ZPRÁVY

Dlouhé Stráně trápí záhadné praskliny

18. listopadu 2013, 22:00, Jaroslav Kropáč
Dlouhé Stráně  trápí záhadné praskliny Loučná nad Desnou - Přečerpávací vodní elektrárnu (PVE) Dlouhé Stráně trápí technické potíže. Konkrétně se jedná o netěsnosti pláště horní nádrže, ve kterém se tvoří postupně praskající bubliny. Za jeho opravu dal přitom ČEZ před šesti lety stamiliony korun s tím, že další investice už nebudou potřeba. Jak se teď ukazuje, opak je pravdou. Velká renovace čeká elektrárnu možná už příští rok.

„Ty bubliny se tam dělaly celej minulej rok i letos. Nějak je sice provizorně opravili, ale dělají se pořád. Příčinu nikdo přesně nezná,” řekl Týdnu dobře informovaný muž, který si však do médií nepřál uvést svoje jméno. Přetrvávající problémy ostatně přiznává i vedení PVE, které nařídilo udělat řadu chemických a mineralogických rozborů. Ty ale odpověď na otázku příčin tvorby prasklin nepřinesly. Další vlnu oprav má nádrž prodělat v příštím roce, během ní zřejmě bude zcela vypuštěna a elektrárna zůstane mimo provoz. Energetická síť republiky tak přijde o nenahraditelný stabilizační prvek. „Rozsah této opravy ještě není předem stanoven. Pravděpodobně ale vyměníme pás v asfaltovém plášti, který je tvorbou bublin nejvíce zasažen,” dodává tiskový mluvčí skupiny ČEZ Jaroslav Jurča. S objasněním tvorby poruch mají energetikům pomoci speciální sondy umístěné v podkladu horní nádrže.

Elektrárna má personální potíže

Zmiňované potíže nejsou jediné, co technický unikát v nitru jesenických hor trápí. Stále více jej sužují také personální problémy. Před časem vedení ČEZu zrušilo post vedoucího provozu PVE Dlouhé Stráně a další šok přišel před nedávnem, kdy nečekaně zemřel ředitel elektrárny Zdeněk Saturka. „V současné době je výkonem funkce ředitele pověřen vedoucí provozu elektrárny Dalešice Josef Blaha. Definitivní rozhodnutí o obsazení této pozice se předpokládá do konce roku,” dodává Jurča. V roce 2007 dal ČEZ na odstranění stejných problémů, jako trápí elektrárnu teď, 360 milionů korun. Podle tehdejšího ředitele Zdeňka Saturky měla tato investice zalepit netěsnosti horního pláště na dobu nejméně dvaceti let.


Foto: jak

Co je příčinou problémů zatím technici nezjistili.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.11.2013 23:48
Titulek: Bubliny působí
Autor: takyhovado z Putimě
64
Pradědovy prdy
Reagovat
Datum: 19.11.2013 09:25
Titulek: Píšete bludy!
Autor: Jirka
146
Oprava před 6 lety.Tak se podívejte do vašeho fotokoutku na straně 18/19 jsou snímky z června 2012 kdy byla kompletně vypuštěna a opravována.
Reagovat
Datum: 21.11.2013 21:16
Titulek: Re: Píšete bludy!
Autor: Tomáš
61
Před dvěma roky se tam opravovaly právě ty lokální praskliny. Jenom to zaflikovali. Generálka (výměna celého pláště) byla před šesti roky, jak je napsáno v textu. To co se dělalo vloni, rozhodně nestálo tři sta mega, ani se to k té částce nepřiblížilo.
Reagovat
Datum: 21.11.2013 21:22
Titulek: Re: Píšete bludy!
Autor: Ivošek Čadil
69
A eslipak PVE reklamovala tu jenerálku za 300 mega, co teďky probublává?
Reagovat
Datum: 20.11.2013 12:53
Titulek: Příroda se brání!!!
Autor: Jirka
87
131
Udělali zde doslova "Matějskou pouť"ale celoročně.Ať se potom nediví.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).