KULTURA

Cesty a sny Zbyňka Semeráka v šumperském muzeu

22. června 2005, 15:01, Alena Turková (podle katalogu Ce
Cesty a sny Zbyňka Semeráka v šumperském muzeu Šumperk - Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. června 2005, symbolicky na autorovy jmeniny, byla ve výstavní síni šumperského muzea zahájena výstava z díla šumperského výtvarníka Zbyňka Semeráka. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností naivního umění, a to nejen v našem regionálním měřítku.
Šumperk - Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. června 2005, symbolicky na autorovy jmeniny, byla ve výstavní síni šumperského muzea zahájena výstava z díla šumperského výtvarníka Zbyňka Semeráka. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností naivního umění, a to nejen v našem regionálním měřítku.

Zbyněk Semerák se narodil 9. března 1951 v Šumperku. Výtvarné činnosti se věnoval od dětství a od kreseb tužkou a perem, přes pokusy o tvorbu kombinovanou technikou, akvarelem, enkaustikou či kolážemi zůstal u malby temperami, které mu nejvíce vyhovovaly, neboť mu umožňovaly dříve vidět výsledek své práce. Dobře se orientoval ve vývoji výtvarného umění, obdivoval egyptské, antické a byzantské umění, baroko ale i tvorbu holandských a italských malířů nebo také obrazy Zdeňka Buriana, Josefa Lady nebo Zdeňka Sklenáře.

Témata, která našel v knihách, časopisech i v reálném životě, ve své fantazii obohacoval a ztvárňoval ve svých dílech. Inspiroval ho svět egyptských faraónů, řeckých bájí, biblických příběhů i staročeských pověstí, legendy nejrůznějších národů, prostředí středověkých hradů. Hodně námětů pro svou tvorbu našel i na cestách do ciziny, zobrazoval i běžný koloběh života lidí v minulosti i současnosti. Fascinoval ho svět techniky, parní lokomotivy, auta, parníky i letadla. Stal se „cestovatelem v čase“, který své zážitky, své cesty a sny divákovi zprostředkovává na četných obrazech a kresbách.

Vystavoval však velmi sporadicky, lidem nedůvěřoval a své kresby a tempery většinou nechtěl dát z ruky. Přesto je jeho dílo zastoupeno v mnoha našich i světových galeriích a bylo prezentováno i na několika samostatných i společných výstavách. S ucelenou tvorbou tohoto autora měla šumperská veřejnost možnost setkat se zcela výjimečně (např. v roce 2000 v Galerii Jiřího Jílka). Nyní, bohužel, až po dvou letech od jeho předčasné smrti, mohou návštěvníci zhlédnout jak Semerákovy tempery z posledních let, s výjevy mozaikovitě poskládanými do jednoho námětu, tak i méně známé kresby a malby ze 70. a 80. let.

Zbyněk Semerák svým výrazným talentem, osobitým pohledem na svět, smyslem pro humor bude těšit návštěvníky šumperského muzea až do 31. srpna 2005.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.