KULTURA

Díra u Hanušovic slaví první úspěch

30. června 2014, 16:03, Ondřej Polák
Díra u Hanušovic slaví první úspěch Vikantice, ČR - Debutový film známého herce, režiséra a zábřežského rodáka Miroslava Krobota Díra u Hanušovic, který se celý natáčel ve Vikanticích na Jesenicku, slaví ještě před svou premiérou první úspěch. Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který začne 4. července, zařadili Díru u Hanušovic do hlavní soutěže 49. ročníku největšího filmového svátku v Česku.
„Jeseníky jsou velmi inspirující místo, kdybych byla malíř nebo spisovatel, tak tvořím jenom tam,“ říká po mnohatýdenním pobytu ve Vikanticích herečka Tatiana Vilhelmová (na snímku vlevo). /00_logoTnS-jpg.jpg" _fcksavedurl="/fotky/2014/00_logoTnS-jpg.jpg" width="200" height="43" align="left">Při práci na filmu Díra u Hanušovic se sešla řada vynikajících hereckých osobností; režisér Miroslav Krobot do své filmové prvotiny obsadil vedle Tatiany Vilhelmové Ivana Trojana, Lenku Krobotovou nebo Jaroslava Plesla.

 

„Celý film se natáčel v obci Vikantice, která je od skutečných Hanušovic vzdálená pouze necelých deset kilometrů. Jeseníky učarovaly celému štábu. Na rozdíl od jiných natáčení, kdy se velmi často pendluje mezi domovem a placem, tentokrát bydleli herci několik týdnů přímo na místě lokace,“ uvedla Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Pro tvůrce Miroslava Krobota a Lubomíra Smékala bylo podstatné, aby hrdinové načernalé komedie Díra u Hanušovic promlouvali naprosto věrohodným jazykem, který patří k prostředí Jesenicka. Režisér proto namluvil hercům jejich role ve „vikantickém nářečí“ na CD a s předstihem jim cédéčka rozdal, aby měli dostatek času se dialekt naučit.


PODÍVEJTE SE NA TRAILER

„Výběr Jesenicka jako místa děje samozřejmě nebyl náhodný. Jde o prostředí, které Krobot se Smékalem důvěrně znají a vnímají ho jako kraj se specifickou dramatičností a svéráznými lidmi,“ připomíná Andrea Závěčická, jejíž Sdružení cestovního ruchu Jeseníky založilo před dvěma roky filmovou kancelář - Jeseníky Film Office. Tato kancelář dělí své aktivity rovnoměrně dvěma směry – snaží se do Jeseníků přilákat filmaře a rozvíjet tzv. filmovou turistiku. A koncepční práce se daří, každý rok se v Jeseníkách točí minimálně jeden film.

Díky natáčení filmu získala blízký vztah k Jeseníkům také představitelka hlavní role Tatiana Vilhelmová. „Jeseníky jsou velmi inspirující místo, kdybych byla malíř nebo spisovatel, tak tvořím jenom tam,“ říká oblíbená herečka.

Do českých kin vstoupí Díra u Hanušovic 24. července, ovšem před tím ji uvidí právě návštěvníci karlovarského festivalu. V našem regionu se chystá několik slavnostních premiér, například v Zábřeze, Šumperku nebo na Ramzové.


