KULTURA

Člověk tvůrce. Příběh čtvrtý: kov

22. října 2012, 07:39, redakce, MB
Šumperk – Celodenní akce nazvaná „Den železný, měděný a zlatý“ zahájí ve čtvrtek 25. října v 9 hodin již čtvrtou výstavu z cyklu Člověk tvůrce. Pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku tentokrát představí expozici o využití kovů v dějinách lidstva.
Vyhledávání a těžba nerostů, úprava a čištění rudy, tavba kovů, zpracování a prodej výrobků – tato hierarchie nepředstavuje pouze dělbu práce v těžebním a kovozpracujícím průmyslu, ale i jednotlivé části výstavy Člověk tvůrce, příběh čtvrtý: kov.

Kov jako materiál člověka doslova provází dějinami. Vždyť právě objevování a používání kovů dalo názvy jednotlivým úsekům lidské historie. V úvodu archeologické části výstavy se návštěvníci ocitnou v době měděné. „V posledních letech se podařilo získat několik vzácných měděných nálezů, které budou na výstavě vůbec poprvé prezentovány veřejnosti,“ láká zájemce o historii archeolog Jakub Halama. Bronz a železo pracovníci muzea představí nejen jako materiál pro výrobu šperků a oděvních doplňků, ale i nářadí, zbraní, plechových nádob a koňských postrojů.

Expozice přiblíží i vývoj kovozpracující profesí. „V málokteré profesi došlo ve středověku k takové specializaci výroby jako právě u kovů. Běžné výrobky ze železa určené zejména k práci v zemědělství a pro venkovské domácnosti zvládal vesnický kovář. Ve městech se však kovářství členilo podle druhů výrobků na kovářství, zámečnictví, cvočkařství a jiné,“ nastiňuje etnografka muzea Mária Kudelová. Mezi exponáty nebude chybět například model čela štoly, nářadí k těžbě či tavicí pece. Nejobsáhlejší část výstavy se bude věnovat zpracování kovu do konečné podoby výrobků.

V minulých letech mohli návštěvníci zhlédnout expozice věnované kameni, dřevu a hlíně. I ta nadcházející, zaměřující se kovy, bude prezentovat geologické, archeologické, etnografické, historické a umělecké fondy sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho přidružených zařízení. Zájemci ji mohou navštívit až do 3. února 2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.