KULTURA

Dvojice herců získala cenu Miloše Movnara

17. dubna 2013, 18:48, téma DIVADLO, mošo
Dvojice herců získala cenu Miloše Movnara Šumperk – Vendula Nováková a Tomáš Krejčí získali Cenu Miloše Movnara v rámci festivalu, pojmenovaném rovněž po tomto umělci. Herecké výkony z pěti inscenací letošní sezóny sledovaly již tradičně tři poroty: odborná, studentská a divácká. Každá z nich našla své vlastní vítěze.
Interní přehlídka inscenací Divadla Šumperk nabídla pět inscenací ve třech dnech. Na festivalu se herci a herečky představili ve hrách Macbeth, Nebe na zemi, Strašidlo cantervillské, V pátek v 7 u Řeka a Rozmarné léto. Odborná porota ve složení Tatjana Lazorčáková, Miroslav Plešák a Jiří Fréhar ocenila Tomáše Krejčího za roli Macbetha ve stejnojmenné inscenaci a Vendulu Novákovou za roli Virginie Otisové v inscenaci Strašidlo Cantrevillské. „Musím říct, že jsem příjemně překvapený úrovní všech inscenací. Rozhodování bylo opravdu obtížné. Chválím šumperské divadlo za to, že uvedlo současnou českou hru s místním tématem, která svým obsahem přesahuje region, tedy V pátek v 7 u Řeka,“ řekl předseda odborné poroty a režisér Jiří Fréhar.

Studentská porota udělila ceny Matěji Kašíkovi za roli Čerta v inscenaci Nebe na zemi a Bohdaně Pavlíkové za roli Marie v inscenaci V pátek v 7 u Řeka. Divácké porotě se nejvíce líbil Petr Komínek v roli Faráře a Olga Kaštická jako Barka v inscenaci Nebe na zemi. „Je zřejmé, že je divadlo ve výjimečně dobré kondici. Mám dojem, že diváci odcházejí domů obohaceni o zážitek z přesvědčivého ztvárnění lidských osudů. Kromě pohádek inscenuje divadlo také komedie, tragédie a současné hry, což je vždy dobrým svědectvím toho, že je životné,“ dodal Fréhar. foto: archiv Divadla Šumperk


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.4.2013 22:24
Titulek: pomůže někdo?
Autor: aNONYM
395
329
Chápu to dobře, že si šumperské divadlo udělá vlastní festival ze svých her a pak si rozdají ceny? To mi přijde hodně srandovní.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 10:15
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: vojta
446
343
...za prachy z rozpočtu, proč ne? Pan Fréhar má pravdu, divadlo je v kondici, přežívá dokonce i péči ředitele a uměleckého šéfa. Jen si v tom oblaku panujícího sebeuspokojení nad uměleckou hodnotou repertoáru nevšiml, že mnohdy to "obohacení" diváků projde jen proto, že v inscenaci není třeba přestávka a tak se nedá pláchnout...,
Reagovat
Datum: 18.4.2013 17:34
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: Jana
447
335
Ano, divadlo dělá vlastní festival, jako ho dělají divadlo v Českém Těšíne, Divadlo v Dlouhé v Praze, Dejvické divadlo v Praze a mnohá další. Ceny si nikdo sám sobě nerozdává. Uděluje je porota. Odborná, divácká a laická. Hodnotí se výkon jednotlivých herců a hereček. A taky se hodnotí, kritizují či chválí jednotlivé představení, jednotliví herci. Je to asi jediná zpětná vazba, kterou divadlo může dostat zvenčí. Co je na tom špatně? A vězte, že tento festival žádnou závratnou sumu, o které by bylo třeba diskutovat, nespolkne.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 21:23
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: aNONYM
427
351
Nevím, kde a jak to dělají, mně přijde komické, že se vymyslí nějaká přehlídka, zvolí tři poroty, každá zvolí dva různé „umělce“ a hned tady máme šest oceněných. Dle webu divadla má tento spolek 11 členů, takže víc jak polovina dostala ocenění. To je jako kdyby na olympiádě doběhlo maraton 90 běžců a 49 z nich by dostalo medaile. není to srandovní? Možná by to byl dobrý námět na další komedii.
Reagovat
Datum: 20.4.2013 23:56
Titulek: Re: pomůže někdo?
Autor: Jana
450
356
Ale tak to přece není. Je právě skvělé, že divadlo nemá své jednoznačné favority pro všechny vyhraněné skupiny! Ze svého , jiného, pohledu, reaguje určitá skupiná lidí jinak. Studenti vidí herecký projev , který dokáže zaujmout, jinak, než laici, o generaci starší.A než odborníci, kteří kriteria vidí zas úplně jinak. Nezáleží přece, kolik je členů v souboru. Vždyť je fajn, že se netočí každý rok dokola stejná jména!!!! Pavlíková, Kaštická ani Komínek nejsou samojedinní.
Reagovat
Datum: 18.4.2013 08:05
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
345
361
Po letošním "ocenění" je vidět, že cenu může dostat každý...
Reagovat
Datum: 18.4.2013 17:45
Titulek: Za co?
Autor: i-saurus
411
355
"Chválím šumperské divadlo za to, že uvedlo současnou českou hru s místním tématem, která svým obsahem přesahuje region, tedy V pátek v 7 u Řeka,“ řekl předseda odborné poroty a režisér Jiří Fréhar. To si ten chlap dělá kozy nebo co? Jak ten může v tom případě udělovat nějaký ceny sakra? Vždyť "Řek", to je cosi na způsob totalitní "komunální satiry", prvoplánovej kus. A fest špatnej. A pokud jde o "vítěze", Krejčího jsem v Macbethovi viděl,ale není důvod mu jakoukoli cenu dávat, kdo by si zasloužil za výkon v té hře ocenění, tak to je určitě Bohdana Pavlíková, rozhodně ne, suchý a strnulý projev Krejčího, nemá čím zaujmout... Vendulu Novákovou jsem v cantervillském strašidle neviděl, takže snad aspoň ta si to zasloužila... Velká deziluze...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.