Foto: Evolution Films
„Jeseníky jsou velmi inspirující místo, kdybych byla malíř nebo spisovatel, tak tvořím jenom tam,“ říká po mnohatýdenním pobytu ve Vikanticích herečka Tatiana Vilhelmová (na snímku vlevo).
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.6.2014 17:50
Titulek: Díra u Vikantic
Autor: Anonym
88
134
Na film určitě nepůjdu a nápadně připomíná Divoké včely (režisér Bohdan Sláma, hrají taky Vilhelmová, Hybnerová, Liška) nebo Štěstí (režisér Bohdan Sláma, hrají taky Vilhelmová, Geislerová, Liška). Pseudoautentické, schématické filmy o "životě lidiček na severomoravské vesnici" s pořád těmi samými protežovanými pražskými herci.
Reagovat
Datum: 1.7.2014 15:01
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: kinderman
104
113
Pro upřesnění: jednu z hlavních rolí v Divokých včelách ztvárnil naturščik Zdeněk Raušer, Štěstí se neodehrává na severní Moravě, ale na Mostecku. Jinak, podobně jako Sokol i Krobot natočil svůj filmový debut tam, kde to zná. A že se při tom obklopil vynikajícími herci DD (které zná), není nic nepochopitelného, protože běžní diváci v případě takového typu snímku logicky chodí především na herce. Holt už nejsou 60.léta.
Reagovat
Datum: 4.7.2014 14:15
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: Anonym
94
119
Ano, talentovaný Zdeněk Raušer předvedl v Divokých včelách vynikající výkon, zahrál "z celého srdce"; pak ještě Zuzana Krónerová. Ale jinak slabota. Označení naturščik nepovažuji za správné, vždycky musíte mít v sobě kousek herectví. Když píšete o 60. letech, tak v Černém Petrovi hráli samí "naturščici", i Vladimír Pucholt, vlastně v té době jen vyučený mechanik a student DAMU. „Slyšíš ten rozdíl, Ahóóój, Hoj“ Bylo by fajn, kdyby Zdeněk Raušer hrál v Divadle Šumperk, ten by to u nás rozsvítil!
Reagovat
Datum: 4.7.2014 18:35
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: kinderman
104
119
Je třeba definovat naturščika- což je do filmu obsazený neherec (resp. člověk bez herecké průpravy). Pojem nemá nic společného s tím, zda v někom to herectví je, nebo není a odpovídá jak angažování Raušera do Divokých včel, tak většině obsazení Černého Petra. Ale je pravda, že Forman (nebo spíš spoluautor Jan Novák) v biografii Co já vím? Vostrčila, Jakima, Matuškovou atd. označuje za neherce. Plno naturščiků/neherců (jak je libo) najdeme ve spoustě novovlnních filmů, včetně Intimního osvětlení, podle mě nejlepšího česko(slovenského) filmu vůbec.
Reagovat
Datum: 2.7.2014 04:05
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: Indian
105
108
Filmaři parazitují na mrtvole. Podívejte se na mrzáka a za tu podívanou nám zplaťte. My jsme ji ukradli ve Vikanticích. Nechutná zhovadilost pražských hyen živících se na chudácích ze zastrčené dědiny.
Reagovat
Datum: 4.7.2014 14:15
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: Anonym
92
149
Velmi trefné!
Reagovat
Datum: 22.7.2014 21:03
Titulek: Re: Díra u Vikantic
Autor: Anonym
64
109
Blbost s takovým přístupem to tu bude stát pořád za hovno - kvůli lidem jako vy hovada - dobře vám tak!!!
Reagovat
Datum: 30.6.2014 18:01
Titulek: Vikantice (13. července 2007)
Autor: Anonym
68
Tohle je nejchudší obec v republice!
VIKANTICE – Beznaděj, nezaměstnanost, sousedské problémy a stárnoucí populace. Malá vesnice Vikantice v Jeseníkách, která je podle posledních statistik nejchudší obcí v České republice, nemá do budoucna moc růžové vyhlídky. Tamní obyvatelé přesto věří, že se nepříznivá situace musí otočit.
