ZPRAVODAJSTVÍ

Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu

12. března 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu Okres – Zatímco v mnoha jiných městech a obcích regionu se lidem poplatky za odvoz popelnic letos zvedly, v Bludově a také v Malé Moravě nikoli. Zmiňované obce totiž zavedly revoluční systém třídění, kdy pomocí počítačů sledují množství netříděného i separovaného odpadu. Obyvatelé tak mohou na poplatcích ušetřit stokoruny.

„Každý pytel na plast a popelnice má svůj čip. Pomocí speciální aplikace dokážeme zjistit, kolik odpadu lidé vytřídili, za což jim přidělujeme body. Podle toho, kolik bodů nasbírají, jim snižujeme poplatky za svoz odpadu,“ vysvětluje fungování systému starosta Malé Moravy Antonín Marinov.
V obci se do třídění zapojila více než polovina obyvatel. „Na poplatcích za odpad jim budeme vracet v úhrnu zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedl Marinov.

V Bludově začali využívat stejný model vloni. I tam jsou s ním spokojení. „Přes počáteční pochyby se ukázalo, že systém opravdu funguje. Kdo minulý rok dobře třídil, měl poplatky za odpad nižší třeba o dvě stě korun,“ dodal starosta Bludova Pavel Ston.

Administrativně není přechod na elektronický monitoring popelnic nijak náročný. „Žádná hrůza to není ani po finanční stránce. Ačkoli si můžete najmout firmu, která všechno udělá za vás, my jsme si celý monitorovací systém zařídili sami. Na víc jsme museli pořídit jen jeden počítač,“ dodal Marinov.


Ilustrační foto: redakce

Třídění odpadu jde dělat levněji, než je tomu běžné ve většině měst a vesnic. Cestu ukazuje třeba Malá Morava.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.3.2019 09:51
Titulek: Hra na spravedlnost
Autor: Vlado
33
Ono to dopadne tak, jak dopadají soutěže ve sběru papíru ve školách. (Tatínek doveze za své dítko do školy firemní odpadový papír a dítko slavně zvítězí a dostane věcný dar).
Nevím, kde nastane ta úspora, možná obec dostane větší odměnu od Ekokomu.
No a pan redaktor nám zapomněl sdělit, v kterýchže obcích se poplatek zvýšil.
Reagovat
Datum: 13.3.2019 16:52
Titulek: Re: Hra na spravedlnost
Autor: Paul
souhlas
30
nesouhlas
32
Nedopadne. System je nastaven tak, ze pokud neprodukujete systemem dany prumer, nedostanete zadne ekobody. Rozumejte, prestanete produkovat dostatecne mnozstvi plastoveho odpadu, protoze prestanete kupovat PETky, a jste v haji, protoze porad produkujete papir a komunal. Prestanete produkovat odpad obecne a jste v haji zase, zadny ekobody. Za me opravdu velmi prinosne.
Reagovat
Datum: 14.3.2019 08:31
Titulek: Re: Hra na spravedlnost
Autor: Vlado
10
Ta vaše poslední věta je ironická.

Pro mě náklady ve výši 50 Kč/rok na poplatníka a více jsou zbytečně vynaložené prostředky. "Hra na spravedlnost nebo pokus o změnu vzorců chování poplatníků" je za tyto vynaložené prostředky mrháním peněz a je to umělá práce s velmi pochybným výsledkem.
Reagovat
Datum: 14.3.2019 20:36
Titulek: Re: Hra na spravedlnost
Autor: Paul
26
Ano, je ironicka.

V podstate jde o to, ze nekteri lide plati nejake podivne firme za to, ze tridi odpad, a ta podivna firma si uctuje odmenu za sve sluzby nikoliv podle poctu lidi do toho nesmyslu prihlasenych, ale podle poctu lidi v obci, cimz ji platime i my vsichni ostatni, kteri tridime bez toho, abychom museli nekomu platit. Navic je ten system silne nespravedlivy, viz vyse - neprodukuji odpad = zaplatim stejne jako nekdo, kdo pod svym ID odevzda kamion plastu z prace, za ktery navic obec dostane spoustu penez. Na hlavu postavene.
Reagovat
Datum: 12.3.2019 12:14
Titulek: Zdražení
Autor: Hosa
37
Take by me zajimalo ve kterych obcich zvedli poplatek za odpad, protoze ja o zadne nevim, prestoze se zvedly mzdy za posledni roky m o desitky procent a sluzby svozovych firem taky, tak mesto Sumperk ma poplatek pet let stejny.
Reagovat
Datum: 13.3.2019 16:48
Titulek: Snizeni ceny v Bludove??? Nesmysl
Autor: Paul
37
Absolutne neni pravda, ze by se v Bludove snizila cena za svoz odpadu. Vloni jsme platili 450Kc na osobu, na letosek je cena stanovena na 595Kc kvuli zvyseni nakladu na svoz. Nedivim se, v Bludove muze byt cca 1.000 domacnosti, jen odhaduju, poplatek uzasnemu MESOH systemu bude pravdepodobne stejny jako jinde, tedy 50.000Kc rocne, nekdo to proste zaplatit musi, takze 50Kc na domacnost jde lidem, o kterych si opravdu myslim svoje. Tridim cely zivot a skutecne k tomu nepotrebuji nejakou podivnou firmu, ktera podle nemene podivneho klice urci, jestli produkuji ten spravny pomer mezi komunalnim odpadem, papirem a plasty, a podle toho mi treba par desetikorun slevni. A jeste k nakladum, docela by me zajimalo, na kolik prijde lidska sila, ktera musi kazdy pytel prohlednout, zvazit a zapsat, to rozhodne neni zadarmo. Btw. v tzv. inventure stanoviste udavate krome jmena, prijmeni, telefonu a mailu i sve datum narozeni, opravdu by me zajimalo proc, a odeslanim souhlasite s podminkami, ve kterych je mj. napsano, ze vase udaje budou pouzity k marketingovym ucelum, a taky ze kdykoliv na vyzvani umoznite vstup "lidovym komisarum" za ucelem kontroly vaseho stanoviste. Zasnu, na co vsechno lide pristoupi za hodne obecny slib slevy ve vysi par desetikorun. Ovsem ve jmenu ekologie samozrejme...
Reagovat
Datum: 13.3.2019 20:29
Titulek: v Šumperku slibovali zrušení poplatků za odvoz popelnic
Autor: Židáčiska
40
v Šumperku slibovali před říjnovými volbami 2018 (před půl rokem) voličům zrušení poplatků za odvoz popelnic Babišovci a lidovecké klony KDU-ČSL-TOP09-STAN.

Ale jen co je místní hlupáci navolili na radnici, nezrušili nic, na zasedání dne 13. 12. 2018 odhlasovali vyhlášku s účinností dnem 1.1.2019, že poplatek bude i nadále 612,- Kč. Pod vyhláškou podepsáni starosta Tomáš Spurný (KDU-ČSL) a Irena Jonová (ČSSD)
https://m.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=407662

Volební program pro komunální volby 2018
Hnutí ANO 2011 Šumperk
- Budeme podporovat systém svozu odpadu, který bude zvýhodňovat občany, kteří třídí odpad a šetří tak životní prostředí.
- Zrušíme poplatek za svoz komunálního odpadu pro děti do 3 let.
Šumperáci (TOP09 a STAROSTOVÉ)
- Zrušení složenek za odpady - revoluci v odpadovém hospodářství je možné zahájit zrušením zbytečné byrokracie.
https://www.facebook.com/anosumperk/photos/a.1449346098635751/2221649144738772/?type=3&theater
Reagovat
Datum: 13.3.2019 22:42
Titulek: Re: Snizeni ceny v Bludove??? Nesmysl - OPRAVA
Autor: Paul
38
Obec Bludov nezverejnuje na webu smlouvy (podivne...), nicmene nasel jsem ted podobnou smlouvu s jinou obci, kde je stanovena cena 2.5Kc bez DPH / clovek / mesic, tedy to neni tech 50Kc na rodinu rocne, odhadnutych vyse, ale 120Kc + DPH. A to se vyplati...
Reagovat
Datum: 13.3.2019 20:03
Titulek: Chazarská kleptokracie.
Autor: citizen.
33
V Šumperku vládnou TOP09 a Starostové (společná kandidátka Šumperáci) a co že měli tito Šumperáci ve volebním programu 2018: "bod 6. ZRUŠENÍ SLOŽENEK ZA ODPADY - revoluci v odpadovém hospodářství je možné zahájit zrušením zbytečné byrokracie."

Podvádějící, ulhaní Chazaři.
Reagovat
Datum: 13.3.2019 21:08
Titulek: Šumperk, zvaný v 19. století Malá Vídeň
Autor: SUEZ v Šumperku
41
Zatímco ve Vídní staví městské byty a mají jich dostatek, tak mladí v Česku, pokud nechtějí žít u rodičů nebo pod mostem, jsou nuceni si vzít hypotéku a zadlužit se na celý život, pokud na půjčku vůbec dosáhnou.

O 200 kilometrů na jih, ve Vídni, mají nájemných bytů dostatek a za regulovanou cenu. Na nájem dají jen 20% z příjmu.

Na co se ve Vídni podíváte, všechno patří městu: všechna parkoviště, odtahová služba, popeláři, vodovody, kanalizace, dodávky elektřiny, plynu.

Město Vídeň má tím dostatek prostředků na investice. Protože neplatí za předražené veřejné služby zlodějům, zde v Šumperku rothschildovskému francouzskému SUEZu, svoz popelnic v Šumperku dělá akciová společnost SUEZ Využití zdrojů a.s., Praha - Vinohrady, Španělská 1073/10.

Francouzská korporace SUEZ za pomoci bývalého starosty a senátora Zdeňka Brože (nezávislá volba, nezávislý za KDU-ČSL) a místostarosty Tomáše Spurného (KDU-ČSL) a dalších korupčníků zastupitelů uchvátila v Šumperku tři nejdůležitější veřejné služby a inkasuje z nich tučné veřejné peníze a tučné zisky.

a) Vodárenství na okrese Šumperk provozuje Šumperská provozní vodohospodářská společnost ŠPVS a.s., vlastníkem 100 % akcií ŠPVS je od roku 2001 SUEZ Water CZ (dříve se jmenovala ONDEO), dceřiná společnost SUEZu. Obchodněsprávní ředitel ŠPVS, s plnou mocí zastupující akcionáře SUEZ ENVIRONNEMENT se sídlem Tour Cb21, 16, Place De L ́Iris, 92040 Paris La Defense Cedex France, je dlouholetý (do loňska) šumperský zastupitel Jan Havlíček (Brožova Nezávislá volba). Generálním ředitelem ŠPVS je Radim Jirout (ODS), zastupitel ODS v zastupitelstvu Ústí nad Orlicí. Kupujeme naši moravskou vodu od SUEZu, vodné a stočné je šokujících 91,67 Kč Kč/m3, v roce 2016 to bylo 80,99 Kč. Vodné a stočné je na okrese Šumperk dražší než v řadě západoevropských velkoměst, např. dražší než v Paříži. V Novém Malíně je vodné a stočné 48,- Kč, tam ale provozují sami, nikoli ŠPVS (SUEZ). Dne 2. 4. 2001 francouzská společnost ONDEO Services S.A. koupila 57,08 % akcií Šumperské provozní vodohospodářské společnosti, a.s. od společností CONTO a.s. a CONTO GROUP, a.s., předsedou představenstva společnosti CONTO GROUP a.s. Vratislav Kutal (ve vězení za vraždu), místopředsedou představenstva Radomír Paclík (správce Kutalova majetku), předsedou dozorčí rady Milan Šišma (ve vězení za vraždu), členem dozorčí rady Alois Mazák, bývalý ředitel odštěpného závodu 09 Šumperk, státní podnik SmVaK Ostrava, který vypracoval privatizační projekt.

b) Uchvátili letní a zimní úklid ulic a chodníků v Šumperku. V červnu 2016 SUEZ koupil úklidovou firmu EVJÁK od Stanislava a Věry Evjákových včetně zakázky od města Šumperk "Údržba veřejných komunikací, chodníků a příslušenství". Doba trvání zakázky od 01/09/2014 do 1/08/2020, cena 96 421 792,80 Kč bez DPH, datum uzavření smlouvy města Šumperk s Evjákem těsně před minulými obecními volbami, 20.08.2014. SUEZ Technický servis s.r.o., Hybešova 523/10, 787 01 Šumperk (dřívější název EVJÁK s.r.o.) dostal v roce 2016 na úklid veřejných komunikací a chodníků od Šumperka 18 MILIÓNŮ KORUN a z nich vytvořil zisk 5 MILIÓNŮ KORUN (přesně 5.151.605 Kč, viz účetní závěrka, sbírka listin v obchodním rejstříku). Z 18 miliónů od daňových poplatníků tak shrábli zisk 5 milionů do své kapsy a nevynaložili je ani na úklid města, ani na mzdy metařů. To je úžasná ziskovost, panečku, 27 %!

c) Svoz komunálního odpadu (popelnic) v Šumperku zajišťuje SUEZ Využití zdrojů a.s., dřívější název SITA CZ. SUEZ koupil v roce 2001 firmu SITA CZ od dnešního kancléře prezidenta Zemana Vratislava Mynáře. SITA CZ měla 5letý kontrakt v Šumperku od 1.07. 2012 do 30.06.2017, cena zakázky 56 milionů korun. Další 5letou zakázku na období od 1.07. 2017 do 30.06.2022 opět získala SITA CZ, nyní s novým jménem SUEZ Využití zdrojů. Předpokládaná hodnota zakázky byla 60 milionů korun bez DPH, ale šumperská radnice jim pinkla rovnou o šest melounů víc, cena 65 927 620,- Kč, datum uzavření smlouvy 14.04.2017. https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form03/Display/22107

Francouzskou společnost SUEZ založil v roce 1858 Lionel de Rothschild pro stavbu Suezského průplavu a Rothschildové dodnes kontrolují obří nadnárodní skupinu SUEZ přes neprůhlednou síť svých společností a fondů. Francouzský stát drží třetinu akcií SUEZu, Macron chce státní podíl privatizovat. Generální ředitelkou SUEZu (ENGIE) je Isabelle Kocher, bývalá zaměstnankyně Compagnie Financière de Rothschild. SUEZ ovládá trh s vodou a trh s odpady v mnoha zemích světa, zabývá se také energetikou.
Reagovat
Datum: 14.3.2019 08:22
Titulek: Re: Šumperk, zvaný v 19. století Malá Vídeň
Autor: Valda
26
Zastydlý trochu znalý komunista nás poučuje, nicméně již poněkolikáté byl upozorněn, že Vraťa nikdy nevlastnil firmu, kterou SITA zde koupila. Podobných jakoby přehmatů výše uvedený článek obsahuje více.
Reagovat
Datum: 14.3.2019 18:57
Titulek: Ach, jak naivní, Valdo, či jste zainteresován v mafii?
Autor: obří ODS mafie
32
V odpadové mafii začínali před 20 lety Langerův (ODS) bílý kůň - podnikatel Ivan Kyselý z Olomouce a Zemanův kancléř Vratislav Mynář z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Součástí společnosti RCP bylo dalších osm firem roztroušených po celé Moravě, včetně RCP - Recycling park Šumperk, s.r.o., i tuto šumperskou pobočku spoluvlastnil Mynář přes P.F.Invest, s.r.o. a RCP - Recycling park, s.r.o. Z dokumentů dostupných v obchodním rejstříku lze vyčíst, že v době Mynářova spoluvlastnictví firmy Sita Moravia (před tím pojmenované jako RCP – Recycling park), skupina firem včetně osmi „dceřinek“ vlastnila aktiva až ve výši 300 milionů korun. Kdepak v 90. letech přišli ke 300 milionům korun?!
"O Mynářovu společnost pak na přelomu milénia projeví zájem francouzský gigant Suez Environnment. Stěžejní moment nastává v roce 2001. Akcionáři se rozhodnou firmu RCP Recycling park prodat belgické společnosti Européene de Services, spadající pod francouzský Suez. Firma posléze mění název na Sita Moravia. K 31. 12. 2005 došlo k fúzi se společností SITA a.s., která je vlastněna společností se sídlem v belgickém Bruselu. Dnes Mynář transakci označuje za životní obchod, na kterém vydělal stovky milionů."
Mynářův výdělek snů
http://ceskapozice.lidovky.cz/mynaruv-vydelek-snu-0lf-/tema.aspx?c=A150121_221444_pozice-tema_houd
https://demagog.cz/vyrok/11702

Podnikatel Kyselý řídil olomouckého policistu Kadlece
Řady loajálních lidí chtěl policista Karel Kadlec rozšiřovat. "Prosazoval podle spisu do budoucna na post šéfa brněnské GIBS Radomila Cikryta ze služby kriminální policie Šumperk."
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/scenare-ze-spisu-jak-podnikatel-kysely-ridil-policistu-kadlece-20160203.html

