ZPRAVODAJSTVÍ

Irena Jonová: „Manuální práce přináší radost a dobré uplatnění v životě.“ 

13. února 2018, 16:00, Hana Písková
Šumperk - Pět let řídí největší školu svého druhu v Olomouckém kraji. Bojuje s předsudky mnoha lidí a snaží se o to, aby se myšlení veřejnosti vůči řemeslu a učňovskému školství měnilo. Irena Jonová, ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku má spolu se svými kolegy velké vize, které se snaží krok za krokem proměňovat v realitu. Poslední dobrá zpráva je, že zmiňovaná škola získala peníze na novou přístavbu, ve které budou učebny i dílny, a rodiče, zaměstnavatelé i veřejnost začne vnímat někdejší „šumperskou učňovku“ jako moderní školu, přinášející zajímavou perspektivu mladým lidem. 

Nedávno se ke mně dostala informace, že byste ve vaší škole rádi vyučovali klasická řemesla, jako je například klempířství, ale není o ně zájem. Dá se s tím vůbec nějak pohnout, bojovat? 
Ten obor je asi na vymření, a přitom klempíř -  pan Rataj, umí dělat opravdu pěkné věci. Navíc vím, že když s ním kluci spolupracují, nadchne je to a baví je to. Ale asi překonat ten první moment, zjistit si, kdo je to vlastně klempíř a že manuální práce může být zajímavá a může přinést radost a dobré uplatnění v životě, to je pro mnoho dětí a jejich rodiče těžké. Přiznám se, že jsem si myslela, že projekty, které děláme, povedou ke změně myšlení velkého počtu lidí. Zatím to tak není. 

Čím to podle vás je? 
Dítě, které u nás něco zažije a zjistí, že by se mu líbilo být třeba truhlářem, pak přijde s tou myšlenkou domů a rodič často řekne: „Ne, nebudeš truhlářem. Musel bys pracovat někde ve studené dílně, měl bys zaprášené ruce.“ A tak dále. Takže mě mrzí, že dokážeme skupině dětí ukázat, že je to dobrá věc být řemeslníkem, ale nedokázali jsme zatím změnit to většinové myšlení rodičů, i když toho děláme fakt hodně. Jen na Šumpersku je aktuálně 90 volných míst ve strojírenských oborech, zájem je o obráběče kovů, zámečníky, elektrikáře a elektromechaniky. Zaměstnavatelé navíc nabízejí příjemné nástupní platy. 

Pozitivní je, že dokážete ovlivnit ty děti, že se mění jejich vnímání. Vidíte tu posun? 
Je to běh na dlouhou trať. Chci, aby i děti na typu školy, který nabízíme, si všímaly více věcí nehmotných než hmotných, aby pro ně bylo přirozené, že se člověk víc stará o blaho bližních než o své vlastní. V tomto směru je před námi spousta práce. Snažíme se spolupracovat i s různými organizacemi v Šumperku, podílíme se na charitativních akcích. Žáci si často stěžují, že mají těžký život, že jejich rodiny trápí nedostatek peněz, život na sociálních dávkách, exekuce. Snažím se jim ukázat, že existují lidé, kteří jsou v mnohem horší situaci. Ve svém věku by naši žáci měli kruh, ve kterém jsou, překročit a věnovat se nejen sobě, ale i ostatním, navázat kontakt s vnějším světem. V rámci těchto snah se chystáme s kolegyní založit opravdu funkční žákovský parlament, aby děti zjišťovaly, že ony samy mohou spoustu věcí ovlivnit. Chci, aby z naší školy odcházeli mladí lidé, kteří už z devadesáti procent vědí, co chtějí do budoucna dělat a uměli se postarat o sebe i o své bližní. 
 
Do přijímacích zkoušek na střední školy zbývají dva měsíce. Jaká je prognóza, kolik nových žáků získáte? 
Tyto prognózy nemám moc ráda. Každý rok máme více a více dětí na dni otevřených dveří a dni zaměstnavatelů, to je pravda. Každý rok se stává, že jsme nadšeni z počtu přihlášek, potom přijdou ke slovu zápisové lístky a ty zápisové lístky se zase mohou odebrat ze školy a uplatnit úplně někde jinde. Takže to, že máme v prvním kole přeplněnou školu, ve skutečnosti nic neznamená, protože pak jsme rádi, že naplníme ty standardní obory, ale jak jsem říkala na začátku, třeba obor klempíř, obor mechanik - opravář kolejových vozidel nejsme schopni stabilně naplnit.                                      

Přesto jsem slyšela, že by se tato situace do budoucna snad mohla změnit. Kraj se prý rozhodl pro velkou podporu v podobě financí na vybudování nové přístavby v areálu vaší školy. Je to pravda? 
Ano, je. A myslím, že je to dobrá informace pro rodiče, zaměstnavatele a vůbec obyvatele Šumperska. Olomoucký kraj vyčlenil 32 milióny, díky kterým vznikne přístavba v našem areálu podél Lidické ulice. Bude obsahovat deset učeben a tři velké dílny. Z mého pohledu se jedná nejen o podporu učňovského vzdělávání, ale je to podpora regionu obecně, podpora zaměstnanosti průmyslu, ekonomie, života ve městě. Věřím, že když rodiče uvidí, že děti chodí do nové, moderními stroji osázené školy, že jsme schopni se jim věnovat moderním způsobem v pavilonové budově, bude se měnit i jejich myšlení.  

Co vás v poslední době překvapilo nebo dokonce potěšilo?
Třeba projekt pro mateřské školy, se kterým loni přišla kolegyně Evjáková. I když jsem nadšenec, byla jsem vůči tomu skeptická. Šlo o to, aby se předškolní děti začaly seznamovat s řemesly. Nakonec naší školou prošlo asi 300 dětí a nejen jejich reakce, ale i reakce učitelů vyjadřovaly velké nadšení. Bylo skvělé sledovat reakce našich děcek. Naši hoši uměli ty malé přijímat a komunikovat s nimi. Do některých bych nikdy neřekla, že mají v sobě nějaké tátovské sklony, ale ty se najednou projevily, když dostali příležitost. Měla jsem z toho radost a říkám si, že to byl další důležitý počin, který snad zase rozpohybuje po povědomí veřejnosti. 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2018 15:52
Titulek: už se vaří voda 5let
Autor: kuk
96
Mě by potěšilo kdyby se děti z tvého ustavu seznámili s obráběním a posuvkou a prošli jako ve školce a až vyjdou tak at se projeví v praxi.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2x 2 vstupenky na koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí ve studiu Českého rozhlasu Olomouc ve středu 30. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Kolik členů má nyní šumperská kapela Fleksible?

A) 6
B) 4
C) 5

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk, vyhráli Anna Kašná ze Šumperka, Marek Cabák ze Šumperka, Martin Tomeš ze Šumperka, Libor Nekola z Nového Malína a Dagmar Bajtková z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.