KULTURA

Ukrajina stopami Scholy sv. Jana Křtitele

4. října 2006, 22:51, Suchomel, mar
Koločava/Šumperk - Minulý týden se ze své charitativní cesty vrátili členové sboru Sv. Jana Křtitele. Navštívili a oblažili svým zpěvem posluchače a věřící v malé vesničce na Ukrajině. Za svůj cíl si vybrali kraj Eržiky a Nikoly Šuhaje - Koločavu.
Koločava/Šumperk - Minulý týden se ze své charitativní cesty vrátili členové sboru Sv. Jana Křtitele. Navštívili a oblažili svým zpěvem posluchače a věřící v malé vesničce na Ukrajině. Za svůj cíl si vybrali kraj Eržiky a Nikoly Šuhaje - Koločavu.

"Našim hlavním cílem cesty byla řecko-katolická farnost v Korolevu - městečku s osmi tisíci obyvateli, které leží u Vinogradova na jihu Podkarpatské Rusi blízko rumunských hranic," líčí první zážitky cestovatel Petr Suchomel.

Sbor tam byl pozván řádovým knězem Jurajem Rakem, původem ze Slovenska, který nabídl zpěvákům ubytování v prostorách kláštera, jež v Korolevu vybudoval. O darech, které sbor na Ukrajinu vezl, rozhodl již před samotnou cestou sbormistr Scholy Vítek Rozehnal, který navštívil Ukrajinu nejprve sám, aby poznal místní podmínky, zvyklosti a také potřeby tamních lidí. V krabicích se vezla televize, videorekordér a DVD přehrávač pro farní výukové centrum v Korolevu a dále oblečení, hračky a školní potřeby pro děti.

V šedesáti bednách je odvezla na Ukrajinu olomoucká Charita. Další finanční dar pak věnoval sbor Scholy od Sv.Jana Křtitele základní škole v Koločavě. Zpěváci ale rozhodně nezaháleli. "V neděli jsme zpívali při bohoslužbách v kostelích, které vybudoval otec Juraj v Korolevu a v Chyži. V následujících dnech jsme se představili v Koločavě a ve Vinogradovu," vzpomínají. Navíc je potěšilo, jak je místní lidé vlídně přijali.

Na Ukrajině nemá smysl organizovat klasické koncerty, na které nejsou lidé zvyklí, Schola proto zpívala hlavně při bohoslužbách. " Po obřadech jsme sešli z kůru, zaujali koncertní postavení a zazpívali. Překvapilo nás, jak pozorně lidé poslouchali, přestože skladby zněly v jazycích, kterým nerozuměli," vzpomíná Petr Suchomel. Navíc se ke zpívání připojily i Ukrajinské děti, které znaly české písničky "Tancuj tancuj vykrůcaj" a "Není nutno".

K fotografiím:

Tato fotka je z "koncertního zpívání" po bohoslužbě v Korolevu, jsou tam vidět všechny dary, které Schola vezla v krabicích, které byly předány jako dar od římskokatolické farnosti ze Šumperka. Finanční dar od Šumperáků - 420 eur předal panu faráři Juraji Rakovi sám Petr Suchomel.

Solné jezero u solných dolů v Solotvině. "Těšili jsme se na setkání s lidmi i na tamní přírodu. Obojí bylo nakonec lepší, než jsme si představovali. Prakticky všechno, co jsme zažili, nás nadchlo nad očekávání. Absolvovali jsme krásné výlety do hor, navštívili jsme solné doly a spoustu legrace jsme si užili při koupání v solném jezeře."

Solné doly. "Během pobytu jsme pochopili, že nejlepší humanitární pomocí pro tamní lidi by byla návštěva naší země. Zaznamenali jsme zájem prakticky všude, každý by se k nám rád podíval. Vzájemné kontakty budou tedy určitě pokračovat návštěvou našich nových přátel u nás."

Sklep kláštera v Korolevu. "Na fotce zprava Petr Suchomel, pan farář Juraj Rak, "sbormistryně" Alena Havlíčková, potom dámy z řeckokatolické farnosti v Korolevu, které se o nás staraly, a zcela vlevo ten, který má na všem největší zásluhu, náš sbormistr Vítek Rozehnal."

Siněvirské jezero. "V turistické ubytovně v Koločavě nebyl vodovod ani splachovací záchod, pouze na zahradě byl jediný kohoutek se studenou vodou. Tři dny jsme strávili v Koločavě, v prostorách bývalé četnické stanice, ze které nyní vybudovali turistickou ubytovnu s restaurací."

Autorem tří fotek je Honza Babák, další okamžiky pak zvěčnil Radek Maixner a Karel Černý.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.