KULTURA

Den architektury se vrací. Loňský ročník aspiruje na prestižní ocenění

27. září 2017, 12:00, Ondřej Polák
Šumperk - Loni se podařilo skupině architektů ve spolupráci se Šumperským okrašlovacím spolkem zapojit Šumperk do celostátního Dne architektury, který se každoročně koná na přelomu září a října. V případě Šumperka je ovšem jednotné číslo v názvu zavádějící. Den architektury v Šumperku trval 5 dnů, kromě přednášek, workshopů a projekcí přivezl i Davida Vávru a „ozdobil“ centrum města velmi netradiční stavbou.

Šumperk loni nabídl nejrozsáhlejší program po Praze a Brnu a jeho vstup mezi architektonicko-aktivistickou elitu stvrdil i fakt, že se pořadatelé dostali mezi sedm finalistů Ceny Rudolfa Eitelbergera. Tato cena se uděluje pouze jednou za dva roky za kvalitní realizace v oblasti architektury a památkové péče. „Je to poprvé od vzniku ceny v roce 2008, kdy se mezi architektonickými realizacemi prosadila nějaká akce, ale svým rozsahem a kvalitou si o to Šumperáci řekli,“ uvedla za za organizátory soutěže Martina Mertová.

Setkání v nádražní výtopně

Letos nabídne Den architektury v Šumperku třídenní program od 30. září do 2. října. „Oproti prvnímu ročníku jsme akci pro letošek zredukovali. Děláme teď s okrašlovacím spolkem v podstatě jednu akci měsíčně, kromě toho se snažíme posouvat naše dlouhodobé projekty, takže na větší rozsah už nemáme kapacitu,“ říká předseda spolku Radek Auer.
Zlatým hřebem letošního programu bude Šumperský večer architektury, pro který se pořadatelům podařilo získat díky vstřícnosti Českých drah prostor výtopny na šumperském nádraží. „Jedná se o tu atypickou kulatou stavbu, kterou Šumperáci znají, když projíždí kolem Prametu, ale kromě modré armády nikdo z nich ještě nenakoukl dovnitř,“ říká architekt Vít Janků, který spolku s realizací akce pomáhá.
V první části večera se představí Jiří Pelcl, rodák z Postřelmova, bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který v letošním roce obdržel prestižní světovou cenu Red Dot Design Award.
Ve druhé části večera se pak bude volně diskutovat o aktuální situaci architektury a urbanismu v Šumperku.

Jak je na tom Šumperk?

„Snažíme se na akci sezvat všechny, jimž se slova architektura a Šumperk nějakým způsobem promítla do života,“ podotkl Radek Auer a dodal: „Chceme je zapojit do diskuze o tom, jak na tom dnes město Šumperk je.“
Podrobný program najdou zájemci na Denarchitektury.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2017 13:03
Titulek: A co spolek už udělal nového?
Autor: Architekt z hlubin
170
..zapojit do diskuze o tom, jak na tom dnes město Šumperk je..je blbě, staré budovy jsou pěkné a co by v Šumperku mělo být podle spolku pěkné? Spolek nemá co ukázat a jen hledá historické objekty a dělá se nimi slavný. Jestlipak jste do výtopny pozvali někoho kdo tam pracoval? Šumperk vypadal pěkně za války a po válce byl přistěhovalci postupně chátral. Třeba funkčí meteostanice v parku u Barborky vzala po válce za své velice rychle. Dejte sem odkaz co jste za dobu svého působení zkrášlili a nekraďte minulost.
Reagovat
Datum: 27.9.2017 13:27
Titulek: Re: A co spolek už udělal nového?
Autor: Mato
47
173
Člověče Vy musite být velký nešťastník. Nic nedělat a ještě plivat na někoho, kdo se snaží a obětuje svuj čas a penize pro ostatńi ... ach jo
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).