Přestěhovali jsme se sem z Ústí nad Orlicí, když mi byl jeden rok. V jediném, dříve strážním, domku u rybníka Oborník jsem vyrůstala. To je taky velká devíza města, že má rybník i řeku. Hráz Oborníku je krásné místo, které láká v každém ročním období a jeho fotky najdete dnes na facebookových profilech mnoha lidí. My jsme tu byli s rodinou po několika letech na Nový rok bruslit. Celá plocha rybníku byla zamrzlá a leskla se jako zrcadlo, odhaduji, že led mohl mít tloušťku takových 15 centimetrů. Hezký zážitek, jen nám ho zkazila nepříjemná událost.

Jaká?
Topilo se tam dítě. Byl to okamžik. Děcko šlo a najednou bylo pod ledem. Skočil tam za ním nějaký pán, a měl co dělat, aby se vrátil. Nakonec se podařilo dítě zachránit pomocí větví z blízké vrby. Stačilo málo a mohlo dojít k tragédii. My jsme u rybníka žili, takže od dětství vím, kde můžeme bruslit. V určitých místech jsou ale zřejmě nějaké proudy, kde led není tak pevný. To ale každý neví. Je to v místě u mola, kde jsou jakoby takové dva malé rybníčky a vrba. U té vrby se dítě propadlo.

Nedávno jsem při reakci na jeden rozhovor v novinách zaznamenala pověstnou rivalitu mezi Šumperanem a Zábřežanem o to, které z měst je hezčí a líp se v něm žije. Vnímáte ji taky?
Já tu rivalitu necítím. V Šumperku jsem studovala střední školu, mám tam spoustu přátel. Líbí se mi zdejší pěší zóna se zahrádkami a kavárničkami. A vím, že lidé ze Šumperka zase rádi přijedou do Zábřeha. Jezdí k nám hodně za kulturou, za což jsme rádi a dále je lákají také naše skvělé restaurace, které nabízejí nejen dobrou českou kuchyni, ale také řeckou, italskou nebo mexickou. Restaurace včetně Levandulové kavárny nebo místního pivovaru patří u nás taky k významným turistickým cílům. A když už jsem u těch cílů, musím určitě zmínit čím dál víc oblíbenou cyklostezku s železničním skanzenem, kterou hojně využívají nejen cyklisté, ale i bruslaři. Turisty i místní láká také nedaleké rekreační středisko Bozeňov.

Na co se těšíte, co vás čeká v nejbližší době?
Teď intenzivně pracuji na přípravě reprezentačního plesu města, s jehož organizací pomáhám už jedenáctý rok. Těším se na spoustu divadel a koncertů, které se v Zábřeze chystají. Třeba na koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers, na Divadlo Járy Cimrmana nebo představení Smolíkovi s Bohumilem Kleplem a Evou Holubovou. A v lednu a únoru tu samozřejmě všichni žijeme především Welzlováním. Všechny akce festivalu jsou zajímavé, ale vůbec nejradši mám asi závod čtyřspřeží s lidskou posádkou. To je hodně oblíbená akce pro spoustu lidí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.1.2017 22:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Drinker
48
144
Co to je za informaci: "Zábřežsko je v těchto dnech rájem pro běžkaře."? Mě z těchto rádoby... TIC není zrovna dobře.
Přesto díky za běžkařskou osvětu. Psi, chodci apod..
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).