KULTURA

3D projekce představí nejstarší jeskynní malby na světě

9. listopadu 2012, 00:00, rejdakce
3D projekce představí nejstarší jeskynní malby na světě Zábřeh – Dokumentární esej Jeskyně zapomenutých snů nabízí fascinující 3D výlet do tajů jeskynních maleb v rozměrné jeskyni Chauvet ve Francii. Podzemní prostory skrývají ohromující galerii nejstarších kreseb na světě, jež jsou jednou tak staré než jakékoli předchozí objevy.
Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná. Oscarový režisér Werner Herzog byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. „Film vás dokonale provede tímto místem. Díky zvolené 3D technologii máte pocit, že jste přímo v jeskyni,“ dodává k dokumentu vedoucí kina Věra Smrčková.

Jeskyně byla objevena teprve v roce 1994 ve skalnatých masivech lemujících francouzskou řeku Ardèche. Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop života člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Na rozdíl od jiných jeskynních komplexů se zde vyskytují povětšinou kresby uhlem. Dokonale zachované malby zpočátku budily podezření, že se jedná o podvrh. Teprve zjištění, že některé kresby překrývají nánosy tisíce let utvářejícího se povlaku, dokázalo jejich pravost.

Jeden z nejfantastičtějších a nejpřevratnějších archeologických objevů všech dob pohledem klasika světové kinematografie Wernera Herzoga můžete spatřit v zábřežském kině Retro 27. listopadu v 17.30 hodin.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.