Vikantice tak trochu připomínají vesnici duchů. Autobus sem zajíždí jednou denně, místní obchod se sotva uživí a před lety zkrachovala i hospoda. „Lidi si raději koupí levné krabicové víno a vypijí si ho doma,“ tvrdí Ladislava Plisková, která provozuje obchod se smíšeným zbožím uprostřed vsi. Nemají tu kanalizaci, vodu, plyn a vlastně jediné, co obci s 87 obyvateli patří, je místní hřbitov. „Každopádně aspoň víme, kam máme namířeno,“ říká s nadsázkou starosta Miroslav Kročil. Ten musí vystačit s rozpočtem zhruba 600 tisíc korun ročně. „Z toho přes sto tisíc dáme za odklízení sněhu, a za zbytek se toho moc vybudovat nedá,“ pokračuje starosta, kterého nejvíc trápí potíže s vodou. „Skruže pro horní část obce už se rozpadají, letos bychom je chtěli vyměnit. Na stavbu vodovodu bohužel nemáme,“ posteskl si.
A peníze není ani kde brát. Vikanticemi jen občas projede nějaký cyklista, kromě klidu a netknuté přírody nemají ani okolní vesnice turistům co nabídnout. „Je to tu zapomenutý kraj,“ přiznávají místní obyvatelé.
Více na:
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/14248/tohle-je-nejchudsi-obec-v-republice.html
Reagovat
Datum: 30.6.2014 18:04
Titulek: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: Anonym
110
106
Vikantice, které dříve nesly jméno Weigelsdorf, jsou malá horská obec, která se rozprostírá uprostřed Rychlebských hor v těsném sousedství Jeseníků. Leží v nadmořské výšce 613 metrů. Skoro tisíciletá historie vsi, jež náležela do Sudet a byla osídlena německým obyvatelstvem, byla násilně přerušena při odsunu drtivé většiny starousedlíků v roce 1945. Populaci téměř tisíce lidí nahradili rumunští Slováci, Slováci a obyvatelé různých částí republiky.
Zdejší rolníci si již v roce 1904 zřídili družstevní mlékárnu, po první světové válce zde pracovala továrna na lepenku a udržela se do roku 1948, v obci byl mlýn a pila, v okolí se těžila tuha. Ve vsi byly čtyři hostince a vše potřebné pro zpracování lnu. Německá sociální demokracie si své politické prvenství udržela i před rokem 1938.
V roce 1949 převzal zdejší pozemky staroměstský státní statek. Zastavena byla průmyslová výroba a po uzavření školy zůstal obci v roce 1990 jen jediný obchod se smíšeným zbožím (dnes je již zavřený). Dle Českého statistického úřadu měly Vikantice v roce 2009 jen 89 obyvatel průměrného věku 42,3 roků.
Více na:
http://www.vikantice.cz/
Reagovat
Datum: 2.7.2014 04:29
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: Podraz
104
101
Vikantice jsou analogie pro celou ČR. Němci uměli hospodařit obdivuhodně dobře v tak těžkých podmínkách a až to vzali do rukou domorodci tak z toho udělali spálenou zemi. Takže pražští "umělci" by měli udělat film o celé ČR, vyznělo by to nastejno. Němci mají umění hospodařit, píli, vytrvalost a pracovitost v genech. To se o nás říct nedá. Hned za námi následují nepřizpůsobiví. Zlikvidovat, zbourat, rozkrást, vybydlet-to je naše hoby. Co z ČR zbylo?
Reagovat
Datum: 2.7.2014 09:15
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: aNONYM
101
103
Všichni nejsme jako vy, já kolem sebe vidím i spoustu opravených a udržovaných baráků.
Reagovat
Datum: 3.7.2014 02:24
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: Dlohý
116
117
Potěmkinovec na REJi ještě žije a tvrdě udeřil fasádními argumenty.
Já zase vidím lidi v těch barácích.
Reagovat
Datum: 3.7.2014 07:56
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: aNONYM
108
117
Všichni nežijí jako vy a vaši sousedi.
Reagovat
Datum: 3.7.2014 11:36
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: Valda
91
Možná by bylo dobré, kdyby jste se více porozhlédl. Vaše generalizace je asi pod vlivem virtuální reality vytvořenou médii a s vaším masochismem
Reagovat
Datum: 4.7.2014 06:36
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: petr x
112
114
Podobných socialisticky zvelebených vsí je na Staroměstsku spousta..skoro se nechce věřit, co všechno dokázali za tak krátkou dobu soudruzi zlikvidovat...a není to virtuální, ale skutečná realita...
Reagovat
Datum: 5.7.2014 07:08
Titulek: Re: Weiglesdorf (Vikantice)
Autor: Valda
88
jeden koze a druhý o voze
Reagovat
Datum: 9.7.2014 10:19
Titulek: První ohlasy na Díru
Autor: kinderman
101
108
Tak po včerejším festivalovém uvedení tu máme první ohlasy.
Jan Gregor

