SPOLEČNOST

Bludov smění polovinu zámku za byty

14. března 2007, 19:50, zag, mar foto-archiv obce Bludov
Bludov smění  polovinu zámku za byty Bludov - Zámek v Bludově se celý vrátí do rukou rodu Mornstein-Zierotin. Obec Bludov a potomek rodu inženýr Karel Mornstein-Zierotin se dohodli na výměně druhé poloviny zámku za jiný majetek. Rod Mornstein-Zierotin tak dostane zpět celý objekt zámku i s kočárovnou, parkem, správcovským domem a panskou zahradou, který Bludov vymění za byty v domech patřících k zámku, les a další majetek.
Bludov - Zámek v Bludově se celý vrátí do rukou rodu Mornstein-Zierotin. Obec Bludov a potomek rodu inženýr Karel Mornstein-Zierotin se dohodli na výměně druhé poloviny zámku za jiný majetek. Rod Mornstein-Zierotin tak dostane zpět celý objekt zámku i s kočárovnou, parkem, správcovským domem a panskou zahradou, který Bludov vymění za byty v domech patřících k zámku, les a další majetek. Majetek, který projede touto směnou, je odhadován na hodnotu čtrnácti milionů.

Potomek šlechtického rodu moravských Žerotínů inženýr Karel Mornstein-Zierotin tak po více jak patnácti letech dostane zpět majetek, na který si dělal restituční nárok. Prvních úspěchů rodina Morntein-Zeirotínů dosáhla již v roce 1999, kdy jí soud přiřkl polovinu zámku s lesy a dalšími pozemky. V loňském roce navíc nejvyšší soud v Brně uznal restituční nárok na movitý majetek a rodina tak získala zpět obrazy, nábytek a předměty používané šlechtou na zámku v Bludově, které byly v depozitářích zámku ve Velkých Losinách. /Více v článku: Losinský zámek přijde o exponáty za 23 miliónů/.

Druhou polovinu zámku bývalí šlechtici získají i přesto, že v minulosti soud o jejich restitučním nároku rozhodl záporně. Zjistilo se totiž, že druhá polovina zámku patří jiné větvi rodu, která nemá české občanství. Směnou mezi obcí Bludov a rodem Mornstein-Zeirotín se však rodový zámek zachová. Zda na zámku vznikne expozice uměleckých děl dovezených i z Velkých Losin je dosud otázkou. Na takovýto projekt by totiž rodina potřebovala finanční dotaci.

V nejbližších týdnech také obec dořeší smluvní záležitosti týkající se využívání obřadní síně i přístupu do zámeckého parku. Přechodem vlastnických práv na rod Mornstein-Zierotínů totiž zaniká možnost obce pořádat v obřadní síni na zámku svatby. Snoubenci, kteří budou chtít mít obřad na zámku, se budou muset domluvit s novým zámeckým pánem a síň si od něj pronajmout, ovšem již za vyšší cenu. Obec Bludov by také i nadále zachovala zámecký park přístupný veřejnosti. Starosti o údržbu parku by však podle všeho měly připadnou již novému vlastníku, panu inženýru Karlu Mornsteinovi, který na zámku žije i se svou rodinou a v Bludově podniká prodejem dřevní hmoty.

Karel Mornstein - Zierotin se tak symbolicky vrací do svého rodiště. Narodil se na zámku před druhou světovou válkou jako syn Heleny Žerotínové. V roce 1934 vymřel rod moravských Žerotínů smtí hraběte Karla Emanuela, dědečka dnešního pána Karla Mornsteina-Zeirotina, po meči. Poslední dva potomci, dcery Helena a Gabriela, se během války přihlásili zpět ke své německé národnosti a proto byl zámek po válce v souladu s Benešovými dektery zkonfiskován. Složitá cesta o navrácení rodového majetku začala již v roce 1950, když soud přiznal Heleně Mornstein-Zierotínové české občanství.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.