ZPRÁVY

Historii pivovarnictví v Branné přiblíží nová publikace

30. dubna 2015, 00:00, BH
Historii pivovarnictví v Branné přiblíží nová publikace Branná - Jak vznikla Branná, stála zde nejdříve osada či hrad a jak je to se dvěma budovami fojtství? Kdy a kde se vařilo v Branné první pivo, a kolik domů mělo právo várečné? Na tyto otázky se pokusil odpovědět historik Drahomír Polách v připravované publikaci Historie pivovarnictví v Branné - Kolštejně. Téměř dvouletá historická bádání přinesla nové a dosud nepublikované informace z dějin horské obce. Proto letos zdejší minipivovar může na jejich základě oslavit 690 let tradice pivovarnictví.

 „V roce 2013 jsme v prostorách dnešní restaurace spustili provoz minipivovaru. Jako povrchní znalec historie hradu a zámku Kolštejn jsem věděl, že se v prostorách zámku vařilo pivo. Po krátkém bádání na internetu jsem zjistil, že se tomu tak na zámku poprvé stalo v období pánů ze Žerotína. Oslovil jsem tedy dosud žijící potomky tohoto rodu v Bludově a požádal je o svolení používat ve znaku našeho pivovaru žerotínský erb,“ vzpomíná za počátky pátrání ředitel Relax centra Kolštejn Tomáš Drápal. V rámci oslav při rozjezdu pivovaru připravil historik Drahomír Polách přednášku o historii pivovarnictví. Během jeho bádání v archivech a knihách vyplynulo, že historie pivovarnictví v Branné sahá daleko za rod Žerotínů, a to až do období let 1325 až 1351. „Právě v tomto období se pivo začalo vařit přímo v budově dnešní restaurace, která historicky plnila úlohu fojtství. Tento a mnoho dalších faktů mě natolik uchvátilo, že jsem okamžitě začal pracovat na uceleném díle - historii pivovarnictví v Branné,“ dodal Drápal.
V tehdejším Kolštejně, dnešní Branné, mělo právo várečné celkem 28 domů, což je přibližně stejně jako ve Štítech. Dokonce jsou známa čísla popisná, kde se mok vařil. „Díky identifikaci várečných domů si můžeme představit průběh zakládání města Kolštejna. Stalo se tak někdy v rozmezí let 1325 až 1351,“ uvedl historik Drahomír Polách.
Zájemci o regionální historii se mohou těšit na novou publikaci, která vyjde v nakladatelství Veduta Štíty. Historické informace doplní bohatý obrazový materiál, zejména ze sbírek soukromého sběratele Ladislava Matějčka. Křest publikace proběhne během oslav 690 let historie pivovarnictví v sobotu 4. července v Branné.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.