SPORT

Obce a města budují další cyklostezky

28. března 2007, 21:00, Stanislava Marešová
Šumpersko/Zábřežsko - Šumperský a zábřežský region je protkán zatím jen slabou sítí cyklostezek, které cyklisté hodnotí jako ne příliš vyhovující a dostačující. Města a obce si jejich kritiku berou k srdci a zejména v posledních dvou letech hojněji investují do výstavby nových cyklistických stezek.
Šumpersko/Zábřežsko - Šumperský a zábřežský region je protkán zatím jen slabou sítí cyklostezek, které cyklisté hodnotí jako ne příliš vyhovující a dostačující. Města a obce si jejich kritiku berou k srdci a zejména v posledních dvou letech hojněji investují do výstavby nových cyklistických stezek. Nejinak tomu bude i v letošním roce. Některé obce již přestavily své investiční plány, s nimiž chtějí oslovit o dotaci i kraj a Evropskou unii.

 


 

Šumperk se spolupodílí na nové cyklotrase "Desná"

 

Město Šumperk v loňském roce přispělo finančními prostředky ve výši 2 mil. Kč na cyklostezku z Nového Malína do Šumperka. Je připravena trasa cyklostezky Bludov - Šumperk, ale dosud nejsou vyřešeny majetkoprávní vztahy k pozemkům na bludovské straně. "V roce 2007 připravuje Město Šumperk s ostatními obcemi zpracování vyhledávací studie na trasu cyklokomunikace "Desná", která by měla začínat u Sudkova a pokračovat až do Loučné nad Desnou," říká Bronislav Suchý, vedoucí odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic Městského úřadu Šumperk. Na rok 2008 město připravuje rekonstrukci komunikace J. z Poděbrad, kde plánuje také novou komunikaci pro cyklisty, v letošním roce je již počítáno s rekonstrukcí komunikace Temenickou od restaurace Zelený strom směrem k Hrabenovu. Při této komunikaci budou nově oboustranně vybudovány pruhy pro cyklisty.

 

Otevření části cyklostezky Šumperk - Nový Malín.

 

 


 

Nezahálí ani Zábřeh

 


O dalším pokračování cyklostezek rozhodl i Zábřeh. "Rada města odsouhlasila smlouvu na projektovou dokumentaci," potvrdil tiskový mluvčí města Milan Kratochvíl. Studie na cyklistickou stezku ze Zábřeha do Postřelmova byla vypracována již v roce 2005, následovala jednání úředníků z kraje i obou obcí a do řešení projektu se vložilo i Ředitelství silnic a dálnic a Správa a údržba silnic Olomouckého kraje. Byla přijata varianta cyklostezky, vedené po pravé straně železničního tělesa ve směru Zábřeh - Postřelmov, která bude koordinována s elektrifikací trati Zábřeh - Bludov - Šumperk. První část dokumentace bude řešit úsek dlouhý 2,5 kilometru s jedním mostkem, dvěma přejezdy i přípravou pro uložení veřejného osvětlení. Pořízení projektové dokumentace přijde Zábřeh na 150 tisíc korun. O dalších nákladech nechce město zatím moc spekulovat, předpokládá však, že se budou pohybovat kolem 14 milionů Kč, z toho na zábřežském katastrálním území to jsou práce za asi 9 milionů Kč. K cenám je ovšem nutné připočítat i náklady spojené s výkupy pozemků, geometrickými plány a jinou inženýrskou činností, které zatím nejsou vyčíelny. O termínech stavby nové cyklostezky se také mluví jen orientačne. "Stavba bude probíhat v součinnosti s Postřelmovem, časově ideální by bylo navázat na stavbu elektrizace trati do Šumperka,". dodává k tomu tiskový mluvčí města Milan Kratochvíl. Na stole úředníků v Zábřehu tak zatím leží dokumentace k územnímu řízení s datem květen 2007, vydání územního rozhodnutí je plánováno na listopad letošního roku a o konečném vydání stavebního povolení se uvažuje až v březnu roku 2008. Cyklisté by se tak mohli nové stezky dočkat nejdříve až v závěru roku 2008.

 


 

Nový Malín - chceme protnout celou obec

 


Nová cyklostezka, kterou v Malíně začali stavět ještě před koncem roku 2006, měří více jak půl kilometru. Cesta pro cyklisty prodloužila stávající trasu z Nového Malína do Šumperka. Mezi první stavební práce patřilo překlenutí řeky Desné. Právě tyto stavební práce se ukázaly jako nejtěžší, na pomoc byl přivolán i velký jeřáb. Nový most přišel obec na milióny korun. I v dalších letech chtějí malínští radní v prodlužování cyklostezky pokračovat. Plánují dokonce, že za čas protne cyklostezka celou obec.

 


 

Losiny

 


"Perspektivně uvažujeme o vybudování cyklostezky podél řeky Desné a druhou kolem kopce Chlumek, na kterém je připravována výstavba rozhledny," říká starosta Velkých Losin inženýr Kopřiva a dodává: "Před budováním cyklostezek jsou však dnes preferovány investiční akce zaměřené do oblasti cestovního ruchu." Prioritou je tak pro obec výstavba areálu zdraví v okolí zámku s tenisovými kurty, menším bazénem, bowlingem a kongresovým centrem, a dále rekonstrukce termálního koupaliště. "Podporujeme rovněž podnikatelskou aktivitu vybudovat golfové hřiště v prostoru pod hotelem Diana,"dodává starosta.

 


 

Rapotín

 


Na měsíce avízovaný nový chodník a cyklostezku podél frekventované silnice mezi Rapotínem a Šumperkem si místní lidé i turisté ještě počkají. Radnice totiž musí nejprve vykoupit pozemky nutné pro samotnou stavbu od současných soukromých majitelů. Teprve potom bude žádat o dotace na projekt.

 


 

Oproti cyklostezkám, která mají za úkol zejména ochránit cyklisty při jízdě na silnicích, turisté i domácí cyklisté kladně hodnotí možnosti cyklotras. Ty podle nich nabízí dnes již velké možnosti delších i kratších výletů. Obce navíc zkvalitňují služby pro turisty-cyklisty nabídkou speciálních linek cyklobusů, které jezdí od 1. června do 30. září na cyklotrasách do Jeseníků: Zábřeh - Šumperk - Klepáčov - Skřítek - Rýmařov - Malá Morávka - Hvězda - Karlova Studánka - Vrbno pod Pradědem - Videlský kříž - Bělá pod Pradědem - Červenohorské sedlo - Kouty nad Desnou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.3.2007 09:57
Titulek: oprava cest x nove cyklostezky
Autor: maffi
175
Nechapu proc se buduji zcela nove cyklostezky, kdyz v nekterych pripadech lze jednoduse vyuzit mene frekventovanych vedlejsich cest, ktere by stacilo jen opravit.
Treba ze Zabreha do Postrelmova se da krasne jet zcela mimo hlavni tah (Zabreh - smer na Lesnici - odboceni pres Novy Dvur - Postrelmov).
Takhle se vytvori zcela nova komunikace, ktera povede v podstate soubezne s touto jiz existujici.
Na te stavajici sice neni osvetleni, ale komu to vadi. Cesta je tam bezvadna a auto tam skoro nepotkate (to se tyka hlavne useku po Novodvorske).
Reagovat
Datum: 29.3.2007 11:40
Titulek: cyklostezky
Autor: Marek
124
Budová cyklostezek je jistě dobrá věc. Otázkou je jakým způsobem se stezky budují, případně pro koho. Např. v naší obci bylo loni na podzim zbudováno "parkoviště" nebo odpočívadlo pro cyklisty, kteří by sem měli po nějaké neexistující stezce přijet. Vedle tohoto odpočívadla se záhy ještě objevil pomníček děkana Lautnera, snad prý proto, že zbudovaná cyklostezka se jmenuje čarodějnická. Když pominu, že odpočívadlo se okamžitě stalo střediskem místních pobudů, opilců žijících ze soc. podpor nic vís se pro cyklisty / kteří raději sedí jinde / neudělalo. Raději bych si sedl do trávy a spočinul chvíli takto ale zato jel po pořádné cestě a ne tankodromu, který je krásně vyznačen žlutými cedulkami - škoda, že také neinformují o počtu děr na " nově" otevřené stezce za spoustu peněz.

Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).