KULTURA

Ve Vidnavě vyroste detenční ústav

28. září 2005, 21:46, Tomáš Gába
Ve Vidnavě vyroste detenční ústav Vidnava/Kouty nad Desnou - V České republice by měla vzniknout speciální střežená léčebna pro pachatele, které nelze stíhat kvůli nepříčetnosti, nebo pro zvlášť nebezpečné vězně. Vznik takzvaných detenčních ústavů, které by byly kombinací psychiatrického zařízení a vězení, podpořila vláda. A o zřízení jednoho z nich, doslova za humny rozhodli obyvatelé obce Vidnava. Minulý víkend totiž místní referendum rozhodlo 414 hlasy pro zřízení ústavu z bývalého kněžského semináře.
Vidnava/Kouty nad Desnou - V České republice by měla vzniknout speciální střežená léčebna pro pachatele, které nelze stíhat kvůli nepříčetnosti, nebo pro zvlášť nebezpečné vězně. Vznik takzvaných detenčních ústavů, které by byly kombinací psychiatrického zařízení a vězení, podpořila vláda. A o zřízení jednoho z nich, doslova za humny rozhodli obyvatelé obce Vidnava. Minulý víkend totiž místní referendum rozhodlo 414 hlasy pro zřízení ústavu z bývalého kněžského semináře.

Vidnavský kněžský seminář a filosofickoteologické učiliště byl založen Vratislavským biskupem a kardinálem Jiřím Koppem v roce l899. Po první světové válce považovali někteří činitelé ústav za německou instituci a ministerstvo školství rozhodlo v r.1921 o jeho zrušení. Záležitost přišla k soudu a dopadla pro ústav příznivě. Budovu poničenou válkou dlouho neopravovanou, používala po válce družstvo Jednota z Jeseníku pro sklad obilí. Vysokoškolský kněžský seminář ve Vidnavě vychoval za dobu své existence asi 370 kněží. Byť byl obehnán od r.1904 vysokou zdí stal se součástí města.

Právě z tohoto již léta nevyužívaného zařízení by se mělo detenční zařízení zřídit. Další plánuje ministerstvo vnitra v Brně a oba plány na zřízení plně podporuje. Že chybí potřebné zařízení, ve kterém by nebezpeční devianti podstoupili uloženou ústavní léčbu, v tom se ale shodují s policií i soudy. Vznik takového detenčního zařízení za humny však některé obyvatele děsí. I když nedávné referendum ve Vidnavě dopadlo ku prospěchu chystaného zařízení pro psychicky narušené kriminálníky, někteří z hlasujících jsou stále razantně proti a hledají možnosti, jak donutit městkou radu ke změně.

V ČR nejsou žádné hlídané léčebny, kam by soudy posílaly recidivisty, mladé vrahy či lidi, kteří spáchaly trestný čiv důsledku své choroby. Jak ukázal útěk tří delikventů z psychiartické léčebny na Mladoboleslavsku, je potřeba takovéto zařízení vybudovat. O potřebě zřídit detenční ústavy se mluví od roku 1990. I když se ozývají na tuto otázku i zastánci lidských práv, kteří tvrdí, že léčebné ústavy nelze zaměňovat s vězením, skutečnost ukazuje jinak.


Referendum: 24.září
Počet voličů: 1 115
Hlasovalo: 558
Pro: 414
Proti: 132


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.