http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/recenze-dira-u-hanusovic-ma-pravdu-i-kdyz-hodne-groteskni/r~3f944bae073111e48ade002590604f2e/

a Mirka Spáčilová

http://kultura.idnes.cz/prvni-dojmy-krobotova-filmu-dgd-/filmovy-festival-vary.aspx?c=A140708_212504_filmovy-festival-vary_spm#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

Dočkáme se po projekcích v našem kině také nějaké kritické reflexe v místním tisku?!
Reagovat
Datum: 9.7.2014 10:58
Titulek: Re: První ohlasy na Díru
Autor: Smyl Flek z Nohavic
98
To asi leda že by ses toho chopil sám a hodil to tu do listárny ;-D
Reagovat
Datum: 9.7.2014 11:50
Titulek: Re: První ohlasy na Díru
Autor: kinderman
96
S příchodem středního věku opouštím mladickou rozpálenost, jež mi velela bez nároku na odměnu suplovat za ty méně schopné. Takže zde na Reji se i nadále můžete (zdarma) těšit z mých drobných postřehů, glos a maxim, ale větší kritickou reflexi ať napíšou (nebo se o to aspoň pokusí) ti, kteří jsou za to placeni :-))
Reagovat
Datum: 9.7.2014 12:50
Titulek: Re: První ohlasy na Díru
Autor: Smyl Flek z Nohavic
92
104
Naprosto chápu :-)
V tom případě si zvědavě počkejme, jestli existuje vůbec někdo, kdo je za toto placen a zejména pak na to, jaká je úroveň jeho případné odbornosti ;-)
Reagovat
Datum: 9.7.2014 13:21
Titulek: Re: První ohlasy na Díru
Autor: kinderman
117
105
Placen je za to garant kulturní rubriky...co se týká odbornosti, vem to čert, nemusí jít rovnou o vystudovanou teatrologii nebo filmovou vědu, mně tady léta chybí byť i jen ten pokus zhodnotit kriticky cokoli (film, divadlo, výstavu, koncert...). Bez toho zůstává zdejší tisk nikoli jen krajový, ale přímo okrajový.
Reagovat
Datum: 3.8.2014 10:55
Titulek: Bez titulku
Autor: Alda
106
109
Vynikající film, ale určitě ne pro všechny. Divák zvyklý na akční tempo střihu se musí trápit, protože během jednoho záběru se vypráví několik příběhů současně a kamera se jen pootočí o 45 stupňů. Obvykle chtějí herečky vypadat na plátně dobře, zde se herci odevzdávají svým rolím natolik, že lze v sále cítit jejich pot. Úsporné dialogy v kombinaci s důsledně a přesně vykreslenými situacemi drží diváka v bolestivé realitě, kterou ne každý dokáže unést. Vlastně si divák rád řekne: "To je cizí realita nějaké zapadlé díry," ve skutečnosti je tou dírou u Hanušovic právě i Šumperk.
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na nový film MILADA, který kino OKO v Šumperku promítá 17. a 27. listopadu. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví film Milada?

A) o životě lékařky Emmerové
B) o životě političky Horákové
C) o životě malířky Gabrielové

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert rockové skupiny HORKÝŽE SLÍŽE, který se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu v DK Šumperk, vyhráli Jiří Hromada ze Šumperka, Milan Lichnovský z Mohelnice, Karolína Lukášová ze Starého Města, Jana Stuchlá ze Šumperka a Marek Štelc z Hrabišína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h.).