KULTURA

Den otevřených dveří a Den zaměstnavatelů na střední škole doprovodila kadeřnická soutěž

13. prosince 2017, 06:00, redakce, placená reklama
Den otevřených dveří a Den zaměstnavatelů na střední škole doprovodila kadeřnická soutěž Stovky návštěvníků přilákal Den otevřených dveří a Den zaměstnavatelů. Akce se odehrála 7. prosince na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku. Podívat se přišli především deváťáci zvažující volbu některého ze dvou desítek učňovských i studijních oborů, které škola nabízí.

 „Jsem rád, že se vás tu tolik sešlo. Náš průmysl potřebuje lidi s technickým vzděláním, a to ne pouze vysokoškoláky, ale také ty, kteří obsluhují stroje a rozumí jim,“ pochvaloval si na zahájení Petr Krill, předseda Grémia podnikatelů.
Jeho názor podpořil také místostarosta Šumperka Tomáš Spurný. „Každý den slýcháme v televizi a v rádiu, že chybí asi 200 tisíc pracovníků v průmyslu a řemeslech. Proto si myslím, že jste na správném místě,“ obrátil se Spurný k žákům a dodal: „Jsem rád, že v našem městě působí škola vzdělávající kvalitní absolventy, kteří doplňují stavy potřebných zaměstnanců.“ Martin Janíček, krajský zastupitel a člen školské rady, zdůraznil, že jednou z priorit Olomouckého kraje je podporovat učňovské školství. 
Veřejnosti se otevřela budova školy v ulici Gen. Krátkého i šumperský zámek v ulici Bulharské. Žáci a učitelé připravili prezentace učebních i studijních oborů. Návštěvníci ochutnali vánoční punč a cukroví, mohli se nechat učesat, zkoušeli smontovat stoličku, seznámili se s prací 3D tiskárny, sestavovali stavebnici Merkur, prohlédli si učebny i dílny, domů si pak odnášeli polaroidové snímky ze školního fotostánku.
Tradiční prosincovou akci doprovodila divácky atraktivní kadeřnická soutěž Color Cup. Budoucí kadeřnice vytvářely fantastické účesy ve stylu Mystic Gothic. „První kolo se odehrálo už v září, kdy se vybraly nejlepší účesy, na nichž pak žákyně dále pracovaly a usilovně trénovaly,“ objasnila Jitka Kuťáková, učitelka odborného výcviku. „Na vytvoření účesu měli soutěžící jednu hodinu. Dvě nejúspěšnější kadeřnice postupují na soutěž v Lanškrouně,“ řekla Zuzana Maturová, vedoucí kadeřnických pracovišť.
Mimořádnou pozornost návštěvníků Dne otevřených dveří přitahoval dva a půl metru vysoký dřevěný vánoční strom, vytvořený žáky oboru tesař. „Z třiceti kusů čtyřmetrových fošen jsme vyrobili sedm desítek komponentů, z nichž je stromek smontován,“ vysvětloval zájemcům učitel odborného výcviku Kamil Janků, když umísťoval na špici obrovskou betlémskou hvězdu.
Netradičně provedený symbol Vánoc pak v přírodním duchu vyzdobili žáci a učitelé oborů obchodník a prodavač.
Součástí prezentační akce byl také Den zaměstnavatelů, na němž se předvedly firmy působící v regionu, a konference o odborném školství. Část prostředků na představení veřejnosti škola získala díky vítězství v krajském kole soutěže Den odborných dovedností, pořádané Domem zahraniční spolupráce. 
 „Peníze jsme použili mimo jiné na zaplacení autobusů, které přivezly žáky základních škol z regionu,“ uvedla ředitelka školy Irena Jonová. „Jsem ráda, že se nám podařilo ve spolupráci se zaměstnavateli, kteří se podílejí na odborném výcviku žáků strojírenských oborů a oborů elektro, zorganizovat konferenci na téma Kvalitní odborné vzdělávání = spolupráce školy a zaměstnavatelů. Cílem jednání bylo vytvoření poradního sboru zaměstnavatelů, který by měl zintenzivnit propojení školy a firmem v rámci odborného vzdělávání. Konference se konala i za podpory Úřadu práce v Šumperku a v Olomouci, za podpory Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory, Města Šumperka a zřizovatele Olomouckého kraje,“ řekla Jonová.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.