ZPRÁVY

Hlavní politické strany morálně zkrachovaly

22. srpna 2014, 18:00, redakce, PLACENÁ POLITICKÁ REKLAMA
Krize tradičních politických stran, zmítaných od jedné kauzy ke druhé, unavila voliče natolik, že se logicky a právem od těchto zkorumpovaných politických subjektů odvracejí. Občansky zodpovědnější voliči hledají alternativy. Seznam kandidátek pro letošní podzimní komunální volby ukazuje, že se společnost snaží vymanit z devastujícího sevření ODS, ČSSD, TOP09... Do voleb tentokrát vstupují občanská uskupení a iniciativy, které se od vládnoucích politických stran distancují. Podobně je tomu i na Šumpersku.

Jak dostat občana i ekonomiku na lopatky

Nemusíme hledat dlouho, abychom našli důkazy devastujícího vlivu velkých politických stran a jejich ideologií na občana a společnost. Jako model může posloužit ekonomická krize a zhodnocení toho, jaká řešení dokázaly strany lidem nabídnout.
Jediným "receptem", s nímž lídři hlavních politických stran předstoupili před veřejnost, byly de facto drastické úspory a škrty v rozpočtu. Někdejší křesťanský demokrat Miloslav Kalousek, recyklovaný později na lídra TOP09, se s líbivým sloganem "dluhy se musí platit", přičinil jen o to, že upadající ekonomika dostala další ránu. Zatímco se v kuloárech psaly scénáře dalších korupčních kauz, které notně pouštěly žilou veřejným rozpočtům, někdejší ministr financí posílal lidem své slavné složenky a cynicky děsil důvěřivé penzisty.

Politika bez vizí společnost zabíjí

Současná krize má v mnoha ohledech leccos společného s krizí z let třicátých. Jedinou zemí, která se tehdy dokázala se situací důstojně vyrovnat, bylo Švédsko. Zatímco ostatní země drtily své občany, Švédsko zvolilo zcela jinou strategii. Švédská vláda v reakci na krizi snížila daně a zvýšila minimální mzdu, zrušila zdanění zisku podnikatelů. Lidé měli za co utrácet a kupovat zboží, podnikatelé měli důvod investovat.
Tehdejší švédská politická elita měla vizi a vůli přivést své občany do lepších časů. Nic takového v Česku neplatí. Zdejší hlavní politické strany přišly v nekonečných korupčních skandálech o vize i o důvěru lidí.

Lokální uskupení a cesta k přímé demokracii

Nezávislá lokální uskupení a iniciativy samovolně vznikly v uplynulých měsících v Brně, Liberci, Plzni, Praze a mnoha dalších městech či obcích. Jde o spontánní jev, který dokazuje, že lidé jsou tradičními politickými stranami znechuceni natolik, že se rozhodli hledat jiná řešení. Na radnicích měst už nechtějí vidět tytéž zprofanované tváře.
Zrod nových občanských uskupení, která se pokoušejí změnit status quo na české a moravské politické scéně, může být prvním krokem k férovějšímu rozhodování o věcech veřejných a možná i prvním krokem k přímé demokracii.


ZDROJ: PRO-REGION
www.pro-region.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).