KULTURA

Klasika Viva – Večer opery, operety a muzikály

13. září 2006, 07:00, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Druhé pololetí 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku začíná koncertem již v úterý 19. září od 19 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Pozvání přijali tři vynikající umělci, sopranistka Pavlína Senič, tenorista Leopold Polda a klavíristka Irina Kondratěnko, a nabídnou posluchačům jedinečnou možnost proniknout do hudebních tajů opery, operety i muzikálu. Zazní árie a dueta z oper A. Dvořáka, G. Verdiho, operet F. Lehára, E.K almána a muzikálové melodie L. Bernsteina a dalších.
Šumperk - Druhé pololetí 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku začíná koncertem již v úterý 19. září od 19 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Pozvání přijali tři vynikající umělci, sopranistka Pavlína Senič, tenorista Leopold Polda a klavíristka Irina Kondratěnko, a nabídnou posluchačům jedinečnou možnost proniknout do hudebních tajů opery, operety i muzikálu. Zazní árie a dueta z oper A. Dvořáka, G. Verdiho, operet F. Lehára, E. Kalmána a muzikálové melodie L. Bernsteina a dalších.

Sopranistka Pavlína Senić je absolventka Konzervatoře v Praze a pražské AMU. Již během svých studií se stala žádanou sólistkou a vyhledávanou komorní zpěvačkou, v roce 1999 získala stipendium na prestižní Guildhall school of Music and Drama v Londýně. Stala se pravidelným hostem koncertů pořádaných Nadací Emy Destinnové po celé Evropě: Londýn, Vídeň, ale i u nás na zámku ve Stráži nad Nežárkou. V České republice vystupuje na koncertech pořádaných Nadačním fondem Bytí, který ji v roce 1999 pozval k realizaci hudebního projektu Horoskop 3000. Projekt byl završen vydáním úspěšného stejnojmenného CD. Jméno Pavlíny Senić můžeme často vidět na plakátech významných festivalů a koncertů po celé ČR a v zahraničí. Pro svůj nepřehlédnutelný charismatický projev a bohatou divadelní i koncertní činnost je dnes ve svém oboru velkým příslibem do budoucna.

Leopold Polda se opernímu zpěvu začal aktivně věnovat po studiích práv. V průběhu tohoto období se zúčastňoval mezinárodních pěveckých seminářů, například semináře Evy Randové, Kati Ricciarelli, Scherila Milnese. V roce 2003 debutoval v Národním divadle v Praze. V roce 2005 se zúčastnil turné po Japonsku se Státní operou Praha. V současné době navázal spolupráci s Komorní operou Praha v souvislosti s dalším japonským turné k 250. výročí narození W.A.Mozarta. Na konci sezóny se objeví jako host na prknech Městského divadla v Brně. Od roku 2005 je stálým členem operního souboru Slezského divadla v Opavě. Leopold Polda disponuje temnějším tenorovým témbrem. Jeho vzácný hlas je možné slyšet na pravidelných koncertech po celé České republice.

Irina Kondratěnko je významnou lotyšskou klavíristkou. Absolvovala s vyznamenáním státní Akademii muzických umění a aspiranturu v Petrohradě. Na výše jmenované vysoké škole a na speciální konzervatoři při Akademii muzických umění pracovala jako docentka klavíru a věnovala se vědecké práci. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží v Rize, Ercolanu, Gorkém, Riu de Janeriu, Caltanisette. Díky své perfektní znalosti různých hudebních stylů, vysoké muzikálnosti a bezpečnému orientování se v pěvecké technice, byla často zvána na pěvecké mezinárodní soutěže (např. Barcelona, Perpignan, Marcelle, Vercelli, Milano, Drážďany, Tokio, Kodaň, atd.). Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty a pěvecké recitály významných českých i zahraničních interpretů. Psalo se v superlativech o jejích vystoupení s vynikající mezzo-sopranistkou Evou Randovou, se sólistkou Metropolitní opery Marinou Domašenko a nejvýznamnější českou klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, se kterou slavila velký úspěch ve Francii. Zde společně vystoupily na nedávném koncertu v Theatre Musical de Paris Chatelet, který přenášel francouzský rozhlas. Velký ohlas měly koncerty se světoznámým tenoristou José Curou, kterého také doprovázela v rámci výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu Světové banky. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů (Francie, Německo, Itálie, Brazílie, Argentina, Maďarsko, Belgie, Taiwan, atd.).

Je tedy více než jisté, že milovníci krásných a kultivovaných hlasů si přijdou na své. Vstupenky na koncert je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a také před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o 3 výherce, kteří získají vstupenku pro 2 osoby na Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem, konané 13. července. Pořadatelé zároveň výhercům zašlou PROBIO balíček v hodnotě 500 Kč. Můžete to být právě vy, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Kdo moderuje letošní Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem?
A) Marie Doležalová a Marek Zelinka                
B) Richard Genzer a Michal Suchánek                  
C) Pavla Tomicová a Marek Dědík  

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na film Yesterday, který šumperské kino OKO promítne ve čtvrtek 27. června vyhrávají: Ilona Krátká z Rudy nad Moravou, Alžběta Vévodová z Chromče a Sylvia Hynková ze Šumperka. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kina.