KULTURA

Klasika Viva – Večer opery, operety a muzikály

13. září 2006, 07:00, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Druhé pololetí 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku začíná koncertem již v úterý 19. září od 19 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Pozvání přijali tři vynikající umělci, sopranistka Pavlína Senič, tenorista Leopold Polda a klavíristka Irina Kondratěnko, a nabídnou posluchačům jedinečnou možnost proniknout do hudebních tajů opery, operety i muzikálu. Zazní árie a dueta z oper A. Dvořáka, G. Verdiho, operet F. Lehára, E.K almána a muzikálové melodie L. Bernsteina a dalších.
Šumperk - Druhé pololetí 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku začíná koncertem již v úterý 19. září od 19 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Pozvání přijali tři vynikající umělci, sopranistka Pavlína Senič, tenorista Leopold Polda a klavíristka Irina Kondratěnko, a nabídnou posluchačům jedinečnou možnost proniknout do hudebních tajů opery, operety i muzikálu. Zazní árie a dueta z oper A. Dvořáka, G. Verdiho, operet F. Lehára, E. Kalmána a muzikálové melodie L. Bernsteina a dalších.

Sopranistka Pavlína Senić je absolventka Konzervatoře v Praze a pražské AMU. Již během svých studií se stala žádanou sólistkou a vyhledávanou komorní zpěvačkou, v roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. Stala se pravidelným hostem koncertů pořádaných Nadací Emy Destinnové po celé Evropě: Londýn, Vídeň, ale i u nás na zámku ve Stráži nad Nežárkou. V České republice vystupuje na koncertech pořádaných Nadačním fondem Bytí, který ji v roce 1999 pozval k realizaci hudebního projektu Horoskop 3000. Projekt byl završen vydáním úspěšného stejnojmenného CD. Jméno Pavlíny Senić můžeme často vidět na plakátech významných festivalů a koncertů po celé ČR a v zahraničí. Pro svůj nepřehlédnutelný charismatický projev a bohatou divadelní i koncertní činnost je dnes ve svém oboru velkým příslibem do budoucna.

Leopold Polda se opernímu zpěvu začal aktivně věnovat po studiích práv. V průběhu tohoto období se zúčastňoval mezinárodních pěveckých seminářů, například semináře Evy Randové, Kati Ricciarelli, Scherila Milnese. V roce 2003 debutoval v Národním divadle v Praze. V roce 2005 se zúčastnil turné po Japonsku se Státní operou Praha. V současné době navázal spolupráci s Komorní operou Praha v souvislosti s dalším japonským turné k 250. výročí narození W.A.Mozarta. Na konci sezóny se objeví jako host na prknech Městského divadla v Brně. Od roku 2005 je stálým členem operního souboru Slezského divadla v Opavě. Leopold Polda disponuje temnějším tenorovým témbrem. Jeho vzácný hlas je možné slyšet na pravidelných koncertech po celé České republice.

Irina Kondratěnko je významnou lotyšskou klavíristkou. Absolvovala s vyznamenáním státní Akademii muzických umění a aspiranturu v Petrohradě. Na výše jmenované vysoké škole a na speciální konzervatoři při Akademii muzických umění pracovala jako docentka klavíru a věnovala se vědecké práci. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží v Rize, Ercolanu, Gorkém, Riu de Janeriu, Caltanisette. Díky své perfektní znalosti různých hudebních stylů, vysoké muzikálnosti a bezpečnému orientování se v pěvecké technice, byla často zvána na pěvecké mezinárodní soutěže (např. Barcelona, Perpignan, Marcelle, Vercelli, Milano, Drážďany, Tokio, Kodaň, atd.). Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty a pěvecké recitály významných českých i zahraničních interpretů. Psalo se v superlativech o jejích vystoupení s vynikající mezzo-sopranistkou Evou Randovou, se sólistkou Metropolitní opery Marinou Domašenko a nejvýznamnější českou klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, se kterou slavila velký úspěch ve Francii. Zde společně vystoupily na nedávném koncertu v Theatre Musical de Paris Chatelet, který přenášel francouzský rozhlas. Velký ohlas měly koncerty se světoznámým tenoristou José Curou, kterého také doprovázela v rámci výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu Světové banky. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů (Francie, Německo, Itálie, Brazílie, Argentina, Maďarsko, Belgie, Taiwan, atd.).

Je tedy více než jisté, že milovníci krásných a kultivovaných hlasů si přijdou na své. Vstupenky na koncert je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a také před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.