KULTURA

3D projekce představí nejstarší jeskynní malby na světě

9. listopadu 2012, 00:00, rejdakce
3D projekce představí nejstarší jeskynní malby na světě Zábřeh – Dokumentární esej Jeskyně zapomenutých snů nabízí fascinující 3D výlet do tajů jeskynních maleb v rozměrné jeskyni Chauvet ve Francii. Podzemní prostory skrývají ohromující galerii nejstarších kreseb na světě, jež jsou jednou tak staré než jakékoli předchozí objevy.
Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná. Oscarový režisér Werner Herzog byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. „Film vás dokonale provede tímto místem. Díky zvolené 3D technologii máte pocit, že jste přímo v jeskyni,“ dodává k dokumentu vedoucí kina Věra Smrčková.

Jeskyně byla objevena teprve v roce 1994 ve skalnatých masivech lemujících francouzskou řeku Ardèche. Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop života člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Na rozdíl od jiných jeskynních komplexů se zde vyskytují povětšinou kresby uhlem. Dokonale zachované malby zpočátku budily podezření, že se jedná o podvrh. Teprve zjištění, že některé kresby překrývají nánosy tisíce let utvářejícího se povlaku, dokázalo jejich pravost.

Jeden z nejfantastičtějších a nejpřevratnějších archeologických objevů všech dob pohledem klasika světové kinematografie Wernera Herzoga můžete spatřit v zábřežském kině Retro 27. listopadu v 17.30 hodin.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.