SPOLEČNOST

Bludov smění polovinu zámku za byty

14. března 2007, 19:50, zag, mar foto-archiv obce Bludov
Bludov smění  polovinu zámku za byty Bludov - Zámek v Bludově se celý vrátí do rukou rodu Mornstein-Zierotin. Obec Bludov a potomek rodu inženýr Karel Mornstein-Zierotin se dohodli na výměně druhé poloviny zámku za jiný majetek. Rod Mornstein-Zierotin tak dostane zpět celý objekt zámku i s kočárovnou, parkem, správcovským domem a panskou zahradou, který Bludov vymění za byty v domech patřících k zámku, les a další majetek.
Bludov - Zámek v Bludově se celý vrátí do rukou rodu Mornstein-Zierotin. Obec Bludov a potomek rodu inženýr Karel Mornstein-Zierotin se dohodli na výměně druhé poloviny zámku za jiný majetek. Rod Mornstein-Zierotin tak dostane zpět celý objekt zámku i s kočárovnou, parkem, správcovským domem a panskou zahradou, který Bludov vymění za byty v domech patřících k zámku, les a další majetek. Majetek, který projede touto směnou, je odhadován na hodnotu čtrnácti milionů.

Potomek šlechtického rodu moravských Žerotínů inženýr Karel Mornstein-Zierotin tak po více jak patnácti letech dostane zpět majetek, na který si dělal restituční nárok. Prvních úspěchů rodina Morntein-Zeirotínů dosáhla již v roce 1999, kdy jí soud přiřkl polovinu zámku s lesy a dalšími pozemky. V loňském roce navíc nejvyšší soud v Brně uznal restituční nárok na movitý majetek a rodina tak získala zpět obrazy, nábytek a předměty používané šlechtou na zámku v Bludově, které byly v depozitářích zámku ve Velkých Losinách. /Více v článku: Losinský zámek přijde o exponáty za 23 miliónů/.

Druhou polovinu zámku bývalí šlechtici získají i přesto, že v minulosti soud o jejich restitučním nároku rozhodl záporně. Zjistilo se totiž, že druhá polovina zámku patří jiné větvi rodu, která nemá české občanství. Směnou mezi obcí Bludov a rodem Mornstein-Zeirotín se však rodový zámek zachová. Zda na zámku vznikne expozice uměleckých děl dovezených i z Velkých Losin je dosud otázkou. Na takovýto projekt by totiž rodina potřebovala finanční dotaci.

V nejbližších týdnech také obec dořeší smluvní záležitosti týkající se využívání obřadní síně i přístupu do zámeckého parku. Přechodem vlastnických práv na rod Mornstein-Zierotínů totiž zaniká možnost obce pořádat v obřadní síni na zámku svatby. Snoubenci, kteří budou chtít mít obřad na zámku, se budou muset domluvit s novým zámeckým pánem a síň si od něj pronajmout, ovšem již za vyšší cenu. Obec Bludov by také i nadále zachovala zámecký park přístupný veřejnosti. Starosti o údržbu parku by však podle všeho měly připadnou již novému vlastníku, panu inženýru Karlu Mornsteinovi, který na zámku žije i se svou rodinou a v Bludově podniká prodejem dřevní hmoty.

Karel Mornstein - Zierotin se tak symbolicky vrací do svého rodiště. Narodil se na zámku před druhou světovou válkou jako syn Heleny Žerotínové. V roce 1934 vymřel rod moravských Žerotínů smtí hraběte Karla Emanuela, dědečka dnešního pána Karla Mornsteina-Zeirotina, po meči. Poslední dva potomci, dcery Helena a Gabriela, se během války přihlásili zpět ke své německé národnosti a proto byl zámek po válce v souladu s Benešovými dektery zkonfiskován. Složitá cesta o navrácení rodového majetku začala již v roce 1950, když soud přiznal Heleně Mornstein-Zierotínové české občanství.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert sólisty Opery Národního divadla v Praze Ivana Kusnjera, který zazpívá ve velkém sále DK Šumperk ve středu 9. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména výherců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Operní pěvec Ivan Kusnjer je řazen mezi:

A) tenoristy
B) barytonisty

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:


Vstupenku na koncert zpěváka SEBASTIANA, který vystoupí v pátek 11. prosince v H-clubu Šumperk, vyhráli Michal Valenta ze Šumperka, Marcela Balvínová z Postřelmova, Tomáš Švarc ze Starého Města, Pavla Komansová z Úsova a Jaroslav Míchal ze Štítů.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.