KULTURA

Dny Evropského dědictví v Zábřeze

7. září 2005, 21:28, Rejdakce
Zábřeh – Dny evropského dědictví (EHD) jsou významnou kulturní akcí celoevropského měřítka. Snahou pořadatelů je otevřít památky veřejnosti často běžně nepřístupné a nabídnout na ně nový pohled jako na součást společného evropského kulturního dědictví. Do EHD je v letošním roce zapojeno šest památek ze Zábřeha a nejbližšího okolí. Letošní premiérou je zpřístupnění další významné památky, zámku na Skaličce.
Zábřeh – Dny evropského dědictví (EHD) jsou významnou kulturní akcí celoevropského měřítka. Snahou pořadatelů je otevřít památky veřejnosti často běžně nepřístupné a nabídnout na ně nový pohled jako na součást společného evropského kulturního dědictví. Do EHD je v letošním roce zapojeno šest památek ze Zábřeha a nejbližšího okolí. Letošní premiérou je zpřístupnění další významné památky, zámku na Skaličce.

FARNÍ CHRÁM SV. BARTOLOMĚJE

Jednolodní barokní kostel postavený v letech 1750-54 podle projektu Domenica Martinelliho. Barokní obrazy z dílny Tadeáše Supera z Moravské Třebové a Christofa Sambacha z Vídně. Nový liturgický prostor z roku 1998 od ak. soch. Petra Váni. Ve zpřístupněné věži a na půdě kostela sídlí Farní muzeum Zábřeh.

Doprovodná akce:
Zvonění na zvon sv. Bartoloměje 10. a 11. 9. 2005 ve 12:00 hod. Polední Anděl Páně se bude zvonit ručně na městský zvon sv. Bartoloměje, který byl ulit v roce 2000, má hmotnost 1070 kg a ladění fis1.

Výstava Varhany chrámu sv. Bartoloměje a chrámová hudba – při příležitosti výročí 50 let varhan.

10.9. otevřeno 9 – 12 a 14 - 16
11.9. otevřeno 9 – 12

FILIÁLNÍ CHRÁM SV. BARBORY

Gotický presbytář je pozůstatkem původního kostela sv. Kříže. V období reformace v kostele sídlil českobratrský sbor, z této éry pochází hranolovitá renesanční věž se zvonem z roku 1614. Po roce 1620 byl kostel zasvěcen Navštívení Panny Marie a po barokní přestavbě v roce 1772 sv. Barboře. V rámci EHD zpřístupněna pouze věž.

Doprovodná akce:
Zvonění na zvon sv. Barbory 10. a 11. 9. 2005 ve 12:00 hod. Památný zvon byl ulit v roce 1614 na náklady Ladislava Velena z Žerotína a jeho manželky Bohunky z Kunovic. Hmotnost zvonu je 700 kg a jeho ladění a1. Zvon od roku 2000 opět visí dřevěné zvonové stolici z roku 1774.

10.9. otevřeno 9 – 12 a 14 - 16
11.9. otevřeno 9 – 12

ŠUBRTOVA KAPLIČKA

PANNY MARIE SEDMIBOLESTNÉ Barokní kaplička z druhé poloviny 18. století stojí na poutním místě známém od roku 1750, kdy zde byl zavěšen Janem Schubertem obrázek Bolestné Panny Marie. Podle pověsti se zdál tomuto majiteli pole při staré strouze sen o tom, že na místo přichází velké množství poutníků. Ráno nechal od malíře, který u něj tou dobou přespával, namalovat obrázek Panny Marie a zavěsil jej na olši. Na místo začalo přicházet mnoho poutníků. O oblíbenosti místa ve 20. století svědčí monumentální pieta od akademického sochaře Antonína Berky, vytesaná v hořickém pískovci. Z kapličky pochází Zábřežská Madona - pozdně gotická plastika z 15. století, dnes umístěná v expozici OVM Šumperk.

10.9. otevřeno 9 – 12 a 14 - 16
11.9. otevřeno 9 – 12

MOROVÝ SLOUP

Barokní kamenická práce z roku 1713 provedená dílnou Jana Sturmera podle návrhu Václava Rendera. Sloup, který zdobí znak sladovnického cechu, nechal postavit panský sládek Josef Počta. Na čtyřech rozích balustrády jsou umístěny sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána.KOSTEL CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ U SÁZAVY

Novogotický kostel v době svého vzniku nazvaný „Christuskirche“ nechal na počátku 20. století postavit Otto Brass pro příznivce evangelického vyznání. Základní kámen stavby byl položen 8. května 1902 a kostel byl uveden do provozu ještě téhož roku, dne 30. listopadu. V současné době kostel slouží Církvi československé husitské.

Doprovodné akce:
Věžní hodiny Návštěvníci budou mít možnost vystoupit na věž a prohlédnout si nově zrekonstruované věžní hodiny.

10.9. otevřeno 9 – 12 a 14 - 16
11.9. otevřeno 9 – 12

ZÁMEK SKALIČKA

Zámek je v jádru barokní architekturou z roku 1727, upravenou v 2. polovině 19. století v neobarokním slohu. Jde o volně stojící přízemnou obdélníkovou osově symetrickou budovu s mansardovou střechou zakončenou věžičkou s cibulovou bání, která je dominantou původně samostatného panství Skalička. V současné době prochází rekonstrukcí.

10.9. otevřeno 9 – 12 a 14 - 16
11.9. otevřeno 9 – 12

Doprovodná akce celoměstského charakteru:
Pamětní list

Pro návštěvníky všech památek otevřených v Zábřeze ve Dnech evropského dědictví je připraven pamětní list. Vydává se oproti důkazům o návštěvě památek ve věži chrámu sv. Bartoloměje.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.