KULTURA

Zahraniční hosté na jazzovém festivalu

11. dubna 2001, 13:59, Rejdakce
Zahraniční hosté na jazzovém festivalu    ŠUMPERK - Dnes vám představíme zahraniční muzikanty, kteří 30. dubna vystoupí v rámci hlavního večera festivalu JAZZ PRAMET ŠUMPERK: maďarský Tropical TransForm, holandský Big Band Nijmegen a Rudy Linka Trio.
   ŠUMPERK - Dnes vám představíme zahraniční muzikanty, kteří 30. dubna vystoupí v rámci hlavního večera festivalu JAZZ PRAMET ŠUMPERK: maďarský Tropical TransForm, holandský Big Band Nijmegen a Rudy Linka Trio.

   Věkově mladá jazzová formace z Maďarska Tropical TransForm vznikla v roce 1998 v Budapešti. Polovinu jejího repertoáru tvoří kompozice, které směšují klasické prvky jazzového mainstreamu s pocity a zvuky instrumentální latinské hudby a jazz-funku. Další část produkce je pak složena z hudebních kompozicí takových umělců, jakými jsou např. Herbie Hancock, Michael Camilo, Kenny Garrett, Victor Bailey či Joshua Redman. Soubor se stal hvězdou posledního ročníku Jazz pod Hradom v Trenčíně, úspěch mladí maďarští hudebníci slavili také na Mezinárodní jazzové konferenci v Praze vloni na jaře. Krátce po založení souboru v roce 1998 se Tropical TransForm stal jedním z kmenových souborů nově otevřeného nezávislého klubu v centru Budapešti, kde hráli každý týden. Na VIVA International Latin Festival obdrželi v roce 1999 Cenu publika.

   Netradičním zážitkem se na letošním jazzovém festivalu jistě stane vystoupení špičkového Big Bandu Nijmegen z Holandska. Více než dvacetičlenné sekupení působí už od roku 1972, kdy začínalo jako místní skupina. Díky kontaktům s jazzovou sekcí na Nijmegenské hudební škole soubor dlouhá léta fungoval jako výchovně hudební pro studenty jazzu. Po pětadvaceti letech existence však pozbyl svůj studentský ráz a stal se jedním z nejlepších profesionálních big bandů v Holandsku, který má v repertoáru více než 300 aranžmá (mezi nimi například skladby od raného Glena Millera až po novou kubánskou salzu nebo jazzfunk). Tímto širokým rejstříkem s množstvím vokálního jazzu se stal band velmi populárním na většině tradičních, ale i moderních jazzových festivalů. Během své existence band doprovázel mnoho národních a mezinárodních slavných sólistů. Pro turné v Čechách jsou pozvány dvě velmi populární holandské jazzové zpěvačky: Monic Kersten a Liek Peters. Máme se tedy opravdu na co těšit.

   Posledním zahraničním hostem a dokonce ze zámoří je Rudy Linka s přáteli Seanem Drabittem a Jasonem Wildmanem, kteří na šumperském jazzovém pódium vystoupí v pozdních večerních hodinách.

   V dalším článku o jazzovém festivalu vám představíme domácí hudebníky, kteří do Šumperka zavítají.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.