ZPRÁVY

Hlavní politické strany morálně zkrachovaly

22. srpna 2014, 18:00, redakce, PLACENÁ POLITICKÁ REKLAMA
Krize tradičních politických stran, zmítaných od jedné kauzy ke druhé, unavila voliče natolik, že se logicky a právem od těchto zkorumpovaných politických subjektů odvracejí. Občansky zodpovědnější voliči hledají alternativy. Seznam kandidátek pro letošní podzimní komunální volby ukazuje, že se společnost snaží vymanit z devastujícího sevření ODS, ČSSD, TOP09... Do voleb tentokrát vstupují občanská uskupení a iniciativy, které se od vládnoucích politických stran distancují. Podobně je tomu i na Šumpersku.

Jak dostat občana i ekonomiku na lopatky

Nemusíme hledat dlouho, abychom našli důkazy devastujícího vlivu velkých politických stran a jejich ideologií na občana a společnost. Jako model může posloužit ekonomická krize a zhodnocení toho, jaká řešení dokázaly strany lidem nabídnout.
Jediným "receptem", s nímž lídři hlavních politických stran předstoupili před veřejnost, byly de facto drastické úspory a škrty v rozpočtu. Někdejší křesťanský demokrat Miloslav Kalousek, recyklovaný později na lídra TOP09, se s líbivým sloganem "dluhy se musí platit", přičinil jen o to, že upadající ekonomika dostala další ránu. Zatímco se v kuloárech psaly scénáře dalších korupčních kauz, které notně pouštěly žilou veřejným rozpočtům, někdejší ministr financí posílal lidem své slavné složenky a cynicky děsil důvěřivé penzisty.

Politika bez vizí společnost zabíjí

Současná krize má v mnoha ohledech leccos společného s krizí z let třicátých. Jedinou zemí, která se tehdy dokázala se situací důstojně vyrovnat, bylo Švédsko. Zatímco ostatní země drtily své občany, Švédsko zvolilo zcela jinou strategii. Švédská vláda v reakci na krizi snížila daně a zvýšila minimální mzdu, zrušila zdanění zisku podnikatelů. Lidé měli za co utrácet a kupovat zboží, podnikatelé měli důvod investovat.
Tehdejší švédská politická elita měla vizi a vůli přivést své občany do lepších časů. Nic takového v Česku neplatí. Zdejší hlavní politické strany přišly v nekonečných korupčních skandálech o vize i o důvěru lidí.

Lokální uskupení a cesta k přímé demokracii

Nezávislá lokální uskupení a iniciativy samovolně vznikly v uplynulých měsících v Brně, Liberci, Plzni, Praze a mnoha dalších městech či obcích. Jde o spontánní jev, který dokazuje, že lidé jsou tradičními politickými stranami znechuceni natolik, že se rozhodli hledat jiná řešení. Na radnicích měst už nechtějí vidět tytéž zprofanované tváře.
Zrod nových občanských uskupení, která se pokoušejí změnit status quo na české a moravské politické scéně, může být prvním krokem k férovějšímu rozhodování o věcech veřejných a možná i prvním krokem k přímé demokracii.


ZDROJ: PRO-REGION
www.pro-region.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru