ZPRAVODAJSTVÍ

Hoštejn oslaví 750. narozeniny obce

30. května 2017, 12:00, Vladimíra Bartoňová
Hoštejn oslaví 750. narozeniny obce Hoštejn - 750 let se chystá oslavit obec Hoštejn, a to v sobotu 10. června za účasti rodáků a s bohatým celodenním programem. Chybět nebude kostýmovaný průvod vojenské gardy ani středověké odpoledne v areálu hradu, jehož obnově se místní nadšenci s neutuchajícím zápalem věnují.

 „Právě práce okolo hradu nás k tomuto jubileu přivedly,“ odtajnil hlavní důvod oslav starosta obce Jan Kunčar. „Chceme tuto naši památku prezentovat ve všech poznatcích, které se zatím našim laickým historikům podařilo dohledat,“ uvedl Kunčar s tím, že chybět nebude ani premiérová 3D vizualizace hradu. Dále obec účastníkům nabídne komentované prohlídky zříceniny za účasti autora kresby jeho nejpravděpodobnější středověké podoby, Radima Vrly.
Samotné oslavy pak mají podle hoštejnského starosty v programu desítky nejrůznějších atraktivit a doplňkových činností. Odehrávat se budou převážně v areálu hřiště, kulturního domu nebo také ve škole, která k tomuto účelu nedávno dostala zbrusu nový kabát. Den otevřených dveří rodákům nabídne expozice s kronikami nebo prezentaci bývalých i současných spolků.
„Pokřtíme také novou knihu,“ vybírá z bohatého programu Kunčar. „Navazuje na Paměti obce Hoštejna z roku 2000 a kromě podrobné historie hradu přinese i rozhodující momenty obce až do nejnovější současnosti,“ uvádí starosta s tím, že další neobvyklý pohled by mohla přinést fotodokumentační stezka se srovnávacími pohledy nejvíce změněných míst v obci. „Snad tato naše historická zastavení rodáci a pamětníci ocení,“ zve k návštěvě oslav Jan Kunčar. Začíná se v 8 hodin ráno průvodem gardy Záviše z Falkenštejna se salvami z pušek a vybubnováváním celodenního programu.


Foto: red

Znovuobjevená historická perla Hoštejna v podobě, jak ji ztvárnil umělecký malíř.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.