KULTURA

Druhý bluesový aperitiv bude k ochutnání i na Mírově

19. června 2001, 08:24, ads
Druhý bluesový aperitiv bude k ochutnání i na Mírově    ŠUMPERK - V rámci druhého ročníku českých bluesových kapel Blues Aperitiv přivítá Šumperk předposlední víkend školního roku kromě "ostřílených bardů" také amatérské skupiny. Nejúspěšnější formace si zahrají na podzimním prestižním festivalu BLUES ALIVE.
   ŠUMPERK - V rámci druhého ročníku českých bluesových kapel Blues Aperitiv přivítá Šumperk předposlední víkend školního roku kromě "ostřílených bardů" také amatérské skupiny. Nejúspěšnější formace si zahrají na podzimním prestižním festivalu BLUES ALIVE.

   Prestiž a popularita šumperských bluesových setkání stojí v pozadí letošního velkého zájmu českých kapel o účast na festivalu. Možnost představit se posluchačům v rámci druhého ročníku Blues Aperitivu využilo 26 hudebních fomací, přičemž několik dalších muselo být zařazeno až do příštího roku. Aperitiv starého dobrého blues přitom nesází jen na osvědčené a zavedené skupiny, ale především nabízí odrazový můstek do hudebního světa kapelám, které vznikly teprve před rokem.

   Příkladem úspěšných odrazů jsou původně neznámé bluesové formace Černý mosty z Tábora a Mothers Follow Chairs, které se jako vítězové Blues Aperitivu v loňském roce kvalifikovaly do mezinárodního festivalu Blues Alive a v letošním roce dostanou příležitost na prestižní hlavní scéně.

   Porota vybírala potencionální účinkující především podle zaslaných demo nahrávek, přičemž vyřazeny byly kapely, které se profilují folk-rockovým či popovým směrem. Během několika výběrových kroků zůstalo nakonec deset nejlepších amatérských bluesových skupin a čtyři náhradníci. Skupiny byly rozděleny do pětic pro oba dva dny, tedy na pátek a sobotu 22. a 23. června. Blues Aperitiv začíná ve 20.00 hodin v Pavlínině dvoře v prostorách Domu kultury. Každá skupina bude mít omezený časový limit k předvedení své produkce.

   Letošní novinkou festivalu je koncert v mírovské věznici. Ten byl původně součástí mezinárodního festivalu Blues Alive, ale útěk nejslavnějšího českého vězně Kajínka plánovanou hudební produkci ve věznici Mírov překazil. Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením a personálním tahanicím patrně nikdo neměl na syrové vězeňské blues náladu. Pokud letos nikdo neuteče, zahraje na Mírově v neděli 24. června v 15.00 hodin vlastní i převzatou tvorbu šumperská skupina Eric Clapton Revival. Koncert je bohužel neveřejný.

   Od května do července probíhá v celé České republice téměř 20 festivalů podobného rázu, ale největší zájem je právě o ten šumperský. Na koho se tedy můžete těšit?

Michaela Pávová Band:
Kapela vznikla v roce 1999 v Praze,frontmanka Michaela Pávová zpívá v doprovodu pěti hráčů. Soubor vyniká v bluesrockových písních, které jsou lehce okořeněny prvky moderní country music. Výrazná je především slide kytara a specifický projev zpěvačky.

Eric Clapton Revival:
Nepochybně výborně technicky vybavení hráči jsou šumperskému publiku známí již z dřívějších dob pod vedením Mirka "Mirsky" Novotného. Tentokrát dali dohromady kvalitní revival bluesové legendy, doplnili svoje řady vokalistkami a nabrali zcela jiný směr, posluchačsky ovšem nesmírně zajímavý.

XXL:
Již čtyři roky fungující kapela je známá především v pražských klubech. Formace spolupracovala např. s Honzou Nohou, Ivanem Hlasem či s Laurou a jejími tygry. Dvě akustické kytary a perkuse s hostujícími dechy dokáží vytvořit skvělý zážitek s prvky blues, jazzu a latiny.

Electric Blue:
Svérázná trojice z Děčína, jejíž zajímavostí je nepochybně baskytara Jany Svobodové, není na festivalu nováčkem. Skupina hraje tři roky energické živelné blues. Electric Blue se zúčastnila prestižní soutěžní přehlídky instrumentalistů Guitar Festival.

Fontanela:
Skupina vznikla v roce 1995, natočila CD "Na malém městě". Od roku 1998 je kapela z jihočeského Velešína typicky chlapskou záležitostí se silnou inklinací ke kořenům blues. V repertoáru se snaží Fontanela mít co nejvíce autorských písní, což se daří díky P.Čermákovi, P.Bustovi a dlouholetému kamarádovi V.Petákovi. Aranže jsou tvořeny společnými silami šesti hráčů.

Dead Camel Blues Band:
Dravá,nespoutaná a velmi mladá chrudimská kapela je známá z českých i polských bluesových festivalů a klubů. Vedle instrumentální dovednosti je potěšujícím kladem i skladatelská invence. Současný sound kapely lze popsat jako rockovo-bluesový, který dává najevo, že nejde o kapelu tradičního blues, ale o pokus najít vlastní cestičku v blues s kořeny boogii a lehkým funky.

Film Blues Band:
Osmičlenná skupina bluesových nadšenců z Rakovníka je známá především v Čechách. Za zmínku jistě stojí koncerty v Malostranské besedě a v Lucerna baru v Praze. Velmi příjemný zvuk je devizou převážně autorských písní.

Walkin´ Blues Band:
Sympatická pětice z Třebíče se sešla v roce 2000. Vzhledem k nespoutanému přístupu k bluesovému žánru si kapela získává popularitu nejen u bluesového publika, ale i u publika zaměřeného na rock, folk či jazz. Klasickou sestavu nástrojů doplňuje neobvyklá mandolína. Kapela hraje především autorské písně. "Blues je nabíječka pro všechny baterie," praví členové skupiny WBB.

Jiří Míža:
Překvapivě plný zvuk kytary, výborná technická vybavenost kytaristy a nepochybně dobrý vocal - to jsou stručné charakteristiky bluesového zpěváka a kytaristy Jirky Míži ze Staré vsi u Rýmařova. Muzikant je skromný, přičemž blues nejen hraje, ale i žije a cítí. Pro šumperské posluchače bude milým překvapením a příjemnou změnou.

Blues Angels:
Ostřílená sestava z Olomouce používá k hraní klasického blues i klasickou sestavu nástrojů - dominují foukací harmonika a nezaměnitelný zpěv. Kapela je tradiční programovou součástí českých i moravských klubů. Protagonisté Z. "Čiko" Šindelář a kytarista M. Zbončák působili na české bluesové scéně již v letech šedesátých a sedmdesátých.

   Posluchači se mohou těšit také na hosty Blues Messengers z Prahy a na Bobyho Houdu s "Gumou" Kulhánkem. Pro úplnost tedy opakujeme:

   Začátek festivalu Blues Aperitiv je v pátek 22. června ve 20.00 hodin v Pavlínině dvoře v prostorách Domu kultury. Festival pokračuje v sobotu 23. června, posledním dnem je neděle ve znamení koncertu ve věznici Mírov od 15.00. Příjemnou zábavu!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.