KULTURA

Zahraniční hosté na jazzovém festivalu

11. dubna 2001, 13:59, Rejdakce
Zahraniční hosté na jazzovém festivalu    ŠUMPERK - Dnes vám představíme zahraniční muzikanty, kteří 30. dubna vystoupí v rámci hlavního večera festivalu JAZZ PRAMET ŠUMPERK: maďarský Tropical TransForm, holandský Big Band Nijmegen a Rudy Linka Trio.
   ŠUMPERK - Dnes vám představíme zahraniční muzikanty, kteří 30. dubna vystoupí v rámci hlavního večera festivalu JAZZ PRAMET ŠUMPERK: maďarský Tropical TransForm, holandský Big Band Nijmegen a Rudy Linka Trio.

   Věkově mladá jazzová formace z Maďarska Tropical TransForm vznikla v roce 1998 v Budapešti. Polovinu jejího repertoáru tvoří kompozice, které směšují klasické prvky jazzového mainstreamu s pocity a zvuky instrumentální latinské hudby a jazz-funku. Další část produkce je pak složena z hudebních kompozicí takových umělců, jakými jsou např. Herbie Hancock, Michael Camilo, Kenny Garrett, Victor Bailey či Joshua Redman. Soubor se stal hvězdou posledního ročníku Jazz pod Hradom v Trenčíně, úspěch mladí maďarští hudebníci slavili také na Mezinárodní jazzové konferenci v Praze vloni na jaře. Krátce po založení souboru v roce 1998 se Tropical TransForm stal jedním z kmenových souborů nově otevřeného nezávislého klubu v centru Budapešti, kde hráli každý týden. Na VIVA International Latin Festival obdrželi v roce 1999 Cenu publika.

   Netradičním zážitkem se na letošním jazzovém festivalu jistě stane vystoupení špičkového Big Bandu Nijmegen z Holandska. Více než dvacetičlenné sekupení působí už od roku 1972, kdy začínalo jako místní skupina. Díky kontaktům s jazzovou sekcí na Nijmegenské hudební škole soubor dlouhá léta fungoval jako výchovně hudební pro studenty jazzu. Po pětadvaceti letech existence však pozbyl svůj studentský ráz a stal se jedním z nejlepších profesionálních big bandů v Holandsku, který má v repertoáru více než 300 aranžmá (mezi nimi například skladby od raného Glena Millera až po novou kubánskou salzu nebo jazzfunk). Tímto širokým rejstříkem s množstvím vokálního jazzu se stal band velmi populárním na většině tradičních, ale i moderních jazzových festivalů. Během své existence band doprovázel mnoho národních a mezinárodních slavných sólistů. Pro turné v Čechách jsou pozvány dvě velmi populární holandské jazzové zpěvačky: Monic Kersten a Liek Peters. Máme se tedy opravdu na co těšit.

   Posledním zahraničním hostem a dokonce ze zámoří je Rudy Linka s přáteli Seanem Drabittem a Jasonem Wildmanem, kteří na šumperském jazzovém pódium vystoupí v pozdních večerních hodinách.

   V dalším článku o jazzovém festivalu vám představíme domácí hudebníky, kteří do Šumperka zavítají.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru