KULTURA

Festival v Králíkách bavil svou rozmanitostí

27. července 2000, 12:18, mitt, mpol
   KRÁLÍKY - Městečko Králíky se o předposledním červencovém víkendu rozrostlo o dva tisíce obyvatel z různých částí České republiky. Rozhovory se zpěváky skupin Vltava a The Rockadelic Kings naleznete zde
   KRÁLÍKY - Městečko Králíky se o předposledním červencovém víkendu rozrostlo o dva tisíce obyvatel z různých částí České republiky. Půvabným městem pod Králickým Sněžníkem se přehnala festivalová bouře, při které proud lidí s batohy zaplavil areál místního koupaliště, parku a fotbalového hřiště. IX. králická nejen rocková událost byla o hudbě různých žánrů, filmové produkci, čajovnách, vegetariánské kuchyni a dalších doprovodných akcích.

   Cílem pořadatelů je nabídnout festivalovým návštěvníkům pestrý program založený na multižánrovosti stylů. "Chceme, aby si člověk přečetl plakát a z dvaceti uvedených kapel si vybral šest, kvůli kterým na festival půjde. Naším záměrem není, aby návštěvník seděl celý den u pódia jenom proto, že je má všechny rád," vysvětlil Pavel Strnad, ředitel králického Klubu Na Střelnici a jeden z hlavních pořadatelů.

   Během víkendu vystoupily na několika scénách formace různorodých hudebních stylů, často naprosto odlišných. Po rockových Už jsme doma bylo příjemné poslechnout si pohodový Sluneční orchestr, největším lákadlem hlavního dne festivalu, soboty, se stala finská kultovní skupina Waltari, která koncertuje v České republice už od roku 1993. "Česko je moje nejoblíbenější země. Čeští fanoušci jsou vždy velmi divocí a to se mi líbí," pochvaloval si atmosféru vedoucí zpěvák Kärtsy Hatakka. Ze zahraničních kapel do Králík zavítala ještě mezinárodní formace The Rockadelic Kings.

   Z tuzemských kapel byla pro diváky nejzajímavější pražská Vltava a formace -123 min., oceněná Cenou akademie populární hudby jako objev loňského roku. Ačkoli došlo k mírnému časovému skluzu, kvůli kterému vystoupení některých kapel netrvala tak dlouho, jak bylo naplánováno, návštěvníci byli víceméně spokojeni. Pokud však někdo zavítal do Králík zejména proto, aby si užil svou oblíbenou kapelu, mohl být zklamán. "Přijel jsem na festival hlavně kvůli -123 min. Ti však zahráli jen pár písniček, protože před nimi vystupující Waltari se připravovali nejméně hodinu," stěžoval si Martin Teshome ze Zábřeha.

   Multižánrovost rockové události spočívala také v možnosti střídat poslech hudby se sledováním filmů ve dvou k projekci určených stanech. Ačkoliv na plakátech bylo avizováno promítání několika art snímků, nabídka byla zaměřena více na komerční filmy, mezi nimiž nechyběly Statečné srdce, Lolita, Pelíšky, tvorba Woodyho Allena či seriál o rodině Simpsonových. Z ruské filmové produkce byla uvedena stále populární vánoční klasika Mrazík. Účastníci mladší věkem či duchem mohli zavítat do dětského pohádkového stanu.

   Původní myšlenka vzniku festivalu v Králíkách byla poskytnout šanci amatérským kapelám představit se veřejnosti. "V roce 1992 jsme uspořádali takový malý nadšenecký festiválek, aby si kapely, které zkouší po garážích a celý rok nevystoupí před obecenstvem, měly kde zahrát," zavzpomínal Pavel Strnad. S každým dalším ročníkem se zvyšovala kvalita produkce účinkujících skupin i návštěvnost. Jednovečerní akce se změnila v třídenní, letošní IX. Králickou nejen rockovou událost navštívilo rekordních dva tisíce hudebních fanoušků.

   Festival je pořádán kulturním domem Na Střelnici a agenturou Intermusic za podpory města Králíky. Vstupné v předprodeji stálo 350 korun, na místě 400 korun. Doprava ze Šumperka byla pro držitele vstupenky zdarma, od nádraží byl vypraven speciální autobus. "Je mylné myslet si, že si člověk pořádáním festivalu jako je tento hodně vydělá," uvedl Pavel Strnad. Celý festival byl organizačně dobře zvládnutý až na drobné nedostatky, jako již zmíněné časové posuny nebo absenci slibovaných DJ´s na taneční scéně. Také chybělo piercingové a tetovací studio. Trochu obtížné bylo v neděli najít čistou toaletu či se během celého festivalu vysprchovat, v areálu chybělo dostatečné hygienické zařízení. Zato však byl dostatek jídla i pití za nepříliš nadsazené ceny, třeba točené pivo se dalo pořídit za sedmnáct korun. Letos se pořadatelé zaměřili více na propagaci, na internetu bylo možno na přehledných stránkách najít většinu důležitých informací.

   Králíky s krásným okolím a klášterem tyčícím se na kopci za městem jsou ideálním místem pro konání festivalu, pořadatele však čeká příští rok problém - kam posunout ploty stanového městečka, které už nyní málem nestačilo pojmout nadšené návštěvníky IX. Králické nejen rockové události.

Rozhovory se zpěváky skupin Vltava a The Rockadelic Kings naleznete zde


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.