KULTURA

Ukrajina stopami Scholy sv. Jana Křtitele

4. října 2006, 22:51, Suchomel, mar
Koločava/Šumperk - Minulý týden se ze své charitativní cesty vrátili členové sboru Sv. Jana Křtitele. Navštívili a oblažili svým zpěvem posluchače a věřící v malé vesničce na Ukrajině. Za svůj cíl si vybrali kraj Eržiky a Nikoly Šuhaje - Koločavu.
Koločava/Šumperk - Minulý týden se ze své charitativní cesty vrátili členové sboru Sv. Jana Křtitele. Navštívili a oblažili svým zpěvem posluchače a věřící v malé vesničce na Ukrajině. Za svůj cíl si vybrali kraj Eržiky a Nikoly Šuhaje - Koločavu.

"Našim hlavním cílem cesty byla řecko-katolická farnost v Korolevu - městečku s osmi tisíci obyvateli, které leží u Vinogradova na jihu Podkarpatské Rusi blízko rumunských hranic," líčí první zážitky cestovatel Petr Suchomel.

Sbor tam byl pozván řádovým knězem Jurajem Rakem, původem ze Slovenska, který nabídl zpěvákům ubytování v prostorách kláštera, jež v Korolevu vybudoval. O darech, které sbor na Ukrajinu vezl, rozhodl již před samotnou cestou sbormistr Scholy Vítek Rozehnal, který navštívil Ukrajinu nejprve sám, aby poznal místní podmínky, zvyklosti a také potřeby tamních lidí. V krabicích se vezla televize, videorekordér a DVD přehrávač pro farní výukové centrum v Korolevu a dále oblečení, hračky a školní potřeby pro děti.

V šedesáti bednách je odvezla na Ukrajinu olomoucká Charita. Další finanční dar pak věnoval sbor Scholy od Sv.Jana Křtitele základní škole v Koločavě. Zpěváci ale rozhodně nezaháleli. "V neděli jsme zpívali při bohoslužbách v kostelích, které vybudoval otec Juraj v Korolevu a v Chyži. V následujících dnech jsme se představili v Koločavě a ve Vinogradovu," vzpomínají. Navíc je potěšilo, jak je místní lidé vlídně přijali.

Na Ukrajině nemá smysl organizovat klasické koncerty, na které nejsou lidé zvyklí, Schola proto zpívala hlavně při bohoslužbách. " Po obřadech jsme sešli z kůru, zaujali koncertní postavení a zazpívali. Překvapilo nás, jak pozorně lidé poslouchali, přestože skladby zněly v jazycích, kterým nerozuměli," vzpomíná Petr Suchomel. Navíc se ke zpívání připojily i Ukrajinské děti, které znaly české písničky "Tancuj tancuj vykrůcaj" a "Není nutno".

K fotografiím:

Tato fotka je z "koncertního zpívání" po bohoslužbě v Korolevu, jsou tam vidět všechny dary, které Schola vezla v krabicích, které byly předány jako dar od římskokatolické farnosti ze Šumperka. Finanční dar od Šumperáků - 420 eur předal panu faráři Juraji Rakovi sám Petr Suchomel.

Solné jezero u solných dolů v Solotvině. "Těšili jsme se na setkání s lidmi i na tamní přírodu. Obojí bylo nakonec lepší, než jsme si představovali. Prakticky všechno, co jsme zažili, nás nadchlo nad očekávání. Absolvovali jsme krásné výlety do hor, navštívili jsme solné doly a spoustu legrace jsme si užili při koupání v solném jezeře."

Solné doly. "Během pobytu jsme pochopili, že nejlepší humanitární pomocí pro tamní lidi by byla návštěva naší země. Zaznamenali jsme zájem prakticky všude, každý by se k nám rád podíval. Vzájemné kontakty budou tedy určitě pokračovat návštěvou našich nových přátel u nás."

Sklep kláštera v Korolevu. "Na fotce zprava Petr Suchomel, pan farář Juraj Rak, "sbormistryně" Alena Havlíčková, potom dámy z řeckokatolické farnosti v Korolevu, které se o nás staraly, a zcela vlevo ten, který má na všem největší zásluhu, náš sbormistr Vítek Rozehnal."

Siněvirské jezero. "V turistické ubytovně v Koločavě nebyl vodovod ani splachovací záchod, pouze na zahradě byl jediný kohoutek se studenou vodou. Tři dny jsme strávili v Koločavě, v prostorách bývalé četnické stanice, ze které nyní vybudovali turistickou ubytovnu s restaurací."

Autorem tří fotek je Honza Babák, další okamžiky pak zvěčnil Radek Maixner a Karel Černý.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.