KULTURA

Ve Vidnavě vyroste detenční ústav

28. září 2005, 21:46, Tomáš Gába
Ve Vidnavě vyroste detenční ústav Vidnava/Kouty nad Desnou - V České republice by měla vzniknout speciální střežená léčebna pro pachatele, které nelze stíhat kvůli nepříčetnosti, nebo pro zvlášť nebezpečné vězně. Vznik takzvaných detenčních ústavů, které by byly kombinací psychiatrického zařízení a vězení, podpořila vláda. A o zřízení jednoho z nich, doslova za humny rozhodli obyvatelé obce Vidnava. Minulý víkend totiž místní referendum rozhodlo 414 hlasy pro zřízení ústavu z bývalého kněžského semináře.
Vidnava/Kouty nad Desnou - V České republice by měla vzniknout speciální střežená léčebna pro pachatele, které nelze stíhat kvůli nepříčetnosti, nebo pro zvlášť nebezpečné vězně. Vznik takzvaných detenčních ústavů, které by byly kombinací psychiatrického zařízení a vězení, podpořila vláda. A o zřízení jednoho z nich, doslova za humny rozhodli obyvatelé obce Vidnava. Minulý víkend totiž místní referendum rozhodlo 414 hlasy pro zřízení ústavu z bývalého kněžského semináře.

Vidnavský kněžský seminář a filosofickoteologické učiliště byl založen Vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce l899. Po první světové válce považovali někteří činitelé ústav za německou instituci a ministerstvo školství rozhodlo v r.1921 o jeho zrušení. Záležitost přišla k soudu a dopadla pro ústav příznivě. Budovu poničenou válkou dlouho neopravovanou, používala po válce družstvo Jednota z Jeseníku pro sklad obilí. Vysokoškolský kněžský seminář ve Vidnavě vychoval za dobu své existence asi 370 kněží. Byť byl obehnán od r.1904 vysokou zdí stal se součástí města.

Právě z tohoto již léta nevyužívaného zařízení by se mělo detenční zařízení zřídit. Další plánuje ministerstvo vnitra v Brně a oba plány na zřízení plně podporuje. Že chybí potřebné zařízení, ve kterém by nebezpeční devianti podstoupili uloženou ústavní léčbu, v tom se ale shodují s policií i soudy. Vznik takového detenčního zařízení za humny však některé obyvatele děsí. I když nedávné referendum ve Vidnavě dopadlo ku prospěchu chystaného zařízení pro psychicky narušené kriminálníky, někteří z hlasujících jsou stále razantně proti a hledají možnosti, jak donutit městkou radu ke změně.

V ČR nejsou žádné hlídané léčebny, kam by soudy posílaly recidivisty, mladé vrahy či lidi, kteří spáchaly trestný čiv důsledku své choroby. Jak ukázal útěk tří delikventů z psychiartické léčebny na Mladoboleslavsku, je potřeba takovéto zařízení vybudovat. O potřebě zřídit detenční ústavy se mluví od roku 1990. I když se ozývají na tuto otázku i zastánci lidských práv, kteří tvrdí, že léčebné ústavy nelze zaměňovat s vězením, skutečnost ukazuje jinak.


Referendum: 24.září
Počet voličů: 1 115
Hlasovalo: 558
Pro: 414
Proti: 132


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.