KULTURA

Historie kostelů, klášterů, božích muk a kaplí - Velké Losiny

6. srpna 2008, 19:18, téma DÁVNO ZAPOMENUTÁ HISTORIE, -zag-
Majitelé krásného panství, hrabata ze Žerotína, si uměli vážit svých duchovních. Ve Velkých Losinách se proto mohou pyšnit nejen krásným zámkem, ale i kostelem svatého Jana Křtitele, který je i dnes často navštěvován nejen věřícími. Podívat se totiž mohou i turisté, které zajímá černá mramorová hrobka místního šlechtického rodu.
Farní kostel sv. Jana Křtitele je krásnou ukázkou pozdně renesančního jednolodního kostela z let 1599-1603 s pozdně gotickou věží a četnými kamennými články. Tamní  chór byl upraven v roce 1784, kaple přistavěna v roce 1725.

 

Pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele nechal postavit na místo dřevěného svatostánku v letech 1599 - 1603 pro luteránské bohoslužby majitel losinského panství Jan starší ze Žerotína, který je zde s dalšími potomky pohřben. Dřevo z původního kostela bylo použito na stavbu tří menších kostelíků v okolí: Žárová, Maršíkov a Klepáčov.

Stavbu, která je největší vesnickou kostelní architekturou na Moravě, navrhl a realizoval stavitel Antonio Thoma. Boční pohřební kapli Sv. Kříže nechal přistavět v r. 1725 Jan Ludvík ze Žerotína. Původní inventář byl postupně nahrazen zvláště cenným barokním, rokokovým a klasicistním mobiliářem. 


 V 18. století kostel prošel řadou stavebních úprav, přičemž k nejzásadnějším stavebním změnám v interiéru kostela došlo patrně v roce 1784. Empory původně sahající hluboko do presbyteria byly na obou stranách ubourány včetně schodišť vedoucích do lodi a polokruhovitě zakončeny. Poté již byli farníci se svým svatostánkem spokojeni, a tak jedna z posledních úprav vzhledu stavby kostela proběhla v roce 1787, kdy byla nákladem 20 zlatých a 20 krejcarů vystavěna jak severní, tak jižní předsíň u vchodů do kostelní lodi. Dalšího rozvoje se kostel dočkal až v letech 1896-1897, kdy byly v  roce 1896  pro kostel pořízeny tři překrásné kolorované mozaikové vitráže, které nahradily původní dřevěná klenutá okna. Vitráže zakoupili Karel z Liechtensteina a Dr. Adolf Weiss z Tessbachu, slavný losinský rodák.

Zajímavou částí kostela je kaple z roku 1725. Je to stavba osmihranná, 9 sáhů vysoká a 3,5 sáhu široká i dlouhá.  Za její postavení vděčí losinští duchovní zbožné Ludvice, rozené z Lilgenau, což byla matka místního hraběte Jana Ludvíka ze Žerotína.  Byť se nedochovalo jméno stavitele kaple a ani žádné bližší údaje, z pouhého pohledu je patrné, že vchod do zádušní kaple s hrobkou byl probourán ze severní strany kostela. Hrobka byla umístěna v ochozu kolem kaple, jenž byl zpřístupněn po obou stranách kaple. Ve stěnách ochozu bylo oboustranně umístěno třicet čtyři pohřebních nik. Zemřelí byli pohřbíváni do výklenků v rakvích či schránách a zazdíváni. Zádušní kaple byla zasvěcena Sv. Kříži.

S laskavým využitím zdrojů z http://losiny.farnostsumperk.cz


Návštěvní doba: kostel je přístupný na požádání správce p. Balcárka (2 dny předem), tel.: 583 248 367, adresa: Kostel sv. Jana Křtitele, Osvobození, 788 15 Velké Losiny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.