KULTURA

Dvojice herců získala cenu Miloše Movnara

17. dubna 2013, 18:48, téma DIVADLO, mošo
Dvojice herců získala cenu Miloše Movnara Šumperk – Vendula Nováková a Tomáš Krejčí získali Cenu Miloše Movnara v rámci festivalu, pojmenovaném rovněž po tomto umělci. Herecké výkony z pěti inscenací letošní sezóny sledovaly již tradičně tři poroty: odborná, studentská a divácká. Každá z nich našla své vlastní vítěze.
Interní přehlídka inscenací Divadla Šumperk nabídla pět inscenací ve třech dnech. Na festivalu se herci a herečky představili ve hrách Macbeth, Nebe na zemi, Strašidlo cantervillské, V pátek v 7 u Řeka a Rozmarné léto. Odborná porota ve složení Tatjana Lazorčáková, Miroslav Plešák a Jiří Fréhar ocenila Tomáše Krejčího za roli Macbetha ve stejnojmenné inscenaci a Vendulu Novákovou za roli Virginie Otisové v inscenaci Strašidlo Cantrevillské. „Musím říct, že jsem příjemně překvapený úrovní všech inscenací. Rozhodování bylo opravdu obtížné. Chválím šumperské divadlo za to, že uvedlo současnou českou hru s místním tématem, která svým obsahem přesahuje region, tedy V pátek v 7 u Řeka,“ řekl předseda odborné poroty a režisér Jiří Fréhar.

Studentská porota udělila ceny Matěji Kašíkovi za roli Čerta v inscenaci Nebe na zemi a Bohdaně Pavlíkové za roli Marie v inscenaci V pátek v 7 u Řeka. Divácké porotě se nejvíce líbil Petr Komínek v roli Faráře a Olga Kaštická jako Barka v inscenaci Nebe na zemi. „Je zřejmé, že je divadlo ve výjimečně dobré kondici. Mám dojem, že diváci odcházejí domů obohaceni o zážitek z přesvědčivého ztvárnění lidských osudů. Kromě pohádek inscenuje divadlo také komedie, tragédie a současné hry, což je vždy dobrým svědectvím toho, že je životné,“ dodal Fréhar. foto: archiv Divadla Šumperk


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.4.2013 22:24
Titulek: pomůže někdo?
Autor: aNONYM
190
175
Chápu to dobře, že si šumperské divadlo udělá vlastní festival ze svých her a pak si rozdají ceny? To mi přijde hodně srandovní.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 10:15
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: vojta
191
163
...za prachy z rozpočtu, proč ne? Pan Fréhar má pravdu, divadlo je v kondici, přežívá dokonce i péči ředitele a uměleckého šéfa. Jen si v tom oblaku panujícího sebeuspokojení nad uměleckou hodnotou repertoáru nevšiml, že mnohdy to "obohacení" diváků projde jen proto, že v inscenaci není třeba přestávka a tak se nedá pláchnout...,
Reagovat
Datum: 18.4.2013 17:34
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: Jana
208
180
Ano, divadlo dělá vlastní festival, jako ho dělají divadlo v Českém Těšíne, Divadlo v Dlouhé v Praze, Dejvické divadlo v Praze a mnohá další. Ceny si nikdo sám sobě nerozdává. Uděluje je porota. Odborná, divácká a laická. Hodnotí se výkon jednotlivých herců a hereček. A taky se hodnotí, kritizují či chválí jednotlivé představení, jednotliví herci. Je to asi jediná zpětná vazba, kterou divadlo může dostat zvenčí. Co je na tom špatně? A vězte, že tento festival žádnou závratnou sumu, o které by bylo třeba diskutovat, nespolkne.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 21:23
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: aNONYM
195
178
Nevím, kde a jak to dělají, mně přijde komické, že se vymyslí nějaká přehlídka, zvolí tři poroty, každá zvolí dva různé „umělce“ a hned tady máme šest oceněných. Dle webu divadla má tento spolek 11 členů, takže víc jak polovina dostala ocenění. To je jako kdyby na olympiádě doběhlo maraton 90 běžců a 49 z nich by dostalo medaile. není to srandovní? Možná by to byl dobrý námět na další komedii.
Reagovat
Datum: 20.4.2013 23:56
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: Jana
240
181
Ale tak to přece není. Je právě skvělé, že divadlo nemá své jednoznačné favority pro všechny vyhraněné skupiny! Ze svého , jiného, pohledu, reaguje určitá skupiná lidí jinak. Studenti vidí herecký projev , který dokáže zaujmout, jinak, než laici, o generaci starší.A než odborníci, kteří kriteria vidí zas úplně jinak. Nezáleží přece, kolik je členů v souboru. Vždyť je fajn, že se netočí každý rok dokola stejná jména!!!! Pavlíková, Kaštická ani Komínek nejsou samojedinní.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 08:05
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
186
185
Po letošním "ocenění" je vidět, že cenu může dostat každý...
Reagovat
Datum: 18.4.2013 17:45
Titulek: Za co?
Autor: i-saurus
188
166
"Chválím šumperské divadlo za to, že uvedlo současnou českou hru s místním tématem, která svým obsahem přesahuje region, tedy V pátek v 7 u Řeka,“ řekl předseda odborné poroty a režisér Jiří Fréhar. To si ten chlap dělá kozy nebo co? Jak ten může v tom případě udělovat nějaký ceny sakra? Vždyť "Řek", to je cosi na způsob totalitní "komunální satiry", prvoplánovej kus. A fest špatnej. A pokud jde o "vítěze", Krejčího jsem v Macbethovi viděl,ale není důvod mu jakoukoli cenu dávat, kdo by si zasloužil za výkon v té hře ocenění, tak to je určitě Bohdana Pavlíková, rozhodně ne, suchý a strnulý projev Krejčího, nemá čím zaujmout... Vendulu Novákovou jsem v cantervillském strašidle neviděl, takže snad aspoň ta si to zasloužila... Velká deziluze...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.