KULTURA

Tip na výlet: hrad Kolštejn v Branné se otevřel veřejnosti

8. května 2001, 13:56, zuj
Tip na výlet: hrad Kolštejn v Branné se otevřel veřejnosti    BRANNÁ - Desítky let chátrající hrad v Branné začala před třemi lety opravovat společnost Kolštejn, kterou založila obec spolu s bruntálským podnikatelem Otto Vachem. Po mnoha letech se brány majestátného hradu znovu otevřely veřejnosti.
   BRANNÁ - Desítky let chátrající hrad v Branné začala před třemi lety opravovat společnost Kolštejn, kterou založila obec spolu s bruntálským podnikatelem Otto Vachem. Po mnoha letech se o prvním květnovém víkendu brány majestátného hradu znovu otevřely veřejnosti.

   Pokud jste nezaznamenali velkolepé otevření hradu, nemusíte si zoufat. Až do konce června sem můžete zavítat vždy v sobotu a neděli, kdy bude objekt otevřen od 9 do 17 hodin. O prázdninách, tedy v červenci a srpnu, bude možno hrad zhlédnout denně kromě pondělí ve stejnou dobu, do konce října pak pouze v soboty, neděle a svátky rovněž od 9 do 17 hodin. Mimo tuto dobu i měsíce lze dohodnout prohlídku kdykoli během kalendářního roku na telefonním čísle 0604/136 324 nebo 0603/326 508.

   Společnost Kolštejn během uplynulých tří let zchátralý objekt vyčistila a zahájila opravy. Dnes je dokončen především unikátní středověký vstupní most a turistická ubytovna. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout renesanční štukovou výzdobu z pozdější dostavby hradu a fragmenty nástěnných maleb. Zpřístupněna je také vstupní Černá věž, ze které se nabízí nádherný výhled na krajinu Jeseníků.

   Hrad Kolštejn je prvně zmiňován roku 1325. Původně byl postaven jako útočiště loupeživých rytířů nad obchodní stezkou spojující Moravu a Slezsko. Na konci šestnáctého století jej nechali Žerotínové rozšířit o renesanční palác. Noví majitelé Bruntálští z Vrbna nechali počátkem sedmnáctého století vybudovat takzvaný dolní hrad.

   Svou rozlohou a vybavením patřil Kolštejn k nejvýznamnějším hradům středověku. Po bitvě na Bílé hoře získali zkonfiskovaný hrad Lichtenštejnové a Kolštejn ztratil svou sídelní a strategickou funkci a začal pozvolna chátrat.

   Po druhé světové válce se z hradu měl stát sklad léčiv a část měla být zpřístupněna veřejnosti. Rekonstrukce však nebyla dokončena a tak objekt zůstal rozestavěný až do roku 1998, kdy se jej ujala společnost Kolštejn.

  • Stránky Branné

  • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru