KULTURA

Historie kostelů, klášterů, božích muk a kaplí - Velké Losiny

6. srpna 2008, 19:18, téma DÁVNO ZAPOMENUTÁ HISTORIE, -zag-
Majitelé krásného panství, hrabata ze Žerotína, si uměli vážit svých duchovních. Ve Velkých Losinách se proto mohou pyšnit nejen krásným zámkem, ale i kostelem svatého Jana Křtitele, který je i dnes často navštěvován nejen věřícími. Podívat se totiž mohou i turisté, které zajímá černá mramorová hrobka místního šlechtického rodu.
Farní kostel sv. Jana Křtitele je krásnou ukázkou pozdně renesančního jednolodního kostela z let 1599-1603 s pozdně gotickou věží a četnými kamennými články. Tamní  chór byl upraven v roce 1784, kaple přistavěna v roce 1725.

 

Pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele nechal postavit na místo dřevěného svatostánku v letech 1599 - 1603 pro luteránské bohoslužby majitel losinského panství Jan starší ze Žerotína, který je zde s dalšími potomky pohřben. Dřevo z původního kostela bylo použito na stavbu tří menších kostelíků v okolí: Žárová, Maršíkov a Klepáčov.

Stavbu, která je největší vesnickou kostelní architekturou na Moravě, navrhl a realizoval stavitel Antonio Thoma. Boční pohřební kapli Sv. Kříže nechal přistavět v r. 1725 Jan Ludvík ze Žerotína. Původní inventář byl postupně nahrazen zvláště cenným barokním, rokokovým a klasicistním mobiliářem. 


 V 18. století kostel prošel řadou stavebních úprav, přičemž k nejzásadnějším stavebním změnám v interiéru kostela došlo patrně v roce 1784. Empory původně sahající hluboko do presbyteria byly na obou stranách ubourány včetně schodišť vedoucích do lodi a polokruhovitě zakončeny. Poté již byli farníci se svým svatostánkem spokojeni, a tak jedna z posledních úprav vzhledu stavby kostela proběhla v roce 1787, kdy byla nákladem 20 zlatých a 20 krejcarů vystavěna jak severní, tak jižní předsíň u vchodů do kostelní lodi. Dalšího rozvoje se kostel dočkal až v letech 1896-1897, kdy byly v  roce 1896  pro kostel pořízeny tři překrásné kolorované mozaikové vitráže, které nahradily původní dřevěná klenutá okna. Vitráže zakoupili Karel z Liechtensteina a Dr. Adolf Weiss z Tessbachu, slavný losinský rodák.

Zajímavou částí kostela je kaple z roku 1725. Je to stavba osmihranná, 9 sáhů vysoká a 3,5 sáhu široká i dlouhá.  Za její postavení vděčí losinští duchovní zbožné Ludvice, rozené z Lilgenau, což byla matka místního hraběte Jana Ludvíka ze Žerotína.  Byť se nedochovalo jméno stavitele kaple a ani žádné bližší údaje, z pouhého pohledu je patrné, že vchod do zádušní kaple s hrobkou byl probourán ze severní strany kostela. Hrobka byla umístěna v ochozu kolem kaple, jenž byl zpřístupněn po obou stranách kaple. Ve stěnách ochozu bylo oboustranně umístěno třicet čtyři pohřebních nik. Zemřelí byli pohřbíváni do výklenků v rakvích či schránách a zazdíváni. Zádušní kaple byla zasvěcena Sv. Kříži.

S laskavým využitím zdrojů z http://losiny.farnostsumperk.cz


Návštěvní doba: kostel je přístupný na požádání správce p. Balcárka (2 dny předem), tel.: 583 248 367, adresa: Kostel sv. Jana Křtitele, Osvobození, 788 15 Velké Losiny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.