SPORT

INSPEKTOR V ZAHRANIČÍ: Se šumperskou vlajkou po celé Evropě

23. září 2015, 13:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
INSPEKTOR V ZAHRANIČÍ: Se šumperskou vlajkou po celé Evropě Lotyšsko - Známá vlajka s dobře viditelným nápisem ŠUMPERK nechyběla ani v lotyšské Rize. Parta kamarádů, která s fotbalovou reprezentací sjezdila téměř celý starý kontinent, znovu byla u toho. Na území bývalého Sovětského svazu slavila s národním výběrem postup na mistrovství Evropy do Francie.

 Tomáš Ladislav, Lukáš Zugar, Jan Rudiš. Bratři v triku neváhali a vydali se na dlouhou cestu, která v celkovém součtu spolkla bezmála 2600 kilometrů. Dohromady strávili v autě přes 30 hodin. „Jestli to stálo za to? Určitě! I když nás jelo zhruba o pět míň než normálně, maximálně jsme si to užili. I proto, že se nabízela možnost všechno spojit s vrcholnou akcí v basketbalu,“ vysvětloval prvně jmenovaný.
Šumperská klika patří k nejvěrnějším v republice. Své zástupce měla na šampionátech v Polsku, Švýcarsku, Portugalsku a Nizozemí. Utéct si nenechala ani souboje v Anglii, Skotsku, Walesu, Irsku, Turecku, Španělsku nebo Norsku. „Evropských zemí, kde jsme ještě nebyli, moc nezbývá. Vždycky to bereme jako krátkou dovolenou se vším, co k ní patří. Nezajímá nás jen fotbal. Užíváme si památek, náměstí, historických center, mešit, nejrůznějších zajímavostí a atrakcí, pláží, jiných kultur a v neposlední řadě i piva. To nám šmakuje skoro všude,“ pousmál se Tomáš Ladislav, nový inspektor Týdne se specializací pro zahraniční cesty.
Podle něj by to nešlo bez Jana Rudiše. „Takového organizátora jen tak nenajdete. Zajistí úplně všechno. Dopravu, hotel, vstupenky, lístky na metro. Každý detail, každou sebemenší maličkost promýšlí důkladně a dlouho dopředu. Už má za sebou i olympiádu v Turíně, mistrovství světa v Německu nebo tenisové Rolland Garros v Paříži. Je to stěžejní postava našeho ansáblu,“ práskl na svého kolegu.

V Monaku jako v ráji

Vybrat destinaci, kterou by bez váhání označili přívlastkem nejlepší, si netroufají. „Historek, příběhů, událostí a zážitků je tolik, že bychom mohli sepsat knížku. Báječně nám bylo všude. V nemalé míře je to o tom, jaké si to uděláte. Když jsme jeli do Itálie na utkání, které se hrálo na stadiónu Juventusu, tak jsme bydleli v Monaku přímo u moře. Připadali jsme si jako v ráji,“ rozplýval se Ladislav.
Stěžovat si nemohl ani na návštěvu Lotyšska. Naopak. „Riga je moc pěkné město. Ne nadarmo se jí přezdívá Vídeň severu. Protože nám vycházelo počasí, zajeli jsme se podívat k čisťounkému a průzračnému moři, kde jsme v blízkosti úchvatných rezidencí a malebných hospůdek ve velkém nasávali pohodu a klid. Prostě paráda,“ rozplýval se stále ještě aktivní člen hrabišínského béčka.
Samotný zápas se nacházel na okraji zájmu hostitelského státu. Sportovní fanoušky v daleko větší míře vzrušovalo ve stejném termínu probíhající mistrovství Evropy basketbalistů. Žilo jím celé Lotyšsko. „Ve fanzónách to tepalo od rána až do večera. Basket je tam daleko populárnější než fotbal. Odpovídalo tomu i rozdílné prostředí. Zatímco fotbalová kvalifikace se hrála na rezavé a staré rujně s TOI TOI záchody v sektoru pro příznivce hostujícího týmu, košíková našla svůj domov v moderní víceúčelové aréně, v níž probíhají zápasy hokejové KHL. Něco takového jsme při fotbale ještě nezažili. I v San Marinu a Lichtenštejnsku jsme narazili na daleko lepší podmínky. Stadióny tam sice byly malé, ale čisté, útulné a hezké,“ porovnával s podivem Tomáš Ladislav.

Snad klapne i Francie

I když se svými parťáky doprovází české fotbalisty při každé vhodnější příležitosti, žádné bonusové výhody při shánění lístků nemají. „Naopak to v případě Lotyšska došlo tak daleko, že jsme si je poprvé po deseti letech museli vyzvedávat přímo v Praze! Byla to domluva jako s volem. Teda spíš s krávou. Absolutně nechápeme, proč nám je nemohli poslat poštou jako vždycky. A to nemluvím o tom, že se kolikrát vůbec nedostaneme na domácí zápas. Dostupnější jsou pro nás vstupenky na venkovní utkání. Snad to klapne i na šampionát do Francie. Všechny nás to obrovsky láká,“ nezastíral bývalý hráč Postřelmova.
Jak sám nastínil, možnost setkávat se s ostatními nadšenci na nejrůznějších místech Evropy považuje za životní okamžiky k nezaplacení. A zdaleka není sám. Už kvůli jedinečné atmosféře, která bývá z mnoha ohledů nezapomenutelná. „Na reprezentační úrovni nikdo nic neřeší a baví se jen a jen fotbalem. Žádné rvačky, žádný bordel. K srdci nám hodně přirostli Islanďané. V Plzni sice smolně prohráli, ale chovali se naprosto fantasticky. Dopustit nedám ani na Holanďany. Podle mě patří mezi nejlepší fanoušky na světě,“ stál si za svým český patriot, jenž je známý a proslulý letitými sympatiemi k olomoucké Sigmě. A také ke všem sportovcům ze slunné Itálie.

Fotbalový stadión v Lotyšsku za moc nestál. Speciálně to platilo o sektoru pro fanoušky hostujícího týmu. Daleko větší komfort nabízela víceúčelová hala určená pro basketbalové mistrovství Evropy. V multifunkční aréně se mimo jiné hrávají zápasy hokejové KHL.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).