SPORT

Šermíři ze Šumperka se usadili na Komíně - dětský šerm s Vilou Doris

28. září 2005, 21:45, Stanislava Marešová
Šermíři ze Šumperka se usadili na Komíně - dětský šerm s Vilou Doris Šumperk - Šermířský spolek Šumperk zahajuje letos svou další činnost, tentokráte zaměřenou na děti. Členové spolku se totiž shlédli v práci s dětmi a pro děti a ve spolupráci s Vilou Doris otevírají již v říjnu kroužek historického šermu.
Šumperk - Šermířský spolek Šumperk zahajuje letos svou další činnost, tentokráte zaměřenou na děti. Členové spolku se totiž shlédli v práci s dětmi a pro děti a ve spolupráci s Vilou Doris otevírají již v říjnu kroužek historického šermu.

„Pokud se kroužek kapacitně naplní, zahájí svou činnost v úterý 4. října na prvním tréninku v tělocvičně šumperského gymnázia,“ informuje předseda občanského sdružení šermířů Vladimír Valouch.

Jak šermíři dodávají, hlásit se mohou chlapci i dívky. Ostatně členkou Šumperských šermířů je od vzniku této historické skupiny i dívka Tereza. Ostatní mužští členové o ní mluví s respektem, v boji se jim totiž nejen vyrovná, ale častokrát i předčí a překvapí.

Kroužek bude zaměřen především na výuku boje s jeden a půl ručním mečem, holí a dýkou. Tréninky budou probíhat výhradně s dřevěnými replikami zbraní a děti se naučí i pravidelnému cvičení a pohybu, díky kterému se naučí lépe ovládat zbraně i sebe samé. V rámci kroužku jsou naplánována také víkendová soustřední a výlety. Děti se však v kroužku dozví i spoustu nového nejen z teorie šermu, ale i historie a heraldiky.

„V budoucnu budeme určitě spolupracovat s DDM Zábřeh, který letos otevírá podobné kroužky jako je ten náš. Jinak už dlouho spolupracujeme s partnerskými Šermířskými spolky Jeseník, Zábřeh, Olomouc-Remember, Sudkov a Kojetín,“ říká předseda Wolf.

„ Náš vlak se teprve rozjíždí. Vznikli jsme na Vánoce loňského roku a tato sezóna byla pro nás taková oťukávací. Na vystoupeních se snažíme divákům předvádět buď historický šerm okořeněný divadlem nebo divadlo s prvky historického šermu. Při soubojích by tedy diváci měli vidět skutečný zápas a nabýt přesvědčení, že si šermíři jdou po krku. Rozhodně bychom nechtěli předvádět bezduché mlácení do sebe, ani spartakiádně secvičené souboje bez života,“ odvracejí obavy o svůj život šermíři.Veškerou svou činností se rytíři stylizují do hávu vrcholné gotiky, tedy období 14. až 15. století, které se snaží ztvárnit co nejvěrohodněji.

„Máme rádi děti, všichni jsme jezdívali na tábory a „GO“, takže právě na dětského diváka bychom se chtěli zaměřit i v budoucnu. Připravujeme například středověký tábor, ale samozřejmě neprozradím úplně všechno, ať se mají příznivci šermu nač těšit,“ láká předseda Valouch.

Kromě otevření šermířského kroužku se Šermířský spolek Šumperk zabývá vlastní divadelně-šermířskou činností, zejména vystupuje na kulturně-společenských akcích, nejlépe dobově zaměřených na středověk. Diváci je mohli vidět na šumperských městských slavnostech, historickém jarmarku, na Majálesu, v Jeseníku na Zrcadle času, na Mega Tuning show a v nedávné době i na Kotelně. „Zaměřujeme se přitom jednak na vystoupení pro děti ve školách, školkách, dětských domovech,na účinkování v rámci historických festivalů a na ohňové show. „ Protože ani v šermu není nikdo učenec z nebe spadlý, mladí rytíři neustále prohlubují své praktické dovednosti i teoretické znalosti na odborných seminářích pořádaných z většiny jesenickou šermířskou školou Arma ferre.

Palčivou otázku vybavení skupiny, prostor k tréninku i zázemí pro další činnost musí spolek šumperských šermířů řešit stejně jako kdokoli jiný. Se zázemím rytířům po zdařilém vystoupení na akci Beer fest 2005 pomohl majitel Kotelny. Je ale jasné, že při širší činnosti kroužku bude nutné najít nové prostory. „V nejbližší době bychom se rádi vybavili na takové úrovni, abychom mohli divákům nabídnout co nejpestřejší paletu ukázek přiměřených zvolenému období, na příští rok připravíme nové programy a vylepšíme současné, a hlavně bychom chtěli rozhýbat šermířský kroužek, který nabízí pro děti něco zcela nového a jiného, k čemu se sotva jinde dostanou,“ říká Marek Rýznar, který od října vrhne na trénink nových panošů, z nichž si šermíři snad časem vychovají své budoucí nástupce.

Galerie:

Kroužek historického šermu pro děti od 10 – 18 let včetně /bez rozdílu pohlaví/ úterý 17.-18.hodin čtvrtek 16. – 17. hodin počet členů - 12 věkový průměr - 19 let. vedoucí kroužku a trenér: Vladimír Valouch, Marek Rýznar


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.10.2005 12:42
Titulek: Důležité upozornění ke kroužku
Autor: Wolfík
92
127
Jelikož se kroužek zatím (podobně jako další) nenaplnil, je nábor zájemců prodloužen do 20. října. Zájemci (rodiče) se mohou hlásit na DDM Vila Doris, ať už telefonicky (583 214 212-4) nebo osobně. Bližší inforamce k náplni kroužku a vedoucích na tel. čísle 777 074 058.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).