ZPRÁVY

Další předjíždění, další mrtvý člověk

23. září 2014, 12:00, jak
Hanušovice - Smrtí chodce skončila dopravní nehoda, která se ve čtvrtek 18. září odehrála mezi Raškovem a Hanušovicemi. K události došlo podobně jako před několika týdny při havárii na Zábřežsku.

 „Řidič vozidla Hyundai na přímém úseku předjížděl vozidlo BMW. Při předjíždění vjel do protisměru, kde se levou části auta střetl s chodcem jdoucím po levé straně silnice,“ popsala tragické okamžiky mluvčí policie Marie Štrbáková. Šestašedesátiletého muže odhodil náraz do příkopu, mnohačetným zraněním na místě podlehl. K nehodě došlo před osmou hodinou večer, řidiče policie podezřívá z trestného činu usmrcení z nedbalosti.

Mrtvých přibývá

Před čtyřmi týdny zahynula na silnici mezi Zábřehem a Libivou starší žena. Při předjíždění kombajnu do ní v protisměru narazil osobní automobil. Jeho řidič cyklistku přehlédl přesto, že jela na řádně osvětleném kole. Za výše zmiňovaný trestný čin hrozí řidičům v obou případech až šest let odnětí svobody.



Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.9.2014 13:42
Titulek: Chodec (osoba odborně nezpůsobilá pro silniční provoz) jde
Autor: Jarda
174
100
a školený řidič v autoškole ho přesto zabije? Tak ať si to jde odsedět (ale 6 let je pro takové málo) a pak platí klidně do finančního zruinování své osoby.
Reagovat
Datum: 23.9.2014 23:09
Titulek: Re: Chodec (osoba odborně nezpůsobilá pro silniční provoz)
Autor: Smyl Flek z Nohavic
147
118
Koukám, že tvoje názory se v tomto s ubíhajícími léty nijak nemění... A co takhle pozavírat preventivně všechny řidiče? Na doživotí. To by bylo asi úplně ideální, ne?
Reagovat
Datum: 24.9.2014 00:50
Titulek: Re: Chodec (osoba odborně nezpůsobilá pro silniční
Autor: Jarda
131
113
Stačí ty, kteří (jako v tomto případě) zraní nebo zabijou chodce, i když chodec splní všechny povinnosti dané zákonem o provozu na pozemních komunikacích. A to, že chodce řidič neviděl, není u soudu omluva, ale spíš přitěžující okolnost.
Reagovat
Datum: 24.9.2014 08:33
Titulek: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: Smyl Flek z Nohavic
115
109
Kdy už ti konečně dojde, že povinnost chodců chodit po levé straně, nemá nic společnýho s žádným řidičem? Z pohledu řidiče je přece úplně jedno, po jaké jde chodec straně. Z pohledu řidiče je chodec stojící objekt. A jestli ten objekt stojí čelem tam nebo onam nemá z pohledu řidiče vůbec na nic vliv.
Reagovat
Datum: 24.9.2014 10:23
Titulek: Re: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: Jarda
113
120
Právě že má, zejména u soudu to řidičovi jedno nebude - jestli šel chodec po pravé straně, šel špatně a za své zranění si může spoluvinou (jak procentuelně velkou určí soudní znalec); jestli šel ale po levé, tak je vinen téměř 100% řidič a o to vyšší dostane trest (potvrzeno spolužákem, který pracuje jako dopravák). Jinak jak měl konkrétně chodec z článku vědět, že někdo někoho předjíždí? Vidět dozadu je fyzicky nemožné.
Reagovat
Datum: 24.9.2014 11:07
Titulek: Re: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: Smyl Flek z Nohavic
128
113
Přesně. Takže kdyby tento chodec šel opačným směrem a šel by chybně po pravé - byl by teda přesně na tomtéž místě jen čelem na opačnou stranu - měl by mnohem větší šanci přežít. Nejspíš by k žádné nehodě ani nedošlo. To jen dokazuje, že zákony nejsou nadevše. A kdyby náhodou i přes jeho evidentní větší šanci na přežití k něhodě došlo, řidič by byl potrestán nižší sazbou. A to přes to, že by ten řidič udělal všechno úplně stejně. Já naivně pevně doufám, že naše soudy nefungují tak debilně, jak říkáš. Snad přihlížejí i k různým okolnostem.
Každopádně z toho tvýho prvního příspěvku jsem získal dojem, že podle tebe si řidič zaslouží zlynčovat za to, že srazil chodce, kterej šel po levé. Zatímco kdyby na tomtéž místě šel chodec po pravé, zasloužil by řidič trest menší. A to prostě nechápu. Řidič by měl být potrestán přece za to, že něco provedl. Udělal chybu, za kterou musí být potrestán, aby ji už příště neudělal. A on udělal přece v obou případech úplně totéž. Jakto, že v jednom případě je ta chyba větší a ve druhým menší? Jakto, že (podle toho tvýho prvního příspěvku) v jednom případě je řidič tím největším hajzlem, kterej si zaslouží maximální trest a v tom druhým případě ne? Když je to pořád ten samej řidič, kterej se zachoval pokaždé naprosto stejně?
Reagovat
Datum: 24.9.2014 20:42
Titulek: Re: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: LH
114
114
Ono jestli se tomu vůbec dá říkat chyba řidiče, jde spíš o nešťastnou náhodu, takhle aby se každý bál ve tmě předjet traktor, cyklistu, vyhnout se překážce atd, chodec v tmavém oblečení není v hodinu kdy se to stalo vůbec vidět, přičemž všichni ostatní účastníci silničního provozu musí být osvětlení, proč teda né ten chodec (aspoň reflexní prvky), já vím "to zákon neukládá, to není v zákoně" ale stačí ten selský rozum který by nám měl říct, ve tmě nejsi vidět, udělej vše pro to ať tě někdo nešťastnou náhodou nezabije . Řidič dozajista až do nárazu ani netušil že je něco špatně. Sám vím jaký to bylo když zaměstnanci VABu Rapotín šly (jely na kole) z odpolední po rapotínské a slovo osvětlení jim nic neříkalo, dodnes nevím jak jsem se tomu volovi vyhnul.
Reagovat
Datum: 26.9.2014 21:59
Titulek: Re: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: Smyl Flek z Nohavic
112
124
Je to přesně jak říkáš. Někdy ten řidič prostě nenadělá nic. Na druhou stranu si ale musí každej řidič uvědomovat, jakou má v rukách zbraň a opravdu by se měl pořád tak trochu bát a být stále ve střehu. Totéž ale platí i o chodcích. Proto mě tak vytáčí lidi typu Jardy, kterej tu opakovaně vyzdvihuje, že nejdůležitější je, aby šel chodec po levé. Tím splnil všechny zákonné povinnosti a je prostě z obliga. Reflexní prvky mít nemusí, rozhlížet se taky nemusí a kdyby se na něj řítilo auto, tak by asi ani neuskočil, protože přece když jde po levé krajnici, tak jde správně a povinnost uskočit před autem už mu zákon neukládá. Je mu asi jedno, že zařve, hlavně když to podle zákona nebude jeho vina a odskáče si to řidič, kterýho by pak za to zavřel na doživotí a finančně zruinoval celou jeho rodinu.
Reagovat
Datum: 29.9.2014 08:58
Titulek: Re: Jojo, furt ta samá písnička...
Autor: Anonym
183
106
Proč tady furt plácáte o levé straně ... ano, vyhláška to nařizuje, ale proč? PROTO, že chodec (vlevo) vidí protijedoucí auta (vpravo) a má tudíž 100% přehled o situaci a jako účastník provozu svým jednáním má taktéž předcházet všemu, co by ohrožovalo (nebo omezovalo) dopravu. Takže stojící babka v dopravním pruhu, která neuhne na krajnici nebo případně na okraj příkopy, aby si náhodou neušpinila botky od prachu nepotřebuje komentář. Proto chodec chodí vlevo, aby se mohl uhýbat těm co ho nevidí ... v tomto případě, ale nemohl vidět dozadu a měl smůlu (otázkou je jak moc zasahoval do pruhu, když přece proti němu nic nejelo ... zažil jsem, nic proti nejede, tak jdou i tři "sebevrazi" vedle sebe)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).