KULTURA

Cesty a sny Zbyňka Semeráka v šumperském muzeu

22. června 2005, 15:01, Alena Turková (podle katalogu Ce
Cesty a sny Zbyňka Semeráka v šumperském muzeu Šumperk - Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. června 2005, symbolicky na autorovy jmeniny, byla ve výstavní síni šumperského muzea zahájena výstava z díla šumperského výtvarníka Zbyňka Semeráka. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností naivního umění, a to nejen v našem regionálním měřítku.
Šumperk - Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. června 2005, symbolicky na autorovy jmeniny, byla ve výstavní síni šumperského muzea zahájena výstava z díla šumperského výtvarníka Zbyňka Semeráka. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s tvorbou jedné z nejvýraznějších osobností naivního umění, a to nejen v našem regionálním měřítku.

Zbyněk Semerák se narodil 9. března 1951 v Šumperku. Výtvarné činnosti se věnoval od dětství a od kreseb tužkou a perem, přes pokusy o tvorbu kombinovanou technikou, akvarelem, enkaustikou či kolážemi zůstal u malby temperami, které mu nejvíce vyhovovaly, neboť mu umožňovaly dříve vidět výsledek své práce. Dobře se orientoval ve vývoji výtvarného umění, obdivoval egyptské, antické a byzantské umění, baroko ale i tvorbu holandských a italských malířů nebo také obrazy Zdeňka Buriana, Josefa Lady nebo Zdeňka Sklenáře.

Témata, která našel v knihách, časopisech i v reálném životě, ve své fantazii obohacoval a ztvárňoval ve svých dílech. Inspiroval ho svět egyptských faraónů, řeckých bájí, biblických příběhů i staročeských pověstí, legendy nejrůznějších národů, prostředí středověkých hradů. Hodně námětů pro svou tvorbu našel i na cestách do ciziny, zobrazoval i běžný koloběh života lidí v minulosti i současnosti. Fascinoval ho svět techniky, parní lokomotivy, auta, parníky i letadla. Stal se „cestovatelem v čase“, který své zážitky, své cesty a sny divákovi zprostředkovává na četných obrazech a kresbách.

Vystavoval však velmi sporadicky, lidem nedůvěřoval a své kresby a tempery většinou nechtěl dát z ruky. Přesto je jeho dílo zastoupeno v mnoha našich i světových galeriích a bylo prezentováno i na několika samostatných i společných výstavách. S ucelenou tvorbou tohoto autora měla šumperská veřejnost možnost setkat se zcela výjimečně (např. v roce 2000 v Galerii Jiřího Jílka). Nyní, bohužel, až po dvou letech od jeho předčasné smrti, mohou návštěvníci zhlédnout jak Semerákovy tempery z posledních let, s výjevy mozaikovitě poskládanými do jednoho námětu, tak i méně známé kresby a malby ze 70. a 80. let.

Zbyněk Semerák svým výrazným talentem, osobitým pohledem na svět, smyslem pro humor bude těšit návštěvníky šumperského muzea až do 31. srpna 2005.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.