KULTURA

Do Muzea silnic ve Vikýřovicích i v sobotu

5. října 2011, 11:54, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Do Muzea silnic ve Vikýřovicích i v sobotu Vikýřovice - Zájemci o zhlédnutí expozic a výstav Muzea silnic ve Vikýřovicích mají od letošního října možnost navštívit muzeum nově také v sobotu odpoledne, a to do 16 hodin. Muzeum, které 26. října oslaví svůj první rok v nově rekonstruovaných prostorách tzv. krenišovského dvora, má návštěvníkům stále co nabídnout.
 Expozice „Via est vita – Silnice je život“ zajímavým způsobem ukazuje vývoj silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska. Vedle mnoha historických map, dobových dokumentů a fotografií je možno zhlédnout také staré dopravní značky, výjimečnou sbírku služebních a firemních odznaků, dobové dopravní prostředky - sáně, bryčku, motokolo Agon ad. Unikátním předmětem stálé expozice je také tzv. kololis, s jehož pomocí se kovem „oplášťovávala“ dřevěná loukoťová kola.
 

  V interaktivní části expozice je na několika zajímavých dokumentárních filmech, starých – prvorepublikových i novějších, možnost nahlédnout do těžké práce cestářů v 1. polovině 20. století a zároveň si připomenout období výstavby moderních silnic a dálnic. Na dvoře muzea jsou uloženy jak nejrůznější starší silniční mechanismy – silniční válce, sněhové frézy apod., z nichž některé jsou dosud funkční, tak i příhradové mosty, které ještě před několika lety stály v Moravičanech, mezi Rudou nad Moravou a Hrabenovem nebo u Hoštejna. Na trochu jinou cestu se mohou návštěvníci vypravit na výstavě „Cesta do dětských let“, na které budou ve spolupráci s Muzeem hraček ve Frýdku-Místku vystaveny staré i novější hračky – auta, buldozery, válce ad.. 
 

 
Malí návštěvníci uvidí, co všechno kdysi po cestách a silnicích jezdilo, jejich rodiče a prarodiče exponáty povedou po cestě do dětských let. Výstavu rovněž doplní kresby dětí ze Základní školy ve Vikýřovicích, které ve svých dílech budou moci dokázat, zda z nich budou budoucí úspěšní automobiloví designéři a nám všem doplní představy o tom, jak by v budoucnosti měla auta vypadat. Výstava bude otevřena od 25. října. Muzeum silnic ve Vikýřovicích je pro své návštěvníky přístupné od úterý do soboty od 10 do 16 hodin, po předchozí telefonické domluvě (tel. 583 211 688) je však možné muzeum navštívit i mimo tyto hodiny.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.