KULTURA

Člověk tvůrce. Příběh čtvrtý: kov

22. října 2012, 07:39, redakce, MB
Šumperk – Celodenní akce nazvaná „Den železný, měděný a zlatý“ zahájí ve čtvrtek 25. října v 9 hodin již čtvrtou výstavu z cyklu Člověk tvůrce. Pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku tentokrát představí expozici o využití kovů v dějinách lidstva.
Vyhledávání a těžba nerostů, úprava a čištění rudy, tavba kovů, zpracování a prodej výrobků – tato hierarchie nepředstavuje pouze dělbu práce v těžebním a kovozpracujícím průmyslu, ale i jednotlivé části výstavy Člověk tvůrce, příběh čtvrtý: kov.

Kov jako materiál člověka doslova provází dějinami. Vždyť právě objevování a používání kovů dalo názvy jednotlivým úsekům lidské historie. V úvodu archeologické části výstavy se návštěvníci ocitnou v době měděné. „V posledních letech se podařilo získat několik vzácných měděných nálezů, které budou na výstavě vůbec poprvé prezentovány veřejnosti,“ láká zájemce o historii archeolog Jakub Halama. Bronz a železo pracovníci muzea představí nejen jako materiál pro výrobu šperků a oděvních doplňků, ale i nářadí, zbraní, plechových nádob a koňských postrojů.

Expozice přiblíží i vývoj kovozpracující profesí. „V málokteré profesi došlo ve středověku k takové specializaci výroby jako právě u kovů. Běžné výrobky ze železa určené zejména k práci v zemědělství a pro venkovské domácnosti zvládal vesnický kovář. Ve městech se však kovářství členilo podle druhů výrobků na kovářství, zámečnictví, cvočkařství a jiné,“ nastiňuje etnografka muzea Mária Kudelová. Mezi exponáty nebude chybět například model čela štoly, nářadí k těžbě či tavicí pece. Nejobsáhlejší část výstavy se bude věnovat zpracování kovu do konečné podoby výrobků.

V minulých letech mohli návštěvníci zhlédnout expozice věnované kameni, dřevu a hlíně. I ta nadcházející, zaměřující se kovy, bude prezentovat geologické, archeologické, etnografické, historické a umělecké fondy sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho přidružených zařízení. Zájemci ji mohou navštívit až do 3. února 2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.