SPORT

Fotbalové týmy z celého okresu trápí v přípravném období časté absence a malé hráčské počty. „Nikdy nebude nic stoprocentní,“ uvědomuje si trenér Zábřeha Jaroslav Rolinek

6. března 2019, 20:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Fotbalové týmy z celého okresu trápí v přípravném období časté absence a malé hráčské počty. „Nikdy nebude nic stoprocentní,“ uvědomuje si trenér Zábřeha Jaroslav Rolinek Zábřeh – Jako by pomyslná loď pravidelně narážela do zdánlivě neviditelných útesů a nastražených překážek a nabírala díky tomu čím dál více vody. Zatím pluje dál, ale na žádné vyskakování to není. Přeloženo do sportovní terminologie: zimní přípravy mnoha okresních klubů komplikují nejrůznější problémy, jejichž intenzita a četnost atakuje rekordní hranici. „A bude hůř,“ obávají se znalci fotbalových poměrů při výhledu do blízké budoucnosti.

Divizní Šumperk musel zrušit už tři přátelské zápasy. Na úterní trénink Velkých Losin dorazili jen čtyři nejvěrnější obětavci. Rapotín kvůli nedostatku hráčů odřekl dopředu naplánovaný duel v Zábřeze. Podobných zpráv přibývá jako hub po dešti… „Ani nám se nevyhnuly komplikace. Příprava je dlouhá, probíhá na umělé trávě a zohledňovat musíme i počasí, které bývá v průběhu zimy všelijaké. Zaplatili jsme daň v podobě dvou zranění. Snad se nebude jednat o nic vážného,“ modlil se kouč Zábřeha JAROSLAV ROLINEK.

Zkušený harcovník si dobře uvědomuje, že ideální svět neexistuje. Fotbalová rodina nevybočuje z řady. „Nikdy nebude nic stoprocentní. Během týdne zápolíme s podobnými obtížemi a omezeními jako všude jinde. Studenti jsou na školách, někteří kluci v práci a na nižších počtech se to občas projeví. Proto se hlavní náplň přípravného cyklu snažím soustředit na pátek a sobotu, kdy se všichni vrací a bývá nás nejvíc,“ prozradil Rolinek. Na středečním tréninku pracoval s patnácti svěřenci.

V minulosti si vyzkoušel, jaké to je, když jeho pokynům a radám naslouchají borci nastupující ve třetí lize. „Po všech stránkách to bylo kvalitnější. Měli smlouvy, brali prémie a veškeré záležitosti spojené s fotbalem pro ně byly povinné. Počet hráčů na trénincích se většinou neměnil a byl stálý. Dopředu jste mohl počítat s tím, že se vám bude hlásit patnáct chlapů. Teď do poslední chvíle nevím, jestli nás bude sedm, nebo čtrnáct. V Zábřeze se hraje za párek a pivo,“ připomněl jasně nastavenou klubovou politiku.

Jaroslava Rolinka v největší míře straší malý zájem mládežníků. „Povážlivě jich ubývá. Vidím to u nás, a to děláme fotbal ve větším městě. Přesto je dorostenců málo. Popravdě si nedovedu představit, jak to funguje na vesnicích. Mladí jsou rozptýleni po jiných sportech nebo dávají přednost chytrým telefonům, počítačům a méně náročným činnostem. Makat na hřišti se jim moc nechce. Potom to dopadá tak, že nižší soutěže hrají chlapi s bříškem, a v podstatě každý, kdo má ruce a nohy. Není kde brát,“ poukazoval na varovný stav.

I když výsledky přípravných utkání s ladícím podtextem nijak zvlášť nepřeceňuje, dělají mu radost. „V přípravném období není až tolik důležité, kolik jednotlivé zápasy skončí. Ze začátku jsme prostřídávali celé jedenáctky, aby se dostávali na plac všichni včetně dorostenců. Postupně jsme sestavu trochu zužovali a jsem rád, že se nám daří herně i výsledkově. Největší posun je v gólové produkci. Na podzim se kluci střelecky trápili, teď jim to tam začalo padat. Kéž by jim to vydrželo,“ netajil logické přání.

Kádr zábřežského Sulka prošel jedinou kosmetickou úpravou. Z Leštiny se vrátil tvořivý záložník s proslulou levačkou Karel Lukas. „Už s námi trénuje a má zájem jít zpátky. Pokud se jeho příchod dotáhne do úspěšného konce, věřím, že pro nás bude prospěšný. V porovnání s našimi mladíky je trochu starší a kvality na to určitě má. Jiné změny neplánujeme. Je nás dost a další doplnění nepotřebujeme,“ tvrdil Rolinek.

Gólmanskou jedničkou zůstává Lukáš Toman. Ač koketoval s nedalekým Šumperkem, na přelomu ledna a února ze vzájemných námluv sešlo. „Tajně jsem doufal, že ho udržíme. Protože je to nadstandardní brankář s rozdílovými schopnostmi, byla by to pro nás obrovská ztráta. Nebudu lhát. Když o něj projevili zájem, měl jsem strach, že ho ztratíme,“ nezastíral kormidelník Sulka.

První polovina sezóny byla pro celý fotbalový Zábřeh extrémně náročná. Kvůli rekonstrukci atletické dráhy muselo mužské áčko rozbít tréninkové stany na vedlejší umělce. „K tomu jsme většinu mistráků hráli venku. Nebylo to nic příjemného. Moc toužíme po tom, abychom se mohli vrátit na přírodní trávu. Jestli se tartan stihne položit včas do našeho prvního domácího zápasu v jarní části, to se teprve uvidí. Doufejme, že všechno klapne už jen kvůli fanouškům. Za stálou podporu si zaslouží obvyklý divácký komfort,“ řekl Jaroslav Rolinek.
 

Foto: Petr Fišer

Jaroslav Rolinek ještě na střídačce Mohelnice. Od léta udílí pokyny v šatně zábřežských fotbalistů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 9.3.2019 09:43
Titulek: Re: Sport v Zábřeze
Autor: T. M.
Předpokládám, že když ne s Applem, tak už máš za sebou několikaletou dráhu trenéra pod Hrdlovičem a Charvátem. Stejné problémy jsou i jinde. Šumperk by měl stejné problémy, kdyby si nestahoval největší talenty z dědin, kde tím ničí jednotlivé kategorie a musí tam postupně rušit družstva. I přesto patří ve většině kategorií ke spodku soutěží. Doba se opravdu změnila, děti jsou už od malička línější na pohyb, rodiče se jim nemají čas věnovat a jen ti rodiče, kteří pro ně něco času obětují, mohou doufat, že to mladej nebo mladá někam dotáhnou. Trenéři jsou blahem bez sebe, když ti přijde na trénink aspoň pět dětí, když pojedeš na zápas, budeš se modlit, aby ti rodiče pustili své dítko na zápas, protože zrovna začalo mrholit nebo "přece musíme taky někdy zajet k babičce", že je zrovna zápas málokoho vzrušuje. Když už nějaký slušný talent doroste, tak v mužích pozná, že už mu ten talent nestačí a musí makat. V 80% případů radši s fotbalem skončí. Nemluvím jen tak do větru, znám to z dlouholeté praxe.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.