A od té doby se chobotnice ještě rozrostla. Kyselého a Langerova firma IES Moravia Real koupila od města Olomouc šest památkově chráněných paláců, postavili si sportovní areál ve Vésce Resort Véska s.r.o. a prodali ČEZu projekt obří solární elektrárny v jihočeském Ševětíně za 2,5 miliardy, firma IES Recycling.
Kde na nákup akcií IES Moravia Real vzal Ivan Langer (ODS) 40 milionů? „Vzal jsem si úvěr,“ vzkázal Íčko Lidovým novinám v roce 2015 a jakékoliv další podrobnosti odmítl rozebírat. Třeba z čeho vysoký úvěr bude splácet, když firma sice disponuje stamilionovým majetkem, ale její výsledek hospodaření se pohybuje vždy v jednotkách milionů pod nebo nad nulou. Na splátky si tak bude muset vydělat jinde. „Rozumím tomu, že je to možná pro vás těžko představitelné, leč mé dosavadní (a věřím, že i budoucí) příjmy mi to umožňovaly a umožňují. Vy nejste a nemůžete být autoritou, které bych to měl prokazovat,“ napsal tehdy redakci v e-mailové korespondenci Langer.
Velcí hráči. Dvojice Kyselý - Langer točí stamiliony v realitách
https://www.lidovky.cz/domov/duo-k-l-toci-miliony-v-realitach.A151015_173139_ln_domov_ELE
Kdo měl to štěstí nebo známosti a dokázal před lety prodat firmě ČEZ solární elektrárnu Ševětín za 2,5 miliardy korun: kmotři z ODS Ivo Rittig a Ivan Langer. Jenže v únoru 2019 policie pod vedením Babišovy služky Bradáčové obvinila jenom tři lidi z dodavatelských firem, konkrétně na Milana Bednáře a Radka Machačku z Mapra a Renatu Přikrylovou z IES Recycling, a dva tehdejší manažery ČEZ.
https://www.e15.cz/domaci/stomilionovy-podvod-policie-navrhla-obzalovat-pet-lidi-spojenych-s-fotovoltaickou-elektrarnou-sevetin-1356180
Reagovat
Datum: 14.3.2019 19:10
Titulek: IES Recycling = Kyselý + Mynář
Autor: obří ODS mafie
31
"Majetkově neprůhlednou IES Recycling v roce 1997 spoluzakládal právě Kyselý. U jejího zrodu stál i dnešní hradní kancléř Vratislav Mynář."
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mynar-Langer-a-Hava-Policie-proveruje-fotovoltaicke-elektrarny-a-narazila-na-velka-jmena-411253

Všechny tyto kauzy v podstatě mnoho let pauzírují, protože České republice vládne premiér gigazloděj tunelář Andrej Babiš, předtím Sobotka & Babiš, předtím ODS & TOP09 a organizovaný zločin zcela prorostl českým státem.
Reagovat
Datum: 15.3.2019 08:40
Titulek: No vy jste posedlý stihomann
Autor: Vlado
32
RCP - Recycling park Šumperk, s.r.o., vlastnil ing. Vladimír Pavlík a nějakej rakušák. No a pokud je mi známo, tak Mynář byl zaměstnancem ing. Pavlíka na velmi významném postu.
Reagovat
Datum: 14.3.2019 08:31
Titulek: Re: Šumperk, zvaný v 19. století Malá Vídeň
Autor: Jimbo
32
tebe musi hodne tlacit boty co? tolik zavisti se jen tak nevidi
Reagovat
Datum: 15.3.2019 18:50
Titulek: Je to naprostý nesmysl
Autor: občan Bludova
53
Možná by se měl pan Kropáč podívat do Bludova a zeptat se přímo občanů. Možná by zjistil úplně opačný názor. Systém který mě nutí produkovat plastový a jiný odpad abych získal co nejvíce ekobodů je podle mě špatný. Nekupuji pokud možno plasty, tudíž je i minimálně vyhazuji, samozřejmě tříděné a tím pádem mám málo ekobodů a platím za odpad paradoxně víc i když vyhazuji méně. A kde přišel pan redaktor na informaci že se v Bludově nezdražovalo to opravdu nevím. Zdražovalo a máme jeden z nejdražších poplatků z okolních obcí. Pro mě naprostý nesmysl. Ospálek
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.