KULTURA

Člověk tvůrce. Příběh čtvrtý: kov

22. října 2012, 07:39, redakce, MB
Šumperk – Celodenní akce nazvaná „Den železný, měděný a zlatý“ zahájí ve čtvrtek 25. října v 9 hodin již čtvrtou výstavu z cyklu Člověk tvůrce. Pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku tentokrát představí expozici o využití kovů v dějinách lidstva.
Vyhledávání a těžba nerostů, úprava a čištění rudy, tavba kovů, zpracování a prodej výrobků – tato hierarchie nepředstavuje pouze dělbu práce v těžebním a kovozpracujícím průmyslu, ale i jednotlivé části výstavy Člověk tvůrce, příběh čtvrtý: kov.

Kov jako materiál člověka doslova provází dějinami. Vždyť právě objevování a používání kovů dalo názvy jednotlivým úsekům lidské historie. V úvodu archeologické části výstavy se návštěvníci ocitnou v době měděné. „V posledních letech se podařilo získat několik vzácných měděných nálezů, které budou na výstavě vůbec poprvé prezentovány veřejnosti,“ láká zájemce o historii archeolog Jakub Halama. Bronz a železo pracovníci muzea představí nejen jako materiál pro výrobu šperků a oděvních doplňků, ale i nářadí, zbraní, plechových nádob a koňských postrojů.

Expozice přiblíží i vývoj kovozpracující profesí. „V málokteré profesi došlo ve středověku k takové specializaci výroby jako právě u kovů. Běžné výrobky ze železa určené zejména k práci v zemědělství a pro venkovské domácnosti zvládal vesnický kovář. Ve městech se však kovářství členilo podle druhů výrobků na kovářství, zámečnictví, cvočkařství a jiné,“ nastiňuje etnografka muzea Mária Kudelová. Mezi exponáty nebude chybět například model čela štoly, nářadí k těžbě či tavicí pece. Nejobsáhlejší část výstavy se bude věnovat zpracování kovu do konečné podoby výrobků.

V minulých letech mohli návštěvníci zhlédnout expozice věnované kameni, dřevu a hlíně. I ta nadcházející, zaměřující se kovy, bude prezentovat geologické, archeologické, etnografické, historické a umělecké fondy sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho přidružených zařízení. Zájemci ji mohou navštívit až do 3. února